Հաջորդ տարի ակնկալվում է ավելի քան 820 հազար զբոսաշրջիկի այց Հայաստան
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության կառավարության քննարկմանը կներկայացվի «Զբոսաշրջությանն աջակցության ծառայություններ» 2013 թվականի ծրագիրը և ծրագրի իրականացման միջոցառումների ժամանակացույցը հաստատելու մասին» նախագիծը: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը` այս հարցն ընդգրկված է գործադիրի նոյեմբերի 22-ի նիստի օրակարգում: Ծրագրի նպատակն է ակտիվ և արդյունավետ մարքեթինգային քաղաքականության իրականացման միջոցով Հայաստանի, որպես զբոսաշրջության համար բարենպաստ և գրավիչ երկրի նկարագրի ձևավորումը և շարունակական կատարելագործումը, միջազգային շուկայում ներկայացումն ու ամրապնդումը, Հայաստանի միջազգային ինտեգրմանը նպաստելը:
Ակնկալվում է, որ ծրագիրը կնպաստի Հայաստան ներգնա զբոսաշրջային այցելությունների աճի տեմպի (10-15 տոկոս) պահպանմանը` 2013 թվականին ապահովելով 820 հազարից ավելի օտարերկրյա զբոսաշրջային այցելություններ: Սպասվում է, որ այն կնպաստի նաև ներքին զբոսաշրջային այցելությունների աճի տեմպի (10-12 տոկոս) պահպանմանը` 2013 թվականին ապահովելով 530 հազարից ավելի ներքին զբոսաշրջային այցելություններ:

Ожидается, что в будущем году Армения примет более 820 тысяч туристов
На обсуждение в правительство Армении будет представлен проект «Об утверждении программы «Услуги содействия туризму» 2013 года и графика мероприятий по реализации этой программы».Как сообщает Арменпресс, этот вопрос включен в повестку заседания правительства 22 ноября.
Цель программы – путем активной и эффективной маркетинговой политики содействовать формированию имиджа Армении как страны привлекательной и благоприятной для туризма, популяризации и укреплению ее позиций на мировом туррынке, международной интеграции Армении.
Ожидается, что реализация этой программы будет способствовать также сохранению темпов роста туризма (10-15 %) и обеспечит в 2013 году приток более 820 тысяч иностранных туристов в Армению. Есть основания надеяться, что эта программа будет содействовать и сохранению темпов внутреннего туризма (10-12 %), обеспечив в 2013 году более 500 тысяч туристов.