Սյունիքում Իրանի երկրաշարժն զգացվել է 3-4 բալ ուժգնությամբ
ԿԱՊԱՆ, 7 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իրանի տարածում նոյեմբերի 7-ին` ժամը 10:25-ին, տեղի ունեցած երկրաշարժը զգացվել է Ագարակում, Մեղրիում, Քաջարանում, Կապանում, Գորիսում, Սիսիանում ու հարակից գյուղերում: Ինչպես«Արմենպրես»-ին տեղեկացրեց ԱԻ Սյունիքի մարզային փրկարարակ ծառայության պետ Արթուր Հարությունյանը, մարզի տարածում երկրաշարժը զգացվել է 3-4 բալ ուժգնությամբ: Երկրաշարժից հետո մարզի բոլոր դպրոցներում դադարեցվել են պարապմունքները, երեխաները տարհանվել են մասնաշենքերից: Մարզի հիմնարկ-ձեռնարկություններում եւս որոշ ժամանակով դադարեցվել է աշխատանքը, մարդիկ դուրս են եկել փողոցներ: Ըստ ԱԻ Սյունիքի մարզային փրկարարական ծառայության, մարզում երկրաշարժի հետեւանքով ավերածություններ չեն գրանցվել:
Իրանի Թավրիզ քաղաքում այսօր 5 մագնիտուտով երկրաշարժ է գրանցվել: տեղի ունեցած երկրաշարժի էպիկենտրոնը գտնվել է Թավրիզից 97 կմ հյուսիս-արեւելք, հիպոկենտրոնը` 10 կմ խորության վրա:
ՀՀ ԱԻՆ սեյսմիկ պաշտպանության ծառայությունը տեղեկացնում է, որ երկրաշարժի ուժգնությունն էպիկենտրոնային գոտում կազմել է 7-8 բալ:Էպիկենտրոնի աշխարհագրական կոորդինատներն են` հյուսիսային լայնություն 38.52˚ և արևմտյան երկայնություն 46.74˚:Ըստ նախնական տեղեկատվության երկրաշարժը զգացվել է ՀՀ մի շարք այլ բնակավայրերում, մասնավորապես` Ջերմուկում և Արարատում 2-3 բալ ուԺգնությումբ:

Землетрясение в Иране отозвалось подземными толчками в Сюнике – в 3-4 балла
Зарегистрированное в Иране 7 ноября в 10.25 землетрясение почувствовали и в Агараке, Мегри, Каджаране, Капане, Горисе, Сисиане и окрестных селах.
Как сообщил Арменпресс начальник областной спасательной службы Артур Арутюнян, подземные толчки оцениваются в 3-4 балла. Сразу после землетрясения, занятия во всех школах были прекращены, а дети - эвакуированы из корпусов. На некоторое время приостановили работу и учреждения-предприятия, люди вышли на улицы. Согласно данным спасательной службы, разрушений не зафиксировано.
В иранском городе Тавриз зарегистрировано землетрясение магнитудой 5,0.
Эпицентр землетрясения находился в 97 км северо-восточнее Тавриза, а гипоцентр – на глубине 10 км.
Как сообщает Национальная служба сейсмической защиты Армении, ,сила подземных толчков в эпицентре составила 7-8 баллов. Географические координаты эпицентра: 38,52 градуса северной широты и 46,74 градуса западной долготы. По предварительным сведениям, землетрясение в Иране ощущалось также в ряде населенных пунктов Армении, в частности. в Джермуке и Арарате, силой в 2-3 балла.