Հալեպում փամփուշտը խոցել է 76-ամյա հայազգի կնոջ
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սիրիայի Հալեպ քաղաքում կրակոցները չեն դադարում. փամփուշտը խոցել է հայկական համայնքի եւս մեկ ներկայացուցչի: Հայաշատ թաղամասի այգում հրազենից մահացել է 76-ամյա Ադելինա Խաչերյանը:«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում Հալեպի ազգային առաջնորդարանի մամլո խոսնակ Ժիրայր Ռեիսյանը նշեց, որ հայկական համայնքի ներկայացուցիչը չի եղել նշանառուի թիրախ. նա այգուց հեռու փոխհրաձգության պատահական զոհ է: «Նման դեպքերը հայերի դեմ չեն ուղղված, սակայն հայերն էլ են տուժում ընդհանուր իրավիճակից»,-ասաց Ռեիսյանը:
Նա վստահ է, որ հակամարտությունում բանակի հնարավորությունները շատ ավելի մեծ են, քան զինյալ ապստամբներինը: «Գուշակություններ անել, թե որ կողմը կարող է հաղթանակ տանել, այս պահին ճիշտ չէ, սակայն բանակի մոտ առաջխաղացումը մեծ է, իսկ ընդդիմադիրները փորձում են զանազան հաջողությունների մասին խոսել»,-ընդգծեց Ռեիսյանը: Նրա խոսքով` ծառայությունների մատուցման տեսակետից ամեն բան կարգավորվել է,վերջին մի քանի օրերի ընթացքում իրավիճակը համեմատաբար հանգիստ է:
«Մի պահ լուրջ մտահոգություն կար` կապված էլեկտրականության խափանման հետ, քանի որ քաղաքը մթության մեջ էր, սակայն պետությունը կարողացավ հաղթահարել այդ դժվարությունը` օրվա բոլոր ժամերին ազգաբնակչությանն ապահովելով էլեկտրականությամբ: Վառելանյութի, ինտերնետային ցանցի, հաղորդակցության միջոցների բնականոն վիճակը վերականգնված չէ, եւ կան որոշակի դժվարություններ»,-նշեց առաջնորդարանի մամլո խոսնակը:
Նրա խոսքով` քաղաքի խանութներն ու առեւտրի սրահները բացվում են օրվա որոշակի ժամերին, սակայն ահռելի սղություն կա, որը բնական է նման պայմաններում: Գնաճը բավական անհանգստացնում է բնակիչներին:Ռեիսյանը տեղեկացրեց, որ հերթագոյացումներ են նկատվում միայն հացի խանութներում:
Հալեպահայերի facebook-յան էջում կատարված գրառման համաձայն` ռումբի պայթյունի հետեւանքով ծանր վիրավորվել է նաեւ համայնքի ներկայացուցիչ Մեսրոպ Չինչինյանը: Նա վիրահատության է ենթարկվել, վիճակը բարելավվում է:
Սիրիայում մեկ տարուց ավելի շարունակվող բախումների հետեւանքով զոհվել է ավելի քան 19 հազար մարդ: Զոհերի թվում 12 հազարից ավելի խաղաղ քաղաքացիներ են: Հայկական համայնքը մեկ տասնյակից ավելի զոհ է տվել, այդ թվում` սիրիական բանակի զինվորներ: Սիրիայում տիրող անկարգությունների հետևանքով մեծ թվով սիրիացիներ լքում են երկիրը` հայտնվելով այլ պետություններում փախստականի կարգավիճակով: Վերջին շրջանում երկիրը լքում են նաեւ տեղի հայ համայնքի ներկայացուցիչները: Հայաստանում փախստականի կարգավիճակ կամ ապաստան ստանալու մասին Սիրիայիցդիմումները քննվում են արագացված ընթացակարգով` առնվազն տասն օրվա ընթացքում:

В Алеппо убита 76-летняя армянка
Выстрелы в Алеппо не прекращаются. От пулевого ранения скончалась еще один представитель местной армянской общины – 76-летняя Аделина Хачерян.
Как сказал в беседе с Арменпресс пресс-секретарь национальной патриархии Алеппо Жирайр Реисян, пожилая женщина стала случайной жертвой перестрелки. «Подобные случаи не направлены против армян, однако, армяне, тем не менее, становятся жертвами и страдают от этой ситуации», - сказал он.
По его мнению, возможности регулярной армии в этом конфликте намного большие, чем у повстанцев. «Гадать, какая из сторон одержит победу, было бы неправильно, однако армия явно прогрессирует, а оппозиционеры больше говорят о своих успехах», - подчеркнул Реисян.
Что касается сферы услуг, то, по его словам, постепенно все налаживается, ситуация в последние дни более спокойная. Магазины открываются в определенные часы, однако, ассортимент товаров довольно скудный, что характерно для военного времени. Жителей беспокоит и рост цен, правда,очереди образуются только за хлебом.
Согласно странице Facebook армян Алеппо, взрывом бомбы был также тяжело ранен еще один представитель армянской общины Месроп Чинчинян. Он уже прооперирован, состояние его здоровья улучшается.
По данным сирийского Центра по защите прав человека, в результате продолжающихся с марта 2011 года столкновений в этой стране уже погибло около 19-20 тысяч человек. Согласно арабским СМИ, среди погибших около 12 тыс. мирных жителей и более 5 тыс. сотрудников безопасности. В числе погибших более 10 армян, в их числе и военнослужащие сирийской армии Из-за сложившейся ситуации в Сирии многие сирийцы покидают страну. За последний период Сирию стали покидать и представители армянской общины. Заявления от армян из Сирии по поводу предоставления им в Армении статуса беженца или убежища рассматриваются в ускоренном порядке: минимум, в течение 10 дней.