Բայրամովը հայտարարել է, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև դե ֆակտո խաղաղություն է
Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարար Ջեյհուն Բայրամովը հայտարարել է, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացում վերջին զարգացումները տարածաշրջանում կայուն խաղաղության հաստատման եզակի հնարավորություն են ստեղծում։
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հայտնում է ադրբեջանական APA լրատվական գործակալությունը։
Մոսկվայում Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսի ընթացքում Բայրամովը նշել է, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև կարգավորման գործընթացում վերջին շրջանում տեղի ունեցած իրադարձությունները, այդ թվում՝ խաղաղության համաձայնագրի նախաստորագրումը, հնարավորություն են ստեղծում տարածաշրջանում ապահովելու կայուն խաղաղություն, անվտանգություն և բարեկեցություն։
Բայրամովը հայտնել է նաև, որ Լավրովի հետ քննարկումների ընթացքում ռուս գործընկերոջը տեղեկացրել է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև կարգավորման գործընթացի ընթացիկ վիճակի մասին։
«Այսօր վստահությամբ կարելի է ասել, որ Բաքվի և Երևանի միջև դե ֆակտո խաղաղություն գոյություն ունի»,- հայտարարել է Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարը։

Azerbaijani Foreign Minister Jeyhun Bayramov has said recent developments in the Armenia-Azerbaijan normalisation process have created a unique opportunity to establish lasting peace in the region.
According to the Azerbaijani APA news agency, Bayramov made the remarks during a joint press conference in Moscow with Russian Foreign Minister Sergei Lavrov.
He said recent developments in the normalisation process, including the initialling of the peace agreement, have created an opportunity to ensure lasting peace, security and prosperity in the region.
Bayramov also said he had briefed Lavrov on the current state of the Armenia-Azerbaijan normalisation process during their talks.
“Today, it can be said with confidence that de facto peace exists between Baku and Yerevan,” the Azerbaijani foreign minister said.