Մարզերի մի շարք բուժհաստատությունների ներկա վիճակն անբավարար է. Առողջապահության նախարար
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հանրապետության մարզերի որոշ բուժհաստատությունների ներկա վիճակն անբավարար է: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրեց Վայոց Ձորի մարզպետարանի մամլո ծառայության պատասխանատու Սոնա Մարկոսյանը, Վայոց ձոր կատարած այցի ժամանակ նման հայտարարություն է արել ՀՀ առողջապահության նախարար Դերենիկ Դումանյանը:
Նախարարի խոսքով`մարզային այցերից այնպիսի կարծիք է ձևավորվել, որ շատ խնդիրներ բոլոր մարզերի բուժհաստատությունների համար ընդհանուր են:«Մարզերի բուժհաստատությունների ներկա վիճակը` թե շենքային հարմարություններով ու հագեցվածությամբ, թե կառավարման տեսակետից, այսօր չեն կարող բավարարել:
Դումանյանն ընդգծել է, որ առկա խնդիրների լուծման ուղղությամբ մինչ այժմ արդեն իսկ որոշումներ են կայացվել, ֆինանսական հավելյալ հոսքեր են ուղղվել դեպի մարզեր: Այդուհանդերձ, նրա դիտարկմամբ, միայն լավ հագեցած նորակառույց հիվանդանոցները բավարար չեն մարզերի առողջապահական խնդիրները պատշաճ լուծելու համար:Անհրաժեշտ է պետության կողմից հատկացված ֆինանսական միջոցները ճիշտ կառավարել, ինչպես նաև բուժհաստատությունները համալրել անհրաժեշտ մասնագետներով:

The current situation of the medical facilities in regions is unsatisfactory: Ministry of Health
Yerevan, August 10, ARMENPRESS: The current situation of some medical facilities of the Republic regions is unsatisfactory. As the responsible for the press service in the Vayots Dzor administration Sona Markosyan informed “Armenpress”, the Armenian Minister of Health Derenik Dumanyan made such a statement during his visit to Vayots Dzor.
To Minister’s word an opinion is formed from the regional visits that many problems are common for all the medical facilities. “The current situation of the regional med facilities both with building facilities and saturation, and from view of management, is unsatisfactory”.
Dumanyan stressed that decisions are already made for the solutions of the current problems; additional financial flows are directed to the regions. However, according to him well-equipped new hospitals are not enough to solve the regions health problems. Financial measures allocated by the state should be correctly managed, as well as the medical institutions should be completed with the necessary specialists.