«Խավիարով շահագրգռված» եվրոպացիները երկար չեն կարող հավատարիմ մնալ Ադրբեջանի հետ համագործակցությանը. Մայքլ Քամբեք
ԲՐՅՈւՍԵԼ, 8 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ադրբեջանական «խավիարային» քաղաքականությունը քննարկումների լայն առիթ հանդիսացավ միջազգային տարբեր կառույցներում: Եվրոպացի որոշ պաշտոնյաներ ցավով ընդունեցին իրենց գործընկերների «գնված» լինելու հանգամանքը: Ադրբեջանական նավթադոլարները հակահայկական նպատակներով ծախսելու, ապատեղեկատվության բացասական ազդեցության ու եվրոպական տարբեր կառույցներում «Հայաստանի եվրոպացի բարեկամներ» միջազգային կազմակերպության հայանպաստ գործության մասին «Արմենպրես»-ի թղթակիցը զրուցել է կազմակերպության գլխավոր քարտուղար, դոկտոր Մայքլ Քամբեքի հետ:
-Դոկտոր Քամբեք, Ադրբեջանի բարձրաստիճան պաշտոնյաները, այդ թվում` նախագահ Իլհամ Ալիևը, հայկական լոբբին հաճախ նկարագրում են որպես իրենց համար ամենամեծ սպառնալիք: Մինչդեռ իրականում, ամբողջովին այլ իրավիճակ է Բրյուսելում: Ադրբեջանական տարբեր կազմակերպություններ, այդ թվում` Եվրոպական ադրբեջանական հասարակության դաշինքն (TEAS) ու Ադրբեջանի հաղորդակցության գրասենյակը (OCAZ) լուրջ հակահայկական գործունեություն են իրականացնում:
-Ճիշտ է, բայց եթե ես որևէ կարծիք արտահայտեմ նրանց գործունեության մասին, ապա իմ կարծիքն անաչառ չի համարվի: Այդ պատճառով, առավել նպատակահարմար է, որ ես հղում կատարեմ մի հետաքրքիր հոդվածի, որը հրատարակվել է Լոնդոնում գործող ոչ կառավարական կազմակերպության կողմից, որը կոչվում է Հետախուզական լրագրության բյուրո: Նրանք ներկայացրել են, թե ով է կանգնած TEAS-ի հետևում` նշելով Ադրբեջանի արտակարգ իրավիճակների նախարարի որդու՝ Կամալադին Հեյդարովի անունը: Հոդվածում վերլուծվել է «խավիարի քաղաքականությունը»: Մեր փորձից և դիտարկումներից ելնելով` կարող եմ ասել, որ հիմնականում լոբբինգի այս տեսակն արդյունավետ է, սակայն ներգրավված անձիք շատ կարճ ժամանակահատվածում հասկանում են, որ իրենց օգտագործել են և այսպիսով` հավատարիմ չեն մնում համագործակցությանը երկարաժամկետ կտրվածքով: Շատ քչերն են շարունակում իրենց հավատարմությունն Ադրբեջանի հանդեպ՝ կախված նրանից, թե ինչն է նրանց շահադրդում դրան: Սա բացահայտելն արդեն հետախուզական լրագրության գործն է:
-Ինչպե՞ս են նրանք իրենց լոբբինգն իրականացնում Եվրոպական խորհրդարանում:
-Նրանք իրենց սեփական խորհրդարանի անդամներին են ուղարկում, և նրանց միջոցով խորհրդարանի ներսում համակարգում են ադրբեջանական գաղտնի բարեկամական խումբ: Ես այդ խմբին գաղտնի եմ անվանում, քանի որ այնտեղ անդամակցությունը գաղտնի է: Խորհրդարանի անդամ Եվգենի Կիրիլովը (Սոցիալ-դեմոկրատների միության խմբակցություն (S&D), Բուղարիա) մեկ անգամ նշեց, որ նա այդ խմբի անդամ էր, թեպետ չնշեց իր կոնկրետ գործառույթն այնտեղ: Մինչ այսօր հայտնի չէ, թե ով է այս խմբի ծախսերը ֆինանսավորում, և ոչ մի տեղ հանրությանը հասանելի տեղեկատվություն տրամադրված չէ դրա մասին: Մենք կարծում ենք, որ այս տեսակի գործողությունները չեն համապատասխանում եվրոպական լոբբինգի կանոնների հոգուն և տառին:
-Կարո՞ղ եք, խնդրեմ, կոնկրետ օրինակներ բերել:
-Հայաստանի վերաբերյալ երկու բանաձև էր քննարկվում ԵԽ-ի գարնանային նստաշրջանում (ապրիլին, Ստրասբուրգյան շաբաթ): Բանաձևի փոփոխությունների տարբերակ էր շրջանառվում, որը տարօրինակաբար համընկնում էր Ադրբեջանի կառավարության կողմից հրապարակված հայտարարությունների հետ` անգամ ներառելով քերականական սխալները: Սա իրականացվել է ամբողջովին տարբեր խմբակցություններից, տարբեր մարդկանց կողմից: Ակնհայտորեն, այդ փոփոխությունները մշակվել էին ԵԽ-ից դուրս և մշակողները խորհրդարանի անդամները չէին: Առավել թարմ օրինակ է խորհրդարանի անդամ Ինես Վադերը (Եվրոպական ժողովրդական կուսակցություն (EPP), Լատվիա), ով Եվրախորհրդարանում էլեկտրոնային փոստով սեպտեմբերի 12-ին (բանաձևի ընդունումից մեկ օր առաջ), Սաֆարովի դեպքի վերաբերյալ մի նամակ էր տարածել, ակնհայտորեն ադրբեջանական աղբյուրից ստացված` կեղծ տեղեկություն տրամադրելով Վարուժան Կարապետյանի մասին: Չնայած ադրբեջանական քարոզչամեքենային` այս նյութը չներառվեց բանաձևի վերջնական տեքստում, քանի որ մի շարք խորհրդարանականներ խնդրեցին և’ մեզ, և’ այլ աղբյուրների հավաստելու պարոն Կարապետյանի վերաբերյալ այս տեղեկությունը: Երբ ԵԽ-ի անդամները տեսան, որ զուգահեռներ հնարավոր չի անցկացնել այս երկու դեպքերի միջև, նրանք ջնջեցին բանաձևից համապատասխան տողերը: Դժբախտաբար, եվրոպական պառլամենտը միակ հաստատությունը չէ, որտեղ Ադրբեջանի կողմից փորձ է արվում հայատյաց ռազմավարություն իրականացնել: Նրանք փորձում են որքան հնարավոր է շատ եվրոպական ազգային խորհրդարաններում գործունեություն ծավալել, և սա շատ վտանգավոր մեխանիզմ է: Եկեք դիտարկենք այն դեպքերը, երբ Ադրբեջանը փորձում է Եվրոպական ազգային խորհրդարաններում անարժանահավատ տեղեկություն տրամադրել՝ առաջ տանելով այն, ինչ նրանք անվանում են «Խոջալուի եղեռն». օրինակ՝ ՄԱԿ-ի փաստաթղթերն այդ մասին: Որոշ միամիտ և քիչ տեղեկացված պատգամավորներ, անգամ լավագույն մտադրություններով` հավատում են այս ամենին: Սա միամտության և ինֆորմացիայի պակասի չարաշահում է: Մենք վերջերս կանգնեցրել ենք այս տիպի բանաձևի ընդունումը Հռոմում:
Հանրությունը տեղեկացված չէ, թե քանի գործակալություն է Ադրբեջանը վարձել եվրոպական մայրաքաղաքներից շատերում իր ծավալած գործունեությանն աջակցելու համար: Օրինակ, մենք տեղյակ ենք, որ Հանս-Դիտրիխ Գենշերը` Գերմանիայի նախկին արտաքին գործերի նախարարը և փոխկանցլերը, զանգահարել է մի պատգամավորի` ապրիլյան բանաձևերի մասին զրուցելու համար: Նա Consultum-ի՝ Բեռլինում Ադրբեջանի համար աշխատող հասարակայնության հետ կապերի (PR) գործակալության խորհրդի անդամ է:
Վատ լոբբինգ իրականացնելու մեկ այլ օրինակ նշեմ. Եվրախորհրդարանի պատգամավոր և ԵԽ-ի Հարավկովկասյան պատվիրակության փոխնախագահ Վիտաուտաս Լանդսբերգիսի (ԵԺԿ, Լիտվա) դեպքը: Ես նրան հարգում եմ այն ամենի համար, ինչ նա արել է իր երկրի համար: Ինչևէ, նրա տարիքը և հայացքները հաշվի առնելով` նա թողնում է ռուսատյաց և հայատյաց անձնավորության տպավորություն: Որպես կանոն նա, առողջական պատճառներից ելնելով, չի ճանապարհորդում: Սակայն ապրիլին ստրասբուրգյան շաբաթվա ընթացքում, երբ Հայաստանի և Ադրբեջանի վերաբերյալ ԵԽ-ի բանաձևերն էին քննարկվում, նա, ադրբեջանական լրատվամիջոցների համաձայն, եղել էր Բաքվում և հանդիպել էր նախագահ Ալիևի հետ: Ապա նույն շաբաթվա ընթացքում, քվեարկության օրը, ներկայացել է ԵԽ-ի լիագումար նիստին: Այսպիսով, ստացվում է, որ նա ջանք չէր խնայել մեկնելու Բաքու և ապա վերադառնալու ճիշտ ժամանակին Ստրասբուրգում քվեարկության օրը ներկա գտնվելու համար, ինչն ակնհայտորեն շատ բարդ է: Աղբյուրներից մեկը հայտնել է մեզ, որ նա այդ նպատակի համար օգտագործել է մասնավոր ինքնաթիռ, բայց մենք ի վիճակի չենք եղել ստուգելու այդ տեղեկատվությունը: EU Observer լրատվական ծառայությունը հարցեր է ուղղել նրան այս նույն թեմայի շուրջ, սակայն հրաժարվել է պատասխանել այն հարցին, թե ո՞վ է վճարել դեպի Բաքու և հետ կատարած ուղևորության համար:
Այնուհետ նա ներկայացրեց բանավոր լրացում՝ բանաձևի տեքստի մեջ, այդպիսով ներառելով Ադրբեջանի պաշտոնական պահանջը` «առաջին հերթին» զորքերը Ղարաբաղից դուրս բերելու մասին, ինչը հակասում է Մինսկի խմբի Մադրիդյան սկզբունքներին, որոնց ԵԽ-ն միշտ մեծապես սատարել է: Համաձայն կանոնակարգի՝ նման բանավոր ուղղումները չեն կարող ընդունվել Եվրախորհրդարանում, եթե պատգամավորների մի խումբ համաձայն չէ դրա հետ, ինչը և տեղի ունեցավ տվյալ դեպքում: Սակայն ԵԽ-ի անձնակազմը սխալ կատարեց և թույլ տվեց քվեարկություն անցկացնել, այդպիսով` սխալմամբ փոփոխելով վերջնական տեքստը չնայած այն փաստին, որ արդեն համաձայնեցվել էր, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի վերաբերյալ երկու բանաձևերն էլ պետք է պարունակեն միևնույն ձևակերպումները Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության վերաբերյալ, այսինքն՝ պետք է համահունչ լինեն Մինսկի խմբի սկզբունքներին: Բանաձևի տեքստն անմիջապես հայտնվեց ադրբեջանական լրատվամիջոցներում, որտեղ նշվում էր, որ զորքերի անվերապահ դուրս բերման հարցում ԵԽ-ն լիովին սատարում է Ադրբեջանի դիրքորոշումը:
Եվրախորհրդարանում տարիներ շարունակ աշխատած պատգամավորներից շատերը ցնցված էին այս ամենից, քանի որ Լանդսբերգիսը տեղյակ էր այն մասին, որ իր սեփական խումբը դեմ է նման լրացմանը: Բայց, ըստ երևույթին, նա պատճառներ ուներ ցույց տալու, որ փորձում է ադրբեջանամետ «ինչ-որ» բան անել, և սխալի շնորհիվ, նրան անգամ հաջողվեց դա անել: Մի քանի օր հետո Նախագահների համաժողովը ուղղեց այս սխալը, և Լանդսբերգիսը զգուշացում ստացավ ԵԺԿ-ի խմբում իր վարքագծի համար: Ամբողջ Եվրոպայով մեկ Հայաստանը մշտապես բախվում է նման գործողությունների: Ադրբեջանի դեսպանությունները շատ լավ ապահովված են և ունեն ավելի մեծ թվով աշխատակիցներ, քան հայկական դեսպանությունները: Ես կարծում եմ, որ Հայաստանը պետք է ինչքան հնարավոր է շատ ամրապնդի Եվրամիությունում գտնվող իր դեսպանությունների դիրքերը:
- Կարո՞ղ եք ավելի մանրամասն անդրադառնալ Սաֆարովի վերաբերյալ բանաձևին դեմ քվեարկելու «ԱԼԴԵ»-ի (Եվրոպայի լիբերալների և դեմոկրատների դաշինք) վերջին րոպեի որոշմանը: Նրանք այդ բանաձևի նախաձեռնողներից մեկն էին. Եվրախորհրդարանում հարցեր չե՞ն բարձրացվել արդյոք, թե ինչո՞ւ այդպես տեղի ունեցավ:
- Այո, դա զարմացրեց շատերին, և այս հարցը լիագումար նիստի քննարկումների ժամանակ բարձրացվեց: Բանաձևը քվեարկության դնելուց մեկ օր առաջ Եվրանեստի ադրբեջանական պատվիրակության նախագահ Էլհան Սուլեյմանովն ադրբեջանական մամուլում հոդված հրապարակեց, որում նա հրապարակայնորեն պարծենում էր, որ հետ է պահել ԱԼԴԵ խմբին իրենց իսկ նախաձեռնած բանաձևի օգտին քվերակելուց՝ օգտագործելով Եվրախորհրդարանի պատգամավոր Նորիցա Նիկալային (Ռումինիա, ԱԼԴԵ):
-Ինչպե՞ս եք դուք պայքարում նման ապատեղեկացվածության դեմ:
-Մենք ցույց ենք տալիս որոշում կայացնողներին, որ որոշ ուժեր փորձում են օգտագործել իրենց: Մենք տրամադրում ենք փաստեր և թվեր, վստահելի աղբյուրներ, որոնց տրամադրած տեղեկատվությունը կարող է ստուգվել: Տարիներ շարունակ մենք հանդիսանում ենք տեղեկատվության վստահելի աղբյուր, և մարդիկ մեզնից հարցնում են մեր տեսակետների մասին: Եվրախորհրդարանի պատգամավորները և այլ որոշում կայացնողները արդեն գիտեն, որ կարող են ապավինել մեզ:

BRUSSELS, OCTOBER 8, ARMENPRESS: The essence of Azerbaijan’s "caviar diplomacy" is widely discussed by various structures of the international community. Armenpress had an interview with the Secretary-General of the EuFoA-Dr. Michael Kambeck about Azeri multi-million spending on anti- Armenian propaganda, as well as on the activities of the "European Friends of Armenia".
-Armenpress:Dr. Kambeck, Azerbaijani high-ranking officials, including President Aliyev, often describe Armenian lobbying as the biggest threat. Whereas in reality we have a completely different picture in Brussels, with the increasing number of different Azerbaijani organizations such as the European Azerbaijan Society (TEAS) and the Office of Communication of Azerbaijan (OCAZ).
- This is true, but if I express any opinion on their activities it will be considered as biased. So I better refer you to an interesting summery published by the Bureau of Investigative Journalism, a London based not-for-profit organization. They have well summarized who is behind TEAS i.e. the son of Azerbaijan’s Minister for Emergency Situations, Kamaladdin Heydarov. The fact of “caviar diplomacy” and luxurious trips to Azerbaijan were all well illustrated in the article. TEAS became active in Brussels shortly after EuFoA was established (2009). From our experience and observations, in most cases this type of lobbying takes an effect but very quickly the involved persons realize that they have been used and thus do not stay committed for a long time. Only very few do stay committed to Azerbaijan, whatever their motivations are. It is up to investigative journalism to uncover this.
Armenpress: How do they conduct their lobbying in the EP?
-Dr. Kambeck: They provide their own MEPs and coordinate an Azerbaijani secret friendship group within the institution. I call it secret, because the membership is secret. MEP Evgeni Kirilov (Group of the Progressive Alliance of Socialists & Democrats (S&D), Bulgaria) once mentioned that he was a member of that group though without specifying his concrete function. It is until now unclear who covers the expenses of this group and there is no public information either on the web or somewhere else. We believe that these types of activities are against the spirit and the letter of European lobbying rules.
-Armenpress: Could you please bring concrete examples?
Dr. Kambeck: We had two resolutions on Armenia and Azerbaijan in the spring session (April, Strasburg week) of the EP. The friendship group was very active. We had amendments circulated in the EP which strangely enough matched with the statements of Azerbaijani officials, published on official governmental sites, even including grammatical mistakes. This has been tabled by totally different people from different groups. Obviously, it was drafted outside of the EP and not by the MEPs themselves.
A more recent example concerns MEP Inese Vaidere (European People’s Party (EPP), Latvia) who circulated an email on 12 September about the Safarov case in the EP (one day before the resolution’s adoption), spreading objectively false information about Garabedyan’s case, obviously given by an Azeri source. Despite the whole machinery of Azeri lobbying, this case did not get into the final version of the resolution, as several MEPs requested both from us and other sources a verification of the information about Mr. Garabedyan. When MEPs saw that no parallels could be drawn, they deleted the respective line. Unfortunately, the European Parliament is not the only institution where an Armenophobic strategy is attempted by Azerbaijan. They try to reach as many national parliaments in Europe as possible and this is a very dangerous pattern. Look at the national parliaments where Azerbaijan tries to push for resolutions for the commemoration of what they call the “Khojali genocide”, without providing reliable information, for example the UN documentation on that case.
Some innocent and poorly informed MPs, some even with best intentions, follow this line. This is a misuse of naivety and lack of knowledge. We have just stopped this type of resolution in Rome. The wider public is not informed about how many agencies Azerbaijan hired in most EU capitals to back up their activities. For example, we were informed that Hans-Dietrich Genscher (former Foreign Minister and Vice-Chancellor of Germany) called an MEP to talk about the April resolutions. He is a board member of Consultum, a PR agency working for Azerbaijan in Berlin. Another example of how bad lobbying is conducted: the case of MEP Vytautas Landsbergis, Vice Chair of the EP’s South Caucasus Delegation (EPP, Lithuania). I respect him for what he has done for his country. However, with his age and convictions he seems to be Russo- and Armenophobic. He normally does not travel due to his health condition. Yet, during the April Strasburg week, where EP reports on Armenia and Azerbaijan where discussed, he was quoted by Azeri media as just having been in Baku and meeting President Aliyev.
Then, in the same week, on the voting day he walks into the EP plenary. So he took the trouble to travel to Baku and then be back in time on the voting day in Strasburg, which is logistically very complicated. A source told us that he used a private jet but we were not able to verify the information. The online news service ‘EU Observer’ questioned him about the same issue and he refused to elaborate as to who paid for his trip to Baku and back. He then presented a last-minute oral amendment, introducing the official Azerbaijani demand on “first” withdrawing troops from Karabakh, contrary to the Minsk Group’s Madrid Principles, which the EP has always strongly supported.
According to the rules of procedure, such last-minute oral amendments cannot be admitted in the Parliament if a group of MEPs disagrees – which was the case. But the EP staff made a mistake and allowed voting, thus mistakenly amending the final text, even though it was agreed that both resolutions on Armenia and Azerbaijan will have the same wording on NK, i.e. in line with the Minsk Group principles. The text immediately appeared in Azeri media, stating that the EP fully side-lines with the Azerbaijani position of an unconditional withdrawal of troops. For many experienced MEPs with years of experience in the EP it was a shock to see such things happening, because Mr. Landsbergis knew that his own group was against such an amendment. But apparently he had a reason to show that he was trying “something” pro-Azeri, and by mistake, he even managed. Some days later, the Conference of Presidents reversed this mistake and Mr. Landsbergis was cautioned in the EPP group for his behavior. Armenia is constantly running against this type of activities all around Europe. The Azerbaijani embassies are very well equipped and have more staff than the Armenian ones.
I believe that Armenia should reinforce the strength of the embassies in the EU as much as possible.
Armenpress: Could you please elaborate on ALDE’s (Alliance of Liberals and Democrats for Europe) last minute decision to vote against the Safarov resolution? They were one of the initiators of the resolution – weren’t there questions raised within the Parliament as to why it happened?
Dr. Kambeck: Yes, this surprised many and this question was raised during the debate in the plenary. One day before the resolution was voted, the Chairman of Azerbaijani Delegation to the EURONEST PA - Elkhan Suleymanov - published an article in the Azeri press in which he publicly boasted about having flipped around the ALDE group not to vote on their own resolution, using MEP Norica Nicolai (Romania, ALDE). Armenpress: How then do you counter misinformation? Dr. Kambeck: By showing to the decision makers that some forces are playing with them. We provide facts and figures, reliable sources where the information can be checked. Over the years we have become a credible source of information and people ask us for our views. By now, MEPs and other decision makers know they can rely on us.