Սուրիկ Խաչատրյանը պարգեւատրել է Արծվանիկի բարերարին
ԿԱՊԱՆ, 25 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:Կապանի տարածաշրջանի 730 բնակիչ ունեցող Արծվանիկ գյուղում 2003թ-ից սկսած ավելի քան 55 մլն դրամի ներդրումներ է կատարել մոսկվայաբնակ համագյուղացի Միշա Մարգարյանը: Բարերարի առաջին ներդրումը եղել է գյուղի հացատան նորոգումը, որից հետո հովանավորել է ջրագծի անցկացման աշխատանքները, կառուցել է եկեղեցի, խաչքար-հուշաղբյուր, տրամադրել է գույք դպրոցին ու մանկապարտեզին, գումարներ է հատկացրել համագյուղացի ուսանողներին ուսման վարձի համար, հիվանդ երեխաներին` բուժման նպատակով, օգնություն տրամադրել սոցիալապես անապահով ընտանիքներին եւ այլն: Բարերարը ժամանել է հայրենի գյուղ, որտեղ համագյուղացիները նոյեմբերի 24-ին նրա կողմից նորոգված գյուղի ակումբում մեծարման միջոցառում էին կազմակերպել:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` Միշա Մարգարյանի սրտացավ վերաբերմունքը հայրենի գյուղի նկատմամբ, արժանացել է մարզի ղեկավարության ուշադրությանը: Սյունիքի մարզպետ Սուրիկ Խաչատրյանի որոշմամբ` Սյունիքի մարզի Արծվանիկ համայնքում պատմամշակութային արժեքների վերականգնման, համայնքի զարգացմանն ուղղված ծրագրերի իրականացման գործում ներդրած ավանդի եւ մատուցած նշանակալից ծառայությունների համար «Ակսել Բակունցի» հուշամեդալով պարգեւատրվեց բարերար Միշա Մարգարյանը:
«Պետք է մեծարենք մեր բարերարներին, ովքեր օգնում են մեր պետությանը, մեր ժողովրդին այս անցումային շրջանում: Մեծարման առավել արժանի են պարոն Մարգարյանի նման բարերարները, ովքեր չունենալով առանձնապես մեծ բիզնեսներ, իրենց անձնական խնայողություններից կարողանում են բաժին հանել հայրենի գյուղի զարգացմանը», - հանձնելով հուշամեդալը բարերարին` ասաց Սյունիքի փոխմարզպետ Վաչե Գրիգորյանը:
Միջոցառմանն երաժշտական կատարումներով հանդես եկան մայրաքաղաքից ժամանած երաժիշտ կատարողները: Իր երգով համագյուղացիներին ողջունեց նաեւ բարերարը: «Ամեն մարդ պետք է այնպես անի, որ իրենից հետո ինչ-որ բան թողնի: Ես միլոնատեր կամ միլիարդատեր չեմ, տարվա ընթացքում խնայում եմ իմ անձնական եկամուտների մի մասը եւ բարեգործություն եմ անում հայրենի գյուղի համար: Բարեգործությամբ զբաղվում եմ նաեւ Մոսկվայում. գումար եմ տրամադրում մանկատներին», - «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում ասաց Մարգարյանը: Առաջիկայում գյուղապետի հետ ձեռք բերված համաձայնությամբ Միշա Մարգարյանի տրամադրած միջոցներով համաֆինանսավորմամբ կնորոգվի գյուղի մանկապարտեզը:
Մասնագիտությամբ վարսահարդար 78-ամյա բարերարը հայրենի գյուղում բնակվել է 23 տարի, հետո տեղափոխվել է Մոսկվա, որտեղ ապրում է իր ընտանիքի հետ:

Сурик Хачатрян наградил благотворителя Арцваника
Население села Арцваник, расположенного на юге Армении, недалеко от Капана, составляет 730 человек. Их односельчанин Миша Маркарян с 2003г. инвестировал на развитие родного села уже 55 млн драмов. Первым благотворительным актом была реконструкция сельской пекарни, после чего уже были возведение церкви, родника-хачкара, мебель для школы и детсада, стипендии для нуждающихся студентов, лечение больных детей, социальная помощь и др. Благотворитель посетил родное село, где 24 ноября жители организовали мероприятие в его честь как раз в зале отремонтированного им клуба.
Как передает Арменпресс, благотворительность Миши Маркаряна была достойно оценена областным руководством. По решению губернатора Сюникской области Сурика Хачатряна за восстановление культурно-исторических памятников Арцваника, за вклад в развитие села и реализацию программ развития области Миша Маркарян награжден медалью Акселя Бакунца.
«Мы должны воздавать должное нашим благотворителям, которые помогают нашему народу и государству в этот трудный период становления. Особого почета достойны бизнесмены, подобные Мише Маркаряну, которые вкладывают в развитие родного села личные сбережения», - сказал вице-губернатор Сюника Ваче Григорян.
После торжественной части состоялся концерт силами прибывших из столицы артистов. «Каждый человек должен стремиться оставить после себя добрые дела, добрую память. Я не миллионер и тем более не миллиардер, я просто откладываю какую-то часть заработанного за год и отдаю ее родному селу. Благотворительностью я занимаюсь и в Москве, помогаю детским домам», - сказал Маркарян в беседе с Арменпресс.
78-летний Миша Маркарян, по профессии парикмахер, жил в Арцванике до 23 лет, после чего переехал в Москву, где и живет вместе с семьей.