Հայաստանի դեսպանը Geopolitica-ում ներկայացրել է ԼՂՀ անկախության ճանաչման անխոցելի իրավական հիմքերը
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իտալիայի Ռազմավարական բարձր հետազոտությունների և հարակից գիտությունների ինստիտուտի կողմից հրատարակվող «Geopolitica» ամսագրում տպագրվել է Իտալիայում ՀՀ դեսպան Ռուբեն Կարապետյանի` «Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության անկախության միջազգային ճանաչման անխուսափելիության մասին» հոդվածը:«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` հոդվածում տրված է հակիրճ պատմական ակնարկ 20-րդ դարում ժողովուրդների ինքնորոշման իրավունքի իրագործման մեխանիզմների, աշխարհի քաղաքական քարտեզի վրա նոր պետական միավորների առաջացման հիմքում ընկած քաղաքական, իրավական, մշակութային և այլ գործոնների ու այդ ուղղությամբ ընդհանուր պատմական դինամիկայի մասին:
Ռուբեն Կարապետյանը ներկայացրել է խորհրդային շրջանում ադրբեջանական իշխանությունների կողմից Արցախի մեծամասնությունը կազմող հայ բնակչության ֆիզիկական գոյությանը սպառնացող ազգային խտրականության հետևողական քաղաքականության մասին: Հեղինակն անդրադարձել է ԼՂՀ անկախության միջազգային ճանաչման համար անխոցելի իրավական հիմքերի առկայությանը:
ՀՀ դեսպանը անհեռանկարային է համարել ներկայումս ադրբեջանական իշխանությունների կողմից Արցախի ժողովրդի կամարտահայտության ու պայքարի արդյունքում ավելի քան 20 տարի առաջ ձեռք բերված անկախության մերժումը` միևնույն ժամանակ ընդգծելով, որ միջազգային հանրության կողմից որդեգրած «հավասարակշռված մոտեցումը» սխալ մեկնաբանությունների հիմք է տալիս Բաքվին` վերջինիս հնարավորություն ընձեռելով խուսափելու խաղաղ ճանապարհով ԼՂ հիմնախնդրի համապարփակ և տևական հանգուցալուծումից:
Դեսպան Կարապետյանը նշում է, որ ԼՂ անկախության ճանաչումը անխուսափելի է, քանի որ անհնար է մի կողմից հանդես գալ մարդու իրավունքների պաշտպանության դիրքերից, իսկ մյուս կողմից` պաշտպանել «ստալինյան ժառանգության» ամենազավեշտալի մնացորդը` Ադրբեջանին ԼՂ-ի բռնակցմանը, մի կողմից քարոզել ժողովրդավարական արժեքային համակարգ, իսկ մյուս կողմից հավասար նժարի վրա դնել փոքր, սակայն ժողովրդավար, Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության ժողովրդի իրավունքները և էներգակիրներով հարուստ, սակայն բռնատիրական, Ադրբեջանի շահերը:

Armenian Ambassador presented invulnerable legal grounds of NKR independence recognition in Geopolitica
YEREVAN, AUGUST 21, ARMENPRESS: The article entitled "Inevitability of Nagorno Karabakh Republic independence international recognition" authored by Armenian Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary to Italy Ruben Karapetyan was published in Geopolitica magazine issued by Italian Institute for the Research and Related Sciences. As Armenpress reports, there is a brief 20th century historical overview on realization mechanisms of people's self-determination right and on political, legal, cultural and other factors and general directions of historical dynamics in the basis of "emergence of new state units in world political map". Ruben Karapetyan presented consistent national discrimination policy pursued by Azerbaijani authorities during Soviet period aimed at threatening the physical existence of Armenian nation making majority in Artsakh. The author dwelled on the existence of invulnerable legal basis of international Recognition of Nagorno-Karabakh Republic’s Independence. Armenian Ambassador considered unpromising the rejection of independence acquired 20 years before as a result of Artsakh people struggle simultaneously underscoring "balanced approach adopted by international community enable official Baku avoid NKR comprehensive and lasting conflict resolution by peaceful way". Ambassador Karapetyan notes NK independence recognition is inevitable, as it is ridiculous to defend human rights in one hand and stand for NK attaching to Azerbaijan. In the words of Karapetyan it is impossible to "preach democracy on one hand and to place upon an equal scale the rights of "small yet democratic NKR people and the interests of energy-rich but dictatorial Azerbaijan.