Հրանուշ Հակոբյանն այցելեց Հայաստանում ծնված առաջին սիրիահայ փոքրիկին
ԵՐԵՎԱՆ, 31 ՕԳՈՍՏՈՍ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանն օգոստոսի 31-ին այցելեց Երեւանի «Շենգավիթ» բժշկական կենտրոն` տեսակցելու Հայաստանում ծնված առաջին սիրիահայ փոքրիկին եւ նրա մորը:«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, նախարարը տեղեկացավ նորածնի եւ նրա մայրիկի առողջական վիճակի մասին եւ նրանց առողջություն մաղթեց: Լրագրողների հետ զրույցում Հրանուշ Հակոբյանը շեշտեց` եթե սիրիահայ այս ընտանիքը ցանկություն հայտնի հաստատվելու Հայաստանում, ապա նախարություն կօգնի նրանց աշխատանք գտնելու հարցում: «Կարծում եմ, երիտասարդ այս ընտանիքը շատ ճիշտ է վարվել, որոշելով իր երկրորդ զավակին Հայաստանում ունենալ: Մենք ուրախ ենք, որ փոքրիկը ծնվել է հենց Հայրենիքում»,-ասաց նախարարը:
Նորածնի մայրիկը` Ալին Ժամկոչյանն իր գոհունակությունը հայտնեց Սփյուռքի նախարարությունից: Նորածին տղան, ում ծնողները Քրիստ են անվանել, ընտանիքի երկրորդ զավակն է: «Առաջին զավակս ծնվել է Սիրիայում: Ես չէի էլ կարող պատկերացնել, որ Քրիստը կծնվի Հայաստանում: Բայց անչափ գոհ եմ, որ փոքրիկը ծնվեց մեր հայրենիքում»,-ասաց սիրիահայ փոքրիկի մայրը:
Քրիստը ծնվել է այսօր` օգոստոսի 31-ին,«Շենգավիթ» բժշկական կենտրոնում: Երեխան ծնվել էբնական ճանապարհով, ունի 3,35 կգ քաշ եւ 53 սմ հասակ:

YEREVAN, AUGUST 31, ARMENPRESS: The Minister of Diaspora of the Republic of Armenia Hranush Hakobyan paid a visit to first Syrian Armenian born child and the mother hosted in Yerevan "Shengavit" Medical Center. As Armenpress reports, the Minister learnt about the health care state of the new born child and the mom and wished them good health.
In the briefing with Armenpress, Hranush Hakobyan stated if the family agrees to stay in Armenia, the Ministry will assist them in getting job.I guess the young family made a right decision to have their second child born in Homeland. We are glad the baby was born in Armenia " Minister noted.
The infant mother Alin Zamkochyan thanked Diaspora Ministry. New baby born is called Chris." My first child was born in Syria, I could not just imagine the second would be born in Armenia. I am very pleased with that fact" Syrian Armenian child’s mom stated.Christ was born on August 31 in "Shengavit "Medical Center. The child was born in the natural way with 3.35 kg weight and 53 cm height.