«Աշխարհի վերջը» հետաձգվում է անորոշ ժամանակով
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Աշխարհի վերջի» սպասումները տարբեր դրսեւորումներ են ստացել տարբեր երկրներում: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը` վկայակոչելով միջազգային լրատվամիջոցները, արգենտինացի խուլիգանները խանութներ են թալանել: Նրանք մի շարք անկարգություններ են հրահրել ու մի քանի բնակավայրերում իրավապահները չեն կարողացել կանխել զանգվածային հարձակումները խանութների վրա: Բնակիչները պահանջել են մեծացնել սոցիալական աջակցությունն Ամանորին ընդառաջ եւ կառավարությունից դրական պատասխան չստանալով` քաոսի են հասցրել իրավիճակը:
2012թ. դեկտեմբերի 21-ին մայաների կանխատեսած «աշխարհի վերջը», սակայն, հետաձգվում է: Աստղագիտական համաշխարհային հսկան`ՆԱՍԱ-ն, եւս անդրադարձ է կատարել աշխարհի վերջի մասին խոսակցություններին՝ շեշտելով, որ այն չի լինելու:ՆԱՍԱ-ի խոսնակ Դուեին Բրաունի խոսքով՝ գործակալությունն ամեն ինչ արել է ապացուցելու, որդեկտեմբերի 21-ինաշխարհը չի կործանվելու:
Հայ աստղագետներն ու հոգևորականները ևս նշում են, որ աշխարհի վերջի մասին խոսակցությունները զուրկ են փաստական հիմքից:Վերջին տասներկու տարիների ընթացքում աշխարհի վերջը կանխատեսել են հինգ անգամ, որոնցից ոչ մեկը իրականություն չի դարձել:
2004-ին աշխարհի վերջ էր կանխատեսել Վանգան, իսկ 2008-ին` Նոստրադամուսը: Ինչ վերաբերում է աշխարհի վերջի մայաների կանխատեսումին, ապա այն սխալ է մեկնաբանվում, քանզի ավարտվում է ոչ թե մայաների օրացույցը, այլ հերթական պարբերաշրջանը:Համաձայն Աստվածաշնչյան կանխատեսումների՝ Քրիստոսը գալու է աշխարհի վախճանին, բայց ոչ ոք չի կարող ասել` երբ:
Աշխարհի վերջը կանխատեսել են մ.թ. 33թվականից մինչև 2012 թվականը, սակայն մինչև օրս դեռ ոչ մի կանխատեսում իրականություն չի դարձել: 33, 666, 900, 999, 1000, 1013, 1033, 1492, 1584, 1666, 1844, 1899, 1900, 2000, 2011 թվականներին աշխարհի վերջ են կանխատեսել տարբեր հասարակություններում, ի դեպ, հիմնականում քրիստոնեական` ելնելով տարբեր մարգարեների վկայություններից, տարբեր օրացույցների հաշվարկի տարբեր եղանակներից:
Առավել հայտնի են աշխարհի վերջի 11 թեորիաներ: Դրանցից առավել տարածված են Երկրի բախումն աստերոիդի հետ, հրաբուխի ժայթքումը, Անտարկտիդայի կամ օվկիանոսի տակ տեկտոնիկ բացվածքը, տեխնոլոգիական աղետները, Նիբիրու մոլորակը, միջուկային զենքի կիրառումը, մահացու վիրուսի տարածումը, արևի ուժեղ բռնկումը, համակարգչային վիրուսը, այլմոլորակայինների ի հայտ գալը:

«Конец света» откладывается на неопределенное время?
Ожидания «конца света» во всем мире проявляются по-разному, иногда самым курьезным образом. Как сообщает Арменпресс, ссылаясь на международные СМИ, в Аргентине, к примеру, хулиганы грабят магазины и правоохранительные органы страны не в состоянии противостоять этим массовым разрушительным действиям.
Тем не менее, предсказанный по календарю «майя» конец света - 21 декабря 2012 года, судя по всему, откладывается. Международный астрономический гигант НАСА также коснулся активно муссируемых в последний период слухов о приближающемся конце света, подчеркнув, что это не произойдет. По словам пресс-секретаря НАСА, агентство сделало все, чтобы доказать, что 21 декабря мир не рухнет
Первым прогнозом в этом тысячелетии стало предположение, что конец света наступит, когда завершится 20 век и второе тысячелетие. Считалось, что 1999-2000 Новый год ознаменуется концом света. Однако, затем поняли, что тысячелетие заканчивается после окончания 2000 года и появился еще один прогноз: конец света наступит при переходе от 2000 к 2001 году.
В 2004 году должно было исполниться предсказание Ванги на ту же тему, а в 2008 – Нострадамуса. В последнее время все чаще стали упоминать календарь племени майя, в котором конец света «назначен» на 2012 год.
Если следовать Библии, то церковь верит в пришествие Христа к концу света, но никто не в состоянии ответить на вопрос, когда это будет.
Конец света предсказывали с 33 года н.э. до 2012 года, однако, до сих пор ни одно предсказание, как нам известно, так и не сбылось Конец света в 33, 666, 900, 999, 1000, 1013, 1033, 1492, 1584, 1666, 1844, 1899, 2000, 2001 предрекали разные издания, в основном, христианские, исходя из свидетельств пророков, расчетов по разным календарям.
Наибольшую известность приобрели 11 теорий о конце света. Наиболее распространенными из них являются «сценарии» столкновения Земли с астероидом, извержение вулкана, тектонический разлом под Антарктидой или океаном, техногенные катастрофы, планета Нибиру, применение ядерного оружия, распространение смертельного вируса, сильные вспышки на Солнце, компьютерный вирус, появление инопланетян….