ԱՄՆ-ն ձգտում է Հայաստանին դաշնակից դարձնել տարածաշրջանում. Truman National Security Project
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Շատ ամերիկացիներ չեն զարմանա` իմանալով, որ աշխարհում Միացյալ Նահանգների ամենամեծ դեսպանատունն Իրաքի մայրաքաղաք Բաղդադում է: Սակայն, զարմանալի է, որ աշխարհում երկրորդն իր մեծությամբ գտնվում է Հայաստանում: Այն հարց է առաջացնում` ինչո՞ւ: Ինչպես փոխանցում է «Արմենպրես»-ը` նման հարցադրում է անում Վաշինգտոնի «Truman National Security Project» ազգային անվտանգության ինստիտուտի լրագրող եւ ռազմագետ Դանիել Գայնորը եւ ինքն էլ պատասխանում. «Սրա լավագույն բացատրությունը տեղանքն է` այսինքն երկրի գտնվելու վայրը»: «Հայաստանը, որը չունի ելք դեպի ծով, կարող է ամենավատ հարեւան երկիրը լինել աշխարհում, սակայն ԱՄՆ-ի աչքերով, այն կարող է լինել ԱՄՆ դաշնակից երկրների ցանկում կարեւրագույն դիրք զբաղեցնող երկրներից մեկը` նախագահ Օբամայի արտաքին քաղաքականության առաջխաղացման համար»,-գրում է Դանիել Գայնորը «Truman National Security Project»-ի կայքում:
Գայնորն անդրադառնում է նաեւ Հայաստանի բնական ռեսուրսներում նավթի բացակայությանը` գրելով, որ «այն, ինչ երկրին չի բավականացնում բնական ռեսուրսների ոլորտում, նավթն է. այն շատ քիչ նավթ, գազ կամ ոսկի ունի»: Ռազմագետը գրում է, որ Հայաստանը սահմանակից է Թուրքիային, Ադրբեջանին, Վրաստանին եւ Իրանին եւ նշում. «ԱՄՆ-ն այս երկրներին նշանակալի կարեւորություն է տալիս, եւ Հայաստանը, այս առումով, աստճանաբար գալիս է տեսադաշտ` որպես ամերիկյան նպատակներն առաջ տանելու պոտենցիալ հզոր լծակ»:
Հոդվածագիրնայս ամենին ավելացնում է. «Քանի որ ԱՄՆ-ը փորձում է հետամուտ լինել, որպեսզի Հայաստանը տարածաշրջանումդառնա ուժեղ դաշնակից, ապա «աշխարհառազմավարական» տերմինն այս դեպքում երբեք ավելի տեղին չի եղել: «Հայաստանը բառացիորեն գտնվում է մի շարք երկրների ցանկում, որին Վաշինգտոնը համարում է իր գլխավոր գերակայություններից մեկը: Տնտեսական եւ դիվանագիտական խրախուսումների միջոցով ԱՄՆ-ն ակտիվ փորձում է Հայաստանին դարձնել իրեն դաշնակից պետություն: Քանի որ նախագահ Օբաման փորձում է տնտեսապես մեկուսացնել եւ տապալել Իրանին, այս առումով Հայաստանը համարվում է կարեւոր կետ այս ռազմավարության համար»,-գրում է նա:
Ռազմագետը նշում է, որ մինչ Հայաստանը փորձում է խորացնել հարաբերությունները Եվրամիության եւ ԱՄՆ-ի հետ, ներկա պահին նրա լավագույն երկու գործընկերները, թերեւս, համարվում են Ռուսաստանը եւ Իրանը: «Իր չորս հարեւաններից երկուսի` Թուրքիայի եւ Ադրբեջանի հետ Հայաստանի սահմանները փակ են: Թուրքիան, որին New York Times-ը վերջերս անվանել էր «Հայերի պատմական վրեժխնդրությունը», դեռեւս խելագրավում է, երբ Հայոց ցեղասպանության հետ կապված որեւիցե ակնարկ է լսում: Իսկ Հայաստանը հայտարարում է, որ թուրքական կառավարությունը չի ցանկանում կատարվածի մեղքը վերցնել իր վրա: Այս առումով ցանկացած մեկնաբանությունում փաստերն ակնհայտ են. 1.5 մլն հայ է զոհվել 1915 թ. սպանդի ժամանակ»,-շարունակում է ռազմագետը: Այնուհետ նա մեջբերում է Ադրբեջանի եւ Հայաստանի միջեւ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության շուրջ ծավալվող գործընթացները` գրելով, որ երկու երկրիների միջեւ հարաբերություններն ավելի անկում ապրեցին, հատկապես, երբ Հունգարիան հայրենիք արտահանձնեց հայ սպային քնած ժամանակ կացնահարած Ռամիլ Սաֆարովին, ում նախագահ Ալիեւը ներում շնորհեց եւ ազատ արձակեց: «Ադրբեջանը նաեւ հպարտանում է իր նավթով: Իսրայելը ամրապնդել է հարաբերությունները Ադրբեջանի հետ` ձեռք բերելով իր նավթի 30 տոկոսը հենց Ադրբեջանից, ինչպես նաեւ վաճառելով նրանց 1.5 միլիարդ դոլարի զինամթերք: ԱՄՆ-ն եւս գնում է ադրբեջանական նավթ»,-ասում է ամերիկացի փորձագետը:
Այս ամենով հանդերձ, ըստ Գայնորի, Հայաստանը հմտորեն դիվանագիտական քայլեր է անում: «Եվ ինչպես իմ գրքում է բացատրվում «Չնայած իր սահամափակ ռեսուրսներին` Հայաստանը դարձել է աշխարհաքաղաքականության վարպետ»: Էլ ո՞ր երկիրն է աշխարհում պահպանում լավ հարաբերություններ ԱՄՆ-ի, Ռուսատանի եւ Իրանի հետ»,-ընդգծում է Truman National Security Project» ազգային անվտանգության ինստիտուտի լրագրող եւ ռազմագետ Դանիել Գայնորը: Ռազմագետը հոդվածն ամփոփում է խորհուրդով. «Եթե ԱՄՆ-ն հույս ունի խորացնել համագործակցությունը, ապա այն պետք է ավելի ամրապնդի իր գործարքները եւ առեւտրի շուրջ համաձայնագրերը` առաջարկելով երկրին տնտեսական բարեփոխումներ եւ նպաստելով Հայաստանումմասնավոր հատվածի զարգացմանը»:
Դանիել Գայնորնայս օրերին գտնվում է Հայաստանում եւ Վրաստանում: Նա ուսումնասիրում է Կովկասի տարածաշրջանում ԱՄՆ արտաքին քաղաքականությունը, էներգետիկ անվտանգությունը եւ ժողովրդավարությանն առնչվող հարցերը:

США стремятся видеть Армению своим союзником в регионе: Truman National Security Project
Многие американцы не удивятся, узнав, что самое большое посольство США находится в столице Ирака – Багдаде. Однако, удивительно то, что второе по величине американское посольство действует в Армении. Возникает вопрос, чем это объяснить?
Как сообщает Арменпресс, подобным вопросом задается журналист и военный эксперт Вашингтонского института национальной безопасности «Truman National Security Project» Даниел Гайнор и сам же отвечает: «наилучшее объяснение этому – местность, т.е. месторасположение этой страны».
«Армения которая не имеет выхода к морю, может оказаться самым плохим соседом в мире, однако, на взгляд США, она может быть одной из стран, занимающих важнейшие позиции в ряду стран-союзников США в вопросе продвижения внешней политики президента Обамы», - пишет Даниел Гайнор на сайте «Truman National Security Project».
Коснувшись отсутствия нефти в природных ресурсах Армении, он пишет «то, чего не хватает в стране в плане природных ресурсов, это – очень мало нефти, газа или золота». Гайнор также отмечает, что Армения граничит с Турцией, Азербайджаном, Грузией и Ираном. США придают важное значения этим странам и Армения, в этом смысле, постепенно попадает в поле зрения США как потенциально мощное средство для продвижения американских целей».
Автор статьи ко всему этому добавляет: «Поскольку США пытаются добиться того, чтобы Армения стала сильным союзником в регионе, то «геостратегический» термин здесь более чем когда-либо уместен. «Армения, буквально. находится в списке стран, которые Вашингтон считает одним из своих главных приоритетов. Поскольку президент Обама пытается реализовать основные цели внешней политики, к примеру, предотвратить осуществление ядерной программы Ирана, то он пытается стимулировать Армению в разных «играх». Хотя США приостановили официальные отношения с Ираном, не является секретом то, что США используют ряд внешнеполитических рычагов с тем, чтобы повлиять и дестабилизировать правящий режим в Иране. И, сотрудничая с Арменией, не в данный момент, но со временем, может добиться большого влияния.
Путем экономических и дипломатических «стимулов» США активным образом пытается сделать Армению своим союзником. Поскольку Обама пытается экономически изолировать и ослабить Иран, то в этом плане Армения считается важным пунктом в этой стратегии», - пишет он.
Эксперт также считает, что пока Армения пытается углубить отношения с Евросоюзом и США, в настоящий момент два ее лучших партнера – Россия и Иран - считаются противниками США. Даниел Гайнор пишет, что так получилось не исходя из общих интересов или идей, а потому, что Армения не имеет возможности выбирать друзей. «С двумя их четырех соседей Армении – с Турцией и Азербайджаном - границы закрыты. Турция сходит с ума, как только речь заходит о Геноциде армян. А Армения заявляет. что турецкое правительство не желает взять на себя вину за случившееся. В этом плане при любых комментариях факты очевидны.: погибло 1,5 млн армян во время резни 1915 года», -- продолжает Гайнор.
Затем, коснувшись отношений между Азербайджаном и Арменией в связи карабахским конфликтом, он пишет: что отношения между двумя странами еще более ухудшились, когда Венгрия экстрадировала на родину Рамиля Сафарова, зарубившего топором спящего армянского офицера, а потом получившего помилование и освобождение указом президента Азербайджана Ильхама Алиева.
«Азербайджан также гордится своей нефтью. Израиль укрепил свои отношения с Азербайджаном, приобретя именно у этой страны 30 % нефти и продав Азербайджану боеприпасы на 1,5 млрд долларов. США также закупают азербайджанскую нефть», - отмечает эксперт..
При всем этом, по словам Гайнора, Армения делает взвешенные дипломатические шаги. «И как отмечается в моей книге - «Несмотря на свои ограниченные ресурсы, Армения стала «мастером геополитики». Какая еще страна умело поддерживает хорошие отношения и с США, и с Россией, и с Ираном», - подчеркивает журналист и военный эксперт Даниел Гайнор, завершая свою статью советом «Если США надеятся углубить сотрудничество, то должны укрепить свои соглашения о торговле, предложив стране экономические реформы и содействуя развитию частного сектора в Армении».
Даниел Гайнор находится в эти дни в Армении и Грузии. Он занимается исследованиями внешней политики США на Кавказе, вопросами энергетической безопасности и демократии в регионе.