Ֆրանսիացի մասնագետները հայ եւ վրացի գործընկերներին բացահայտում են վավերագրության արվեստի գաղտնիքները
Ֆրանսիացի մասնագետները հայ եւ վրացի գործընկերներին բացահայտում են վավերագրության  արվեստի գաղտնիքները
ԳՅՈՒՄՐԻ, 3 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ֆրանսիացի ռեժիսոր, սցենարիստ Ժաք Դեշմանը եւ ռեժիսոր, պրոդյուսեր Վլադիմիր Լեոն, EURASIADOC նախագծի շրջանակներում, ֆրանսիական վավերագրության արվեստի գաղտնիքները ներկայացնում են հայ եւ վրաց արվեստագետներին: Ֆրանսիացի արվեստագետները Հայաստանում են նոյեմբերի 22-ից դեկտեմբերի 5-ը անցկացվող նախագծի շրջանակներում, որը նպատակ ունի կապ հաստատել եվրոպացի եւ եվրոպական աուդիովիզուալ տեսանյութերի ոլորտին առնչվող մասնագետների միջեւ: Ծրագրի շրջանակում անցկացվող սեմինարի ընթացքում ֆրանսիացի մասնագետները բացահայտում են հեղինակային վավերագրական ֆիլմերի նախագծերի գրման գործընթացը: Նախագիծը ֆինանսավորվում է Եվրամիության կողմից:
Ինչպես «Արմենպրես»-ի թղթակցին տեղեկացրեց EURASIADOC-ի պատասխանատու Սեվերին Օֆողը, ծրագրին մասնակցում են ութ մասնագետ՝ հինգը Վրաստանից եւ երեքը Հայաստանից: «Սեմինարից հետո լավագույն նախագծերը կընտրվեն` Երեւանում հաջորդ տարի «Ոսկե Ծիրան» միջազգային կինոփառատոնի շրջանակներում կազմակերպվող Tenk հանդիպմանը մասնակցելու համար, որին կհրավիրվեն նաեւ եվրոպացի պրոդյուսերներ: Հուսով ենք, որ ծրագրի մասնակիցները հանդիպելով պրոդյուսերներին, կկարողանան ապահովվել իրենց նախագծի շարունակականությունն՝ արդեն ֆիլմի տեսքով»,-ասաց ծրագրի պատասխանատուն:
«Ծրագրին մասնակցելու համար սցենարի որեւէ սահմանափակում չկա: Ներկա պահին մեր նպատակը ծրագրի մասնակիցներին վավերագրական սցենար գրելու հմտություններին ծանոթացնելն է, իսկ նրանք ազատ են իրենց գաղափարների ընտրության հարցում: Բացի սեմինարներից, կլինեն անհատական հանդիպումներ, կինոդիտումներ, քննարկումներ»,- ասաց Վլադիմիր Լեոն:

Французские специалисты поделятся со своими армянскими и грузинскими коллегами «тайнами» документального кино
Французский режиссер и сценарист Жак Дешман и режиссер-продюсер Владимир Леон в рамках проекта EURASIADOC «открывают» армянским и грузинских деятелям мира кино секреты французской документалистики. Французы находятся в Армении с 22 ноября по 5 декабря в рамках упомянутого проекта с целью установить связи между специалистами, имеющими отношение к европейским аудиовизуальным видеоматериалам. В ходе семинара, организованного в рамках этой программы, ее участники ознакомятся с процессом написания проектов документальных фильмов. Проект финансируется Евросоюзом.
Как сообщил корр.Арменпресс координатор EURASIADOC Северин Офог, в программе участвуют 8 специалистов – 5 из Грузии и 3 – из Армении. «После семинара будут отобраны лучшие проекты для участия во встрече Tenk, организуемой в будущем году в рамках международного кинофестиваля «Золотой абрикос» в Ереване. На эту встречу будут приглашены и продюсеры из-за рубежа. Надеемся, что участники программы встретят там продюсеров и смогут обеспечить продолжение своих проектов уже в виде фильмов», – сказал координатор.
«Каких-либо ограничений в отношении сценариев для участия в программе: нет Сейчас наша цель – ознакомить участников программы с «техникой» написания документальных сценариев, а в выборе темы они совершенно свободны. Кроме семинаров будут и отдельные встречи, кинопросмотры, обсуждения», - сказал Владимир Леон.