Հայոց ցեղասպանության մասին պատմող «Վանա ծովուն արշալույսը» ֆիլմը ցուցադրվում է ԱՊՀ երկրներում
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայոց ցեղասպանության մասին պատմող «Վանա ծովուն արշալույսը» ֆիլմը ցուցադրվել է Մինսկում, Կիևում, Դոնի Ռոստովում ու Կրասնոդարում: Ֆիլմն արժանացել է հայերի ամենաջերմ ընդունելությանը: Սփյուռքում հայապահպանության խնդիրների հարցադրումներ անող ֆիլմը նախաձեռնողների սպասածի պես խիստ հուզական ազդեցություն է ունեցել հանդիսատեսի վրա:«Արտերկրում ապրող մեր հայենակիցների ցանկությունից ելնելով ու գիտակցելով, որ «Վանա ծովուն արշալույսը» ֆիլմը ևս մեկ քայլ է ազգային ինքնագիտակցության պահպանման առումով՝ նախաձեռնեցինք կազմակերպել այս ծրագիրը»,- «Արմենպրես»-ին ասաց ցուցադրումների նախաձեռնող` Սփյուռքահայ ուսանողների խորհրդի նախագահ Սամվել Մկոյանը:
Ստեղծագործական խումբը՝ սցենարիստ Արմեն Վաթյանն ու ռեժիսոր Վահան Ստեփանյանը, ծրագրի շրջանակներում հանդիպումներ են ունեցել տեղի հայկական համայնքների ներկայացուցիչների, հայկական կազմակերպությունների հետ: Հայաստանից մեկնած պատվիրակությունն ամեն տեղ ջերմ ընդունելության է արժանացել: Քննարկվել են հիմնականում հայ համայնքների հետ համագործակցության ծրագրեր, ճշտվեցին հետագա անելիքները:
Ֆիլմի իրադարձությունները կրում են 1915թվականի ցեղասպանության հետեւանքները, ծավալվում Կարապետ Փամբուկչյանի ընտանիքում, որը ներկայացնում է Ամերիկա ներգաղթած հայերի չորորդ սերունդը եւ կանգնած է «Ամերիկա» կոչվող բազմազգ խառնարանում ընդհանուրին միաձուլվելու վտանգի եզրին. մի կողմից որդին, ով ըմբոստանում էր հոր ձեռնարկած արմատները պահպանելու փորձերի դեմ, մյուս կողմից թոռը, ով սիրահարվել էր թրքուհուն: Ութսունամյա Կարապետը, ում մայրը հրաշքով փրկվել էր եղեռնից, ձգտում էր ամեն կերպ իր օտարված որդու ու թոռան մեջ արթնացնել, ամրացնել կորուսյալ hայրենիքի հետ կապը, փրկել ընտանիքը օտարացումից ու բաժանումից: Կարապետ Փամբուկչյանի հույսն այս հարցում յուրաքանչյուր հայի արյան մեջ առկա գենետիկ հիշողությունն է, որը հնարավոր չէ սպանել կամ ջնջել` անկախ նրանից, թե որտեղ է ապրում հայը...
Նկարահանումները կատարվել են Հայաստանում, ԱՄՆ-ում, Ֆրանիսիայում եւ Արեւմտյան Հայաստանում: Գլխավոր դերերում նկարահանվել են տարբեր երկրներից հրավիրված դերասաններ` Ժան-Պիեռ Նշանյանը (ԱՄՆ), Արեն Վաթյանը (ՌԴ), Արեւիկ Մարտիրոսյանը (Ֆրանսիա) եւ Կարեն Ջանգիրյանը, ով կերտում է Կարապետ Փամբուկչյանի կերպարը: Առաջին անգամ հայկական ֆիլմում նկարահանվել է նաեւ թուրք դերասան. Գյունըշը Զանը մարմնավորել է Կարապետի թոռան ընկերուհուն, ով ֆիլմում եւս թրքուհի է:

The film ''Sunrise over the Lake Van'' about Armenian Genocide is displayed in CIP countries
YEREVAN, NOVEMBER 23, ARMENPRESS: The film ''Sunrise over the Lake Van'' about Armenian Genocide is in Minsk, Kiev, Rostov-on-Don, and in Krasnodar. The film received the warmest reception of Armenians. The film making inquires about the issues regarding to the existence of Armenian nation in the Diaspora has severe emotional impact on the audience as initiators was waiting. The head of the Armenian Students' Council, the Initiator of the Film Showings Samvel Mkoyan informed ''Armenpress'': ''We initiated to organize this program due to the desire and the realization of our living abroad compatriots, who think that the film ''Sunrise over the Lake Van'' is also one step to the terms of national self-preservation.''
The creative group the scriptwriter Armen Vatyan and the director Vahan Stepanyan had meetings with the representatives of the local Armenian Community and Armenian organizations in the frames of the program. The Delegation departed from Armenia received a warm admission everywhere. The projects in collaboration with community were mainly discussed and further actions were specified.
The shootings were committed in Armenia, the United States of America, France and Western Armenia. The actors from different countries are shot in starring roles: Jean-Pierre Nshanyan from the United States of America, Aren Vatyan from the Russian Federation, Arevik Martirosyan from France, Karen Dzhangiryan who creates Karapet Pambukchyan's role. In the Armenian film was shot Turkish actor for the first time; Gyunsh Zan personified the Karapet's grandson friend, who is also Turk in the film.