Սեւանում երգով ու պարով բանակ ճանապարհեցին շուրջ երկու տասնյակ երիտասարդների
ՍԵՎԱՆ, 21 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սևանում նոյեմբերի 20-նաշնանային զորակոչի առաջին օրն էր. բանակ էին ճանապարհում շուրջ երկու տասնյակ երիտասարդների:«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` Սեւանի քաղաքապետ Ռուդիկ Ղուկասյանի նախաձեռնությամբ զորակոչի օրը վերածվել էր համաքաղաքային տոնի, որի մասնակիցները ոչ միայն բանակ զորակոչվողներն էին, նրանց ծնողներն ու հարազատները, այլեւ քաղաքի այլ բնակիչներ:
Տեր Ստեփանոս քահանա Իգնաթևոսյանի օրհնանքով, Տեր Նշան քահանա Սարգսյանի տերունական աղոթքով, մշակութային կենտրոնի տնօրեն Արամ Խաչատրյանի` մեր օրերի ու հայ ժողովրդի պատմական անցուդարձի վերապատմամբ, հայոց քաջազունների հիշատակությամբ սկսվեց արարողությունը:
Քաղաքապետ Ռուդիկ Ղուկասյանը բարեմաղթանք-ողջույններ հղեց օրվա հերոսներին: «Մեր տարածաշրջանի ամենամարտունակ բանակում ծառայելը պատիվ է, և այսօր դուք եք արժանացել դրան: Ես կիսում եմ ձեր ծնողների հուզմունքը, միաժամանակ հավատացած եմ, որ նրանք պետք է հպարտ լինեն հայոց բանակ որդի ճանապարհելու համար»,- ասաց քաղաքապետը:
Սևանի զինկոմ, փոխգնդապետ Աթայանը բարի ծառայություն մաղթեց տղաներին, ցանկանալով խաղաղ երկինք, պաշտպանված սահմաններ:Սևանի մշակութային կենտրոնի «Սևան» ժողովրդական պարերի համույթի սաներն էլ իրենց կրակոտ պարով հայրենասիրական լիցքեր հաղորդեցին ներկաներին:
Օրվա առթիվ քաղաքապետ Ղուկասյանը և զինկոմ Աթայանը պատրաստել էին նվերներ, իսկ Տեր Նշան Սարգսյանը նրանց հանձնեց աղոթագրքույկ:
Սևանի երաժշտական դպրոցի փողային նվագախումբը լրացրեց օրվա տրամադրությունը իր խրոխտ ու հայրենասիրական կատարումներով:

Over two dozen youth were see off to the army from Sevan with songs and dances
SEVAN, NOVEMBER 21, ARMENPRESS: The November 20th in Sevan was the first day of autumn conscription: over two dozen youth were seeing off to the army. According to ''Armenpress'' the day of conscription turned into city holiday by the enterprise of the mayor of Sevan Rudik Ghukasyan, the participants of which were not only the levies, their parents and relatives but also other city dwellers.
The Mayor Rudik Ghukasyan sent greetings to the heroes of the day. He said: ''It is honorable to serve in the most efficient army of our region and today you deserve it. I share your parent's excitement and at the same time I believe that they must be proud that they send their sons to Armenian army.
Military commissary, lieutenant colonel Atayan wished the boys good military service, wishing peaceful sky and protected borders. The ''Sevan'' folk dance ensemble members of the Cultural Center of Sevan reported patriotic charges by their fiery dance to the participants.