Հայաստանի կառավարությունը կվճարի 100 վետերանի հանգստի համար
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայրենական մեծ պատերազմի 100 վետերաների հանգստի եւ վերականգնողական բուժման կազմակերպման նպատակով 2012թ-ի պետբյուջեի պահուստային ֆոնդից կհատկացվի 12 միլիոն դրամ: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, Հայրենական մեծ պատերազմի վետերանների հանգստի կազմակերպման նպատակով ՀՀ աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարարությանը գումար հատկացնելու մասին որոշման նախագիծը ՀՀ կառավարության օգոստոսի 9-ի նիստի օրակարգում է: Նախագծով նախատեսվում է լուծել Հայրենական մեծ պատերազմի վետերաններին առողջարանային եւ հանգստյան տան ուղեգրերի տրամադրման հետ կապված հարցերը:
ՀՀ վետերաների միավորման խորհրդի նախագահ Սիմոն Եսայանն «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նշեց, որ կառավարության կողմից նման որոշման ընդունումը շատ գովելի եւ ուրախալի է վետերանների համար: «Մենք ուղեգրեր էինք ստացել նաեւ 2010-ին, սակայն նախորդ տարվա ընթացքում նման ուղեգրեր չտրվեցին: Կառավարության կողմից տրամադրվող ուղեգրերը մենք կբաշխենք Հայաստանի տարբեր քաղաքներում բնակվող, այդ թվում` աղետի գոտու վետերանների միջեւ»,-նշեց Եսայանը:
Հաշվի առնելով Հայրենական մեծ պատերազմի վետերանների վաստակը, նրանց մեծ մասի պատկառելի տարիքը եւ իրենց հուզող առողջության պահպանման ու վերականգման առաջնայնությունը, որոշման նախագծով առաջարկվում է ընթացիկ տարում ձեռք բերել առողջարանի 100 ուղեգիր, որը կունենա ինչպես սոցիալական, այնպես էլ բարոյական նշանակություն:Որոշման ընդունման դեպքում ապահովվում է Հայրենական մեծ պատերազմի շուրջ 100 վետերանների առողջության պահպանման ու վերականգման հարցերը:
Հայաստանի Հանրապետությունում օգոստոսի 7-ի դրությամբ բնակվում է Հայրենական մեծ պատերազմի շուրջ 2800 վետերան:

Правительство Армении оплатит отдых 100 ветеранов
На организацию отдыха и прохождение курса лечения 100 ветеранов Великой Отечественной войны из резервного фонда правительства Армении будет выделено 12 млн драмов. Как сообщает Арменпресс, проект решения о выделении необходимой суммы на эти цели министерству труда и по социальным вопросам Армении включен в повестку заседания правительства 9 августа. Проектом предусматривается решить вопросы, связанные с предоставлением ветеранам ВОВ путевок в здравницы и дома отдыха.
Как сказал в беседе с Арменпресс председатель Совета объединения ветеранов Армении Симон Есаян, принятие подобного решения правительством очень похвально и радует ветеранов. «Мы получили путевки и в 2010 году, однако, в прошлом году этого не произошло. Предоставляемые правительством путевки мы распределим среди ветеранов, проживающих в разных городах Армении, в том числе и в зоне бедствия», - сказал Есаян.
Учитывая заслуги ветеранов Великой Отечественной войны, довольно преклонный возраст большинства из них и их проблемы со здоровьем и необходимостью восстановления, проектом решения предлагается прибрести в текущем году 100 путевок в здравницы: это будет и социальная, и моральная поддержка ветеранов. В случае принятия этого проекта, будут решены вопросы отдыха и восстановления здоровья около 100 ветеранов ВОВ.