Լեհաստանի դեսպանությունն աջակցում է Սյունիքի հեռավոր համայնքներին
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում Լեհաստանի Հանրապետության դեսպան Զդիսլավ Ռաչինսկին սեպտեմբերի 1-ին մասնակցել է Սյունիքի մարզի Հարժիս համայնքի նորոգված դպրոցի վերաբացման արարողությանը: Դեսպանին ուղեկցել է Սյունիքի փոխմարզպետ Աևա Դոլունցը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Հայաստանում Լեհաստանի դեսպանությունից, արդեն երկու տարի է, ինչ լեհական օգնության ծրագրի շրջանակներում նորոգվում և վերազինվում է Հարժիսի միջնակարգ դպրոցը: Ծրագրի շրջանականերում, ընդհանուր առմամբ, տրամադրվել է 25 հազար եվրո:
Այս տարի նորոգվել են դպրոցի հինգ դասարաններ և ուսուցչական սենյակը. Նախորդ տարի նորոգվել և տեխնիկապես վերազինվել էին դպրոցի ևս հինգ դասարաններ: Լեհական օգնության ընդլայնմանը զուգահեռ Հարժիսի դպրոցին շարունակաբար օժանդակություն է տրամադրվելու:
Բացի դրանից, ծրագրի շրջանակներում Հայաստանում Լեհաստանի դեսպանատունը Հարժիս համայնքին նվիրել է կաթի սառեցման կաթսա:
Հարժիս գյուղում լեհական օգնության շրջանակներում իրականացվող մյուս կարեւոր ծրագիրը զբոսաշրջային է: Այս տարի զբոսաշրջային ճանապարհ է կառուցվում գյուղից մինչև Տաթև վանական համալիրը: Հարժիսը Սյունիքի հեռավոր համայնքներից է, որն ունի 831 բնակիչ: Այն Սյունիքի մարզի ամենահինավուրց բնակավայրերից մեկն է: Տեղի բնակիչները հիմնականում զբաղվում են գյուղատնտեսությամբ:

Polish aid for a remote village in Syunik
YEREVAN, SEPTEMBER 4, ARMENPRESS: Ambassador of the Republic of Poland to Armenia Zdzislaw Raczynski on the occasion of September 1 participated in the opening ceremony of a remodeled school in Harzhis village of Syunik region. Ambassador was accompanied with the Vice-Governor of Syunik region Ara Doluntz.
Armenpress was informed from Polish Embassy that it is already two years that the program of Polish aid helps to renovate and equip Harzhis secondary school. The overall sum of the aid is 25000 Euro.
This year five classrooms and a teachers' room were remodeled, while five other classrooms were repaired and equipped with school tables and chairs. The aid for the school will be ongoing, while Polish aid program will try to expand.
In the framework of aid to this remote village Polish Embassy to Armenia presented a cooling tank for milk to the local residents. Another exiting project that the Polish aid program is implementing in Harzhis village is a tourist one. This year a tourist path is being built from the village to Tatev monastery which is a marvelous tourist sight.
Harzhis is a remote village in Syunik region with 831 residents. It is one of the oldest villages of Syunik. People here are mainly involved in agricultural activities.