Կարսի հայկական եկեղեցին արտասահմանցի զբոսաշրջիկների ուշադրության կենտրոնում է
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կարսի Տասներկու Առաքյալների հայկական եկեղեցին իր պատմական կառուցվածքի եւ ճարտարապետության առանձնահատկությամբ գրավում է տեղացի եւ արտասահմանցի զբոսաշրջիկների ուշադրությունը: Այս մասին, ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, «Անատոլու» լրատվական գործակալության թղթակցի հետ զրույցում հայտնել է Կարսի մշակույթի եւ զբոսաշրջության տնօրեն Հաքան Դողանայը: Թուրք պաշտոնյան չի կարողացել չխոստովանել, որ Կարսում զբոսաշրջիկներին հետաքրքրող շինությունների մեծ մասը հայկական են:
Նա նշել է, որ 10-րդ դարում` Բագրատունիների հայկական թագավորության ժամանակաշրջանում, Աբաս թագավորի կողմից կառուցված Տասներկու Առաքյալների եկեղեցին հետագայում (1915 թ-ի Ցեղասպանությունից հետո) թուրքերը վերածել են մզկիթի: Թուրք պաշտոնյան հայտնել է, որ Կարս ժամանող արտասահմանցի զբոսաշրջիկները հիմնականում ցանկանում են տեսնել Տասներկու Առաքյալներ եկեղեցին եւ պատմական հայկական Անիի ավերակները:
Մոտ 1000 տարի առաջ կառուցված Տասներկու Առաքյալները մզկիթի վերածվելուց հետո չի փոխել իր արտաքին եւ ներքին տեսքը: Հանվել է եկեղեցու գմբեթի խաչը, եկեղեցու ներսում խորանի կողքը կառուցվել է փայտե ամբիոն` մոլլայի ելույթի համար: Թեեւ Հայոց ցեղասպանությունից հետո եկեղեցին վերածվել է մզկիթի եւ գործել որոշ ժամանակ, սակայն այն այժմ որպես մզկիթ չի օգտագործվում:

The Armenian church in Kars is in the centre of the attention of tourists
YEREVAN, NOVEMBER 21, ARMENPRESS. The Armenian Church of the Twelve Disciples in Kars attracts the attention of both local and foreign tourists due to its historical construction and architecture. As reports "Armenpress" the Director of Culture and Tourism of Kars Hakan Doğanay stated this in a conversation with the reporter of "Anadolu" news agency. The Turkish official cannot deny that the majority of the constructions, which are in the centre of the attention of the tourists, have Armenian origin.
Among other things he stated that King Abas constructed the Armenian Churhc of the Twelve Disciples in Kars during the reign of Bagratuni dynasty, which was later (after the Armenian Genocide in 1915) turned into a mosque. The Turkish official said that the majority of the foreign tourists want to see the Armenian Churhc of the Twelve Disciples in Kars and the ruins of historical Ani.
The thousand-year-old Armenian Church of the Twelve Disciples has not changed its inner and outer appearance. The cross has been removed from the dome of the church and a wooden cathedra has been constructed near the altar for the speeches of mullah inside the church. Notwithstanding the church have been turned into a mosque after the Armenian Genocide, now it does not serve as a Muslim mosque.