Գերմանահայերը կանցլեր Մերկելին ուղղված նամակով զգուշացնում են Թուրքիայի կողմից իսլամացման նենգ քայլերի մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:Թուրքիայի իսլամացման նենգ քաղաքականությունը եւ անկանխատեսելի քաղաքական զարգացումները Մերձավոր Արեւելքում սպառնալից են.Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելին ուղղված նամակ-հորդորի մեջիր այս մտավախությունն է հայտնել Գերմանահայերի կենտրոնական խորհուրդը՝ հոկտեմբերի 30-ին եւ 31-ին Թուրքիայի վարչապետ Ռեջեբ Թայիբ Էրդողանի` Բեռլին կատարելիք պետական այցից առաջ:
Ինչպես«Արմենպրես»-ին տեղեկացրեց Գերմանահայերի կենտրոնական խորհրդի նախագահ Ազատ Օրդուխանյանը, Մերկելին ուղղված նամակում, մասնավորապես ընդգծվել է, որԱրեւմուտքը պետք է վերջապես նկատի առնի Թուրքիայի կողմից շարունակաբար ավելացող արմատական իսլամացումը:
«Մենք ակնհայտորեն կանգնած ենք թուրքական քաղաքականության մի վտանգավոր շրջադարձի առաջ: Անկարան Արեւմուտքին շրջվել է մեջքով եւ կենտրոնանում է առավելապես պանթյուրքական կայսրության գաղափարների վրա՝ միտված լինելով վերստեղծել նախկին Օսմանյան կայսրության ազդեցությունը:
Գերմանիայում հայերի եւ Թուրքիայից այլ միգրանտների մտահոգությունների վերջին առիթն Էրդողանի ելույթն էրմի քանի շաբաթ առաջ` իր «Արդարություն եւ զարգացում» կուսակցության վերջին նիստի ժամանակ:
Թուրքիայի վարչապետը նկարագրել է այն ճանապարհը, որը «ցնծությամբ» պետք է անցնի իր երկիրը: Նպատակն է այսպես կոչված «2071»-ը: Այս թվականը դրամատիկ նպատակ ունի. հենց 2071-ին ուղիղ հազարերորդ անգամ է նշվելու Մանազկերտի ջարդերի օրը, ջարդեր, որոնք պատրաստեցին սելջուկ-թուրքական իշխանության հաղթանակը Բյուզանդիայի եւ քրիստոնյաների դեմ»,-ընդգծել է Ազատ Օրդուխանյանն իր նամակում:
Էրդողանն, ըստ Օրդուխանյանի, ուժգնացնում է Թուրքիայի կողմից տարվող իսլամացման նենգ քաղաքականությունը, որի ճանապարհին անտեսվում է ցանկացած արգելք: Էրդողանն Արփ Ասլան սուլթանին՝ մի սարսափելի պատերազմական հերոսի,ներկայացնում է որպես փայլուն օրինակ, որը տարված էր իշխող համաթուրքական գաղափարներով եւ, ընդ որում, շարժվում էր դեպի Արեւմուտք:
1071 թվականը եղել է սեւ ու ճակատագրական շրջադարձակետ բազմաթիվ քաղաքակրթությունների պատմության մեջ` հայերի, հույների, ասորիների եւ այլ ազգերի: Այդ ագրեսիվ պանթյուրքական, պանիսլամական գաղափարը շարունակում է խիստ ակնհայտ մնալ Անկարայի քաղաքականության արդի օրակարգում:
Կան բազմաթիվ այլ նշաններ Թուրքիայի կողմից արմատական իսլամացման քաղաքականության վերաբերյալ, մասնավորապես, Տրապիզոնի հունական ուղղափառ տաճարի վերածումը մզկիթի, «Ֆեթի 1453» քարոզչական ֆիլմը, որը քրիստոնյաների դեմ էր ուղղված, կարծիքի եւ կրոնական ազատության մտահոգիչ սահմանափակումները, մարդու իրավունքների շարունակական ոտնահարումներն ընդդեմ էթնիկ եւ կրոնական փոքրամասնությունների, ինչպիսիք են քրդերը, ասորիները, ալեւիները կամ հայերը:
«Ինչ է նշանակում սա Արեւմուտքի համար, ինչպես ենք մենք մեկնաբանում Անկարայի, դրա դիվանագետների եւ կրոնական գործիչների միջամտությունը այստեղ` այս երկրում: Չպե՞տք է արդյոք «2071»-ը որպես զգուշացնող ազդակ հասկացվի, երբ Թուրքիան նոր քաղաքական հիմնարար գիծ է տանում, որը կարող է թուրքական քաղաքականության «հրավտանգ» զարգացումներ բերել: Եւ ինչ են նշանակում բոլոր այս ազդանշաններն այն գործընթացի համար, որի շրջանակներում Թուրքիան մոտենում է Եվրամիությանը»,-նամակում իր հարցադրումն է շեշտադրում Ազատ Օրդուխանյանը:
Նրա դիտարկմամբ` Եվրոպան հավանաբար սկսում է արդեն մտորել. ոչ մի արեւմտյան քաղաքագետ ներկա չէր էրդողանի կուսակցության համաժողովին: «Եվրոպացի քաղաքագետների զսպվածությունը կարող է քաջալերման նշան լինել: Ավելի կարեւոր կլիներ ամեն դեպքում հստակ եւ ուժեղ դիրքորոշումը` դրա մասին լսելու բան չկա»,-ասվում է Գերմանահայերի կենտրոնական խորհրդի կողմից գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելին ուղղված նամակում:
ԳԿԽ-ի մամլո հաղորդագրությունը անմիջապես հրատարակվեց Շվեյցարիայի Faktum magazine-ում, դանիական Europe news-ում, ամենահայտնի կաթոլիկական համացանցային էջում` ավստրիական Kathweb-ում, ինչպես նաև ֆրանսիական, գերմանական և այլ երկրների տպագիր և էլեկտրոնային թերթերում, իսկ Վատիկանի ռադիոն հիմք ընդունելով այս հաղորդակցությունը անգամ առանձին ռադիոհաղորդում պատրաստեց (Radio Vatikan, 24.08.2012): Այսպիսով, քրիստոնյա Եվրոպան բուռն արձագանք ցուցաբերեց գերմանահայերի պահանջին:

Армяне Германии предупреждают канцлера Ангелу Меркель о коварстве Турции и политике исламизации
Проводимая Турцией политика исламизации и непредсказуемые политические процессы на Ближнем Востоке представляют серьезную угрозу. В письме-призыве к канцлеру ФРГ Ангеле Меркель, в преддверии государственного визита в страну премьер-министра Турции Реджепа Таипа Эрдогана 30-31 октября, озабоченность этим высказал Центральный совет армян Германии
Как сказал Арменпресс председатель Совета Азат Ордуханян, в письме, адресованном Меркель, в частности. подчеркивается, что Запад должен учитывать постоянно нарастающий радикальный исламизм со стороны Турции.
«Мы однозначно стоим перед опасным переломным моментом в турецкой политике. Анкара повернулась к Западу спиной и сконцентрировалась на взрывоопасных идеях империи, мечтая возродить былое влияние Османской империи.
Последним поводом, вызвавшим озабоченность армян в Германии, да и других мигрантов из Турции, стало выступление Эрдогана несколько недель назад на последнем заседании его партии «Справедливость и развитие». Турецкий премьер описал тот путь, который с «воодушевлением» должна пройти его страна. Цель – так называемый «2071».
Этот год имеет драматический подтекст – именно в 2071 году будет в тысячный раз отмечаться день погромов Манзакерта, которые и подготовили победу сельджуков и турков над Бюзандией и христианами», - подчеркнул Азат Ордуханян.
1071 год был переломным и судьбоносным для многих цивилизаций – армян, греков, ассирийцев и др. Эта агрессивная пантюркистская, панисламистская идея продолжает оставаться актуальной в политической повестке Анкары.
Есть немало «знаков», свидетелтствующих о политике исламизации, проводимой активно Турцией. В частности, превращение греческого православного собора в Трапизоне в мечеть, пропагандистский фильм «Фети 1453», направленный против христиан, ограничения свободы слова и вероисповедания в этой стране, постоянное нарушение прав человека, преследования по этническому и религиозному принципу - в отношении курдов, ассирийцев или армян.
«Что означает это для Запада, как мы воспринимаем вмешательство Анкары, ее дипломатов и религиозных деятелей здесь, в этой стране, в дела этой страны. Не стоит ли понимать «2071» как настораживающий и предостерегающий сигнал о том, к чему может привести новая политическая линия Турции и что означают все эти сигналы для процесса, в рамках которого Турция приближается к Евросоюзу», - задается вопросом в этом письме.Азат Ордуханян
Он считает, что Европа уже начинает задумываться над этим: ни один западный политолог не присутствовал на собрании партии Эрдогана. «Сдержанность европейских политологов может означать то, что они прекрасно понимают все это, но, в любом случае, важно услышать четкую и ясную позицию по этому вопросу», - говорится в письме Центрального совета армян Германии, адресованном канцлеру ФРГ Ангеле Меркель.