Ճապոնիան 5 մլն դոլար կվճարի ԱՄՆ-ի ափեր ցունամիի բերած աղբի օգտահանման համար
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ճապոնիան ԱՄՆ-ին 5 մլն դոլար կփոխանցի այն բեկորների եւ աղբի օգտահանման համար, որոնք անցյալ տարվա մարտի 11-ի ցունամին տարել Էր Խաղաղ օվկիանոս եւ հասցրել Ամերիկայի արեւմտյան ափ: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, նոյեմբերի 30-ին հաղորդել Է Ճապոնիայի արտաքին գործերի նախարարությունը:
Ըստ ոչ կառավարական կազմակերպությունների գնահատումների՝ ցունամին Խաղաղ օվկիանոս Է քշել շուրջ 1,5 մլն միավոր աղբ եւ բեկորներ, որոնց մի մասը՝ 1-ից մինչեւ 5 տոկոսը, ԱՄՆ-ի եւ Կանադայի ափեր:
Ճապոնական ԶԼՄ-ներում քանիցս արծարծվել Է այն հարցը, որ Ճապոնիան պետք Է մասնակցի այդ աղբի օգտահանմանը: Երկրի քաղաքացիները Համացանցում ոչ միանշանակ վերաբերմունք են դրսեւորում այդ խնդրի նկատմամբ. մասնավորապես, տարածված Է այն կարծիքը, թե նպատակահարմար չԷ, որ տարերքից տուժած Ճապոնիան որեիցե վճարում կատարի աշխարհի ամենահարուստ երկրներից մեկին:
2011 թվականի մարտի 11-ին Ճապոնիայի հյուսիս-արեւելքում տեղի ունեցած 9,0 մագնիտուդով երկրաշարժն ստացել Է Արեւելյան Ճապոնիայի մեծ երկրաշարժ պաշտոնական անվանումը: Այն առաջացրել Է ցունամի, որի ալիքների բարձրությունը հասնում Էր 30-40 մետրի: Տարերային աղետի հետեւանքով զոհվել եւ անհետ կորել Է ավելի քան 19 հազար մարդ: Ոչնչացվել կամ վնասվել Է գրեթե 380 հազար տուն:

Япония выплатит $5 млн за утилизацию принесенного к берегам США мусора
Япония выдаст США 5 миллионов долларов наутилизацию обломков имусора, вынесенных цунами вТихий океан 11 марта прошлого года иприбившихся кзападному побережью Америки,как передаетАрменпресс, об этомсообщило министерство иностранных дел Японии впятницу.
По оценкам неправительственных организаций, цунами унесло вТихий океан около1,5 миллионов единиц мусора иобломков, часть которых— от1 до5%— вынесет напобережье США иКанады.
Вопрос отом, что Япония должна участвовать вутилизации этого мусора неоднократно поднимался вяпонских СМИ. Граждане страны винтернете выказывают неоднозначное отношение кпроблеме, вчастности, распространено мнение онецелесообразности каких-либо выплат одной избогатейших стран мира состороны пострадавшей отстихии Японии.
Землетрясение магнитудой 9.0 насеверо-востоке Японии 11 марта 2011 года получило официальное название Великого землетрясения Восточной Японии. Оно вызвало цунами, высота волн которого доходила до30-40 метров. В результате стихийного бедствия погибли ипропали безвести более 19 тысяч человек. Были уничтожены илиполучили разрушения почти 380 тысяч домов.