Հայաստանի բասկետբոլի ֆեդերացիան եւս միացել է FIBA-Եվրոպայի դեմ բողոքին
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՕԳՈՍՏՈՍ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի բասկետբոլի ազգային ֆեդերացիան միացել է բասկետբոլի եվրոպական ֆեդերացիային ուղղված դիմում-բողոքին: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, բողոքի պատճառն այն է, որ FIBA-Եվրոպան ընդունել է մի շարք որոշումներ, որոնք չեն բխում կազմակերպության շահերից: Բողոքում նշվում է, որ բասկետբոլի եվրոպական ֆեդերացիան իր մարզական հարցերը լուծում է նեղ անձնական շահերից ելնելով, որն էլ խոչնդոտում է կազմակերպության բնականոն աշխատանքը: Բողոք-դիմումի նպատակն է արտահերթ համաժողով հրավիրել ու  FIBA- Եվրոպայի նոր նախագահ եւ խորհրդի  անդամներ ընտրել:
«Այո, նման որոշում կայացվել է, Հայաստանը նույնպես միացել է այդ դիմում բողոքին: Դրանով անձամբ զբաղվել է բասկետբոլի ֆեդերացիայի նախագահ Հրաչյա Ռոստոմյանը»,-  «Արմենպրես»-ին հայտնեցին բասկետբոլի ազգային ֆեդերացիայից: Որոշ հանգամանքներ ճշտելու համար փորձեցինք կապ հաստատել նաեւ ֆեդերացիայի նախագահի` ՀՀ սպորտի եւ երիտասարդության հարցերի  նախարար Հրաչյա Ռոստոմյանի հետ, սակայն տեղեկացրին, որ նախարարը գտնվում է արձակուրդում:
Բասկետբոլի միջազգային 51 ֆեդերացիաներից 27-ը միացել են այդ դիմումին: Ստորագրած երկրների թվում են` Ավստրիան, Ռուսաստանը, Ալբանիան, Անդորրան, Բելառուսը, Բոսնիա-Հերցոգովինան, Հայաստանը, Հունգարիան, Իսրայելը, Լատվիան:

Федерация баскетбола Армении присоединилась к заявлению-протесту в отношении FIBA-Европа
Федерация баскетбола Армении присоединилась к заявлению-протесту в отношении FIBA-Европа. Как сообщает Арменпресс, причина протеста в том, что ряд решений FIBA-Европы не отражают интересов этой организации. В заявлении-протесте отмечается, что Европейская федерация баскетбола решает свои спортивные вопросы, исходя из сугубо личных интересов, что мешает нормальной деятельности этой организации. Цель протеста – созвать внеочередной форум и избрать нового президента и новых членов Совета FIBA-Европа.
«Да, подобное решение принято и к этому заявлению присоединилась также Армения. Этим лично занимался председатель Федерации баскетбола Грачья Ростомян», - сообщили Арменпресс в НФБА. Чтобы уточнить ряд обстоятельств, мы попытались связаться с председателем Федерации, министром спорта и по вопросам молодежи Грачья Ростомяном, однако, как оказалось, он находится в отпуске.
Из 57 международных федераций баскетбола к этому заявлению-протесту присоединились 27, в их числе – Австрия, Россия, Албания, Андорра, Беларусь, Босния-Герцеговина, Армения, Венгрия, Израиль, Латвия.