Կարսի հայկական եկեղեցին արտասահմանցի զբոսաշրջիկների ուշադրության կենտրոնում է
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կարսի Տասներկու Առաքյալների հայկական եկեղեցին իր պատմական կառուցվածքի եւ ճարտարապետության առանձնահատկությամբ գրավում է տեղացի եւ արտասահմանցի զբոսաշրջիկների ուշադրությունը: Այս մասին, ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, «Անատոլու» լրատվական գործակալության թղթակցի հետ զրույցում հայտնել է Կարսի մշակույթի եւ զբոսաշրջության տնօրեն Հաքան Դողանայը: Թուրք պաշտոնյան չի կարողացել չխոստովանել, որ Կարսում զբոսաշրջիկներին հետաքրքրող շինությունների մեծ մասը հայկական են:
Նա նշել է, որ 10-րդ դարում` Բագրատունիների հայկական թագավորության ժամանակաշրջանում, Աբաս թագավորի կողմից կառուցված Տասներկու Առաքյալների եկեղեցին հետագայում (1915 թ-ի Ցեղասպանությունից հետո) թուրքերը վերածել են մզկիթի: Թուրք պաշտոնյան հայտնել է, որ Կարս ժամանող արտասահմանցի զբոսաշրջիկները հիմնականում ցանկանում են տեսնել Տասներկու Առաքյալներ եկեղեցին եւ պատմական հայկական Անիի ավերակները:
Մոտ 1000 տարի առաջ կառուցված Տասներկու Առաքյալները մզկիթի վերածվելուց հետո չի փոխել իր արտաքին եւ ներքին տեսքը: Հանվել է եկեղեցու գմբեթի խաչը, եկեղեցու ներսում խորանի կողքը կառուցվել է փայտե ամբիոն` մոլլայի ելույթի համար: Թեեւ Հայոց ցեղասպանությունից հետո եկեղեցին վերածվել է մզկիթի եւ գործել որոշ ժամանակ, սակայն այն այժմ որպես մզկիթ չի օգտագործվում:

Армянская церковь Двенадцати апостолов в Карсе привлекает сюда всех иностранных туристов
Армянская церковь 12 Апостолов в Карсе своими архитектурными особенностями и конструктивными решениями привлекает внимание как местных, так иностранных туристов, посещающих этот город. Об этом, как сообщает Арменпресс, в беседе с корр.Анатолийского информационного агентства сказал директор культуры и туризма Карса Акан Доганай. Турецкий чиновник, конечно же, не признался, что большая часть строений Карса, вызывающих неподдельный интерес у гостей этого города, имеет армянские корни.
Он, правда, отметил, что в 10 веке в период царствования армянских Багратунидов построенная царем Абасом церковь 12 Апостолов, в дальнейшем (после Геноцида армян 1915 года) была превращена в мечеть. Акан Доганай также отметил, что иностранные туристы, прибывающие в Карс, в основном, интересуются именно этой церковью и развалинами исторической армянской столицы Ани.
Армянская церковь 12 Апостолов, возведенная 100 лет назад и превращенная после 1915 года в мечеть не утратила своего внешнего и внутреннего облика. Правда, убран крест с купола церкви, а внутри церкви - у алтаря - построена небольшая деревянная кафедра-трибуна для выступлений муллы. Хотя церковь и превращена в мечеть, но как мечеть не действует.