Գյումրիում բացվեց հայ-ռուսական դիվանագիտական հարաբերությունների 20-ամյակին նվիրված Ֆոտոցուցահանդես
ԳՅՈՒՄՐԻ, 12 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայ-ռուսական դիվանագիտական հարաբերությունների 20 եւ Փոխհամագործակցության պայմանագրի ստորագրման 15-ամյակի առթիվ Գյումրիում ՌԴ գլխավոր հյուպատոսությունը դեկտեմբերի 12-ին Գյումրիի Քաղաքային կենցաղի եւ ժողովրդական ճարտարապետության թանգարանում կազմակերպել է ցուցահանդես: Հատկանշական է, որ ցուցահանդեսը բացվեց Ռուսաստանի Դաշնության Սահմանադրության օրը: Ցուցահանդեսում ներկայացված ավելի քան հինգ տասնյակ լուսանկարները խոսում են երկու ազգերի եղբայրական հարաբերությունների մասին: Լուսանկարների մեծ մասի հեղինակն «Արմենպրես» լրատվական գործակալության ֆոտոբաժնի ղեկավար, ֆոտոլրագրող Ֆելիքս Առուստամյանն է:
Ցուցահանդեսի բացմանը ներկա ՌԴ գլխավոր հյուպատոս Վասիլի Կորչմարը եւ մարզային իշխանությունների ներկայացուցիչները խոսեցին Հայաստանի եւ Ռուսաստանի միջեւ 20 տարի առաջ հաստատված հարաբերությունների զարգացման մասին:
«Անցած տարիների ընթացքում ՀՀ եւ ՌԴ-ի միջեւ կնքվել է միջպետական, միջկառավարական եւ միջգերատեսչական 170 համաձայնագիր ու պայմանագիր, որոնք կարգավորում են քաղաքական, ռազմական, տնտեսական եւ մշակութային հարաբերությունները: Անցած ժամանակահատվածը համոզիչ կերպով ցույց տվեց, որ այս երկու երկրների միջեւ հարաբերություններն ընդլայնվում են եւ ամրապնդվում՝ լիովին համապատասխանելով ռուս եւ հայ ժողովուրդների հիմնարար շահերին: Հայաստանի եւ Ռուսաստանի միջեւ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 20-ամյակին նվիրված ցուցահանդեսը վկայում է երկու երկրների միջեւ բարեկամության մասին եւ ուղեցույց է ապագա գործունեության համար: Անցած տարիների ընթացքում ոչ միայն ամրապնդվել է փոխադարձ վստահությունը նոր Ռուսաստանի եւ անկախ Հայաստանի ժողովուրդների միջեւ, այլեւ պահպանվել եւ բազմապատկվել է ժողովուրդների միջեւ հաստատված տարիների ավանդույթը»,-«Արմենպրես»-ի թղթակցի հետ հարցազրույցում նշեց գլխավոր հյուպատոսը:
Վասիլի Կորչմարը նաեւ շնորհակալություն հայտնեց «Արմենպրես» լրատվական գործակալությանը եւ ֆոտոլրագրող Ֆելիքս Առուստամյանին լուսանկարների տրամադրման համար` ընդգծելով, որ մեծ աշխատանք է կատարվել գործակալության կողմից: «Երկու երկրների համագործակցության լավագույն էջերն ամփոփված են այս լուսանկարներում: Շատ հետաքրքիր լուսանկարներ են, որոնք ցուցադրում են համագործակցության զարգացումը»,-ավելացրեց Կորչմարը :

Photo exhibition dedicated to 20th anniversary of Armenian-Russian diplomatic relations launched in Gyumri
YEREVAN, DECEMBER 12, ARMENPRESS: Russian General Consulate has organized a photo exhibition in Museum of Folk Architecture and Urban Life in Gyumri dedicated to 20th anniversary of Armenian-Russian diplomatic relations and 15th anniversary of Collaboration agreement. It is remarkable that the exhibition was launched the same day as Constitution of the Russian Federation. More than 50 photos presented in the exhibition come to prove the friendly relations among two nations. The majority of the photos belong to the head of Armenpress photo department Felix Arustamyan.
Russian General Consul Vasiliy Korchmar and representatives of regional government spoke on the developments of Armenian-Russian relations during last 20 years. They highly evaluated the achievements of the two nations, their cooperation and hoped that the friendly relations would guide the cooperation between the two states to a higher level.
Vasily Korchmar expressed gratitude to Armenpress news agency and photojournalist Felix Arustamyan for the photos. “The best moments of the cooperation between two countries are concluded in these photos. These are very interesting photos presenting the developments of the cooperation” he added.