Հայոց ցեղասպանության մասին պատմող «Վանա ծովուն արշալույսը» ֆիլմը ցուցադրվում է ԱՊՀ երկրներում
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայոց ցեղասպանության մասին պատմող «Վանա ծովուն արշալույսը» ֆիլմը ցուցադրվել է Մինսկում, Կիևում, Դոնի Ռոստովում ու Կրասնոդարում: Ֆիլմն արժանացել է հայերի ամենաջերմ ընդունելությանը: Սփյուռքում հայապահպանության խնդիրների հարցադրումներ անող ֆիլմը նախաձեռնողների սպասածի պես խիստ հուզական ազդեցություն է ունեցել հանդիսատեսի վրա:«Արտերկրում ապրող մեր հայենակիցների ցանկությունից ելնելով ու գիտակցելով, որ «Վանա ծովուն արշալույսը» ֆիլմը ևս մեկ քայլ է ազգային ինքնագիտակցության պահպանման առումով՝ նախաձեռնեցինք կազմակերպել այս ծրագիրը»,- «Արմենպրես»-ին ասաց ցուցադրումների նախաձեռնող` Սփյուռքահայ ուսանողների խորհրդի նախագահ Սամվել Մկոյանը:
Ստեղծագործական խումբը՝ սցենարիստ Արմեն Վաթյանն ու ռեժիսոր Վահան Ստեփանյանը, ծրագրի շրջանակներում հանդիպումներ են ունեցել տեղի հայկական համայնքների ներկայացուցիչների, հայկական կազմակերպությունների հետ: Հայաստանից մեկնած պատվիրակությունն ամեն տեղ ջերմ ընդունելության է արժանացել: Քննարկվել են հիմնականում հայ համայնքների հետ համագործակցության ծրագրեր, ճշտվեցին հետագա անելիքները:
Ֆիլմի իրադարձությունները կրում են 1915թվականի ցեղասպանության հետեւանքները, ծավալվում Կարապետ Փամբուկչյանի ընտանիքում, որը ներկայացնում է Ամերիկա ներգաղթած հայերի չորորդ սերունդը եւ կանգնած է «Ամերիկա» կոչվող բազմազգ խառնարանում ընդհանուրին միաձուլվելու վտանգի եզրին. մի կողմից որդին, ով ըմբոստանում էր հոր ձեռնարկած արմատները պահպանելու փորձերի դեմ, մյուս կողմից թոռը, ով սիրահարվել էր թրքուհուն: Ութսունամյա Կարապետը, ում մայրը հրաշքով փրկվել էր եղեռնից, ձգտում էր ամեն կերպ իր օտարված որդու ու թոռան մեջ արթնացնել, ամրացնել կորուսյալ hայրենիքի հետ կապը, փրկել ընտանիքը օտարացումից ու բաժանումից: Կարապետ Փամբուկչյանի հույսն այս հարցում յուրաքանչյուր հայի արյան մեջ առկա գենետիկ հիշողությունն է, որը հնարավոր չէ սպանել կամ ջնջել` անկախ նրանից, թե որտեղ է ապրում հայը...
Նկարահանումները կատարվել են Հայաստանում, ԱՄՆ-ում, Ֆրանիսիայում եւ Արեւմտյան Հայաստանում: Գլխավոր դերերում նկարահանվել են տարբեր երկրներից հրավիրված դերասաններ` Ժան-Պիեռ Նշանյանը (ԱՄՆ), Արեն Վաթյանը (ՌԴ), Արեւիկ Մարտիրոսյանը (Ֆրանսիա) եւ Կարեն Ջանգիրյանը, ով կերտում է Կարապետ Փամբուկչյանի կերպարը: Առաջին անգամ հայկական ֆիլմում նկարահանվել է նաեւ թուրք դերասան. Գյունըշը Զանը մարմնավորել է Կարապետի թոռան ընկերուհուն, ով ֆիլմում եւս թրքուհի է:

Фильм о Геноциде армян «Заря над озером Ван» на экранах стран СНГ
Фильм «Рассвет над озером Ван» о Геноциде армян уже увидели в Минске, Киеве, Ростове-на-Дону и в Краснодаре. Наши соотечественники очень тепло приняли этот фильм, который, рассказывая о рассеянных волею судеб по всему свету армянах, поднимает и вопрос сохранения армянства, самоидентичности и национального мироощущения на чужбине. «Именно армянская община и организовала показ этого фильма, исходя из необходимости самосохранения и самобытности», -. сказал после просмотра Арменпресс инициатор этих показов председатель Союза армянских студентов диаспоры Самвел Мкоян.
Творческая группа – сценарист Армен Ватян и режиссер Ваан Степання в рамках программы встречались с представителями местных армянских общин, армянских организаций. Делегация из Армения везде встречала теплый прием.
Фильм рассказывает о последствиях событий 1915 года, его герои – четвертое поколение армян, бежавших от Геноцида в США. Семье Карапета Памбукяна угрожает ассимиляция в разношерстном и многонациональном «котле» Америки. С одной стороны беспокоит сын, который сопротивляется попыткам отца «сохранить» его армянские корни, с другой -внук, который влюбляется в турчанку. 80-летний Карапет, мать которого чудом спаслась от Геноцида армян, пытается всеми способами пробудить в младшем поколении этой семьи чувства к потерянной родине, спасти семью от отчуждения и распада. Он возлагает надежды лишь на то, что в крови каждого армянина есть генетическая память, которую не возможно убить или стереть, где бы не жили армяне…
Съемки проводись в Армении, США, Франции и в Турции (на территории бывшей Западной Армении). В роли исполняют артисты из разных стрвн: Жан Пьер Ншанян (США), Арен Ватян (РФ), Аревик Мартиросян (Франция) и в главной роли - Карапета Памбукяна - Карен Джангирян. Впервые в армянском фильме снималась и турецкая актриса – Гюниш Зан – в роли подруги внука Карапета, турчанки по национальности.