Հայաստանի հետ «լավ առաջընթաց», իսկ Ադրբեջանի հետ «բանակցությունները դեռ ընթացքի մեջ են». Արևելյան գործընկերության գնահատականները
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Բրյուսելում հուլիսի 23-ին կայացած Արևելյան գործընկերության անդամ երկրների արտաքին գործերի նախարարների խորհրդի նիստն ընդունել է ինը կետից բաղկացած եզրակացություններ: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Արտաքին գործերի եվրոպական ծառայության մամուլի կենտրոնից, նիստին ներկա են գտնվել մի շարք եվրոպական կառույցների ներկայացուցիչներ, մասնավորապես Եվրոպական Հանձնաժողովը ներկայացրել է Ընդլայնման և եվրոպական հարևանության քաղաքականության հարցերով ԵՄ հանձնակատար Շտեֆան Ֆյուլեն: Արևելյան գործընկերության անդամ երկրները ներկայացրել են Հայաստանի,ՈՒկրաինայիև Բելառուսիարտաքին գործերի նախարարներ Էդվարդ Նալբանդյանը, Կոնստանտին Գրիշչենկոն և Սերգեյ Մարտինովը: Ադրբեջանը ներկայացրել է արտաքին գործերի փոխնախարար Մահմուդ Մամմադ-Գուլիևը, իսկ Վրաստանը և Մոլդովան` փոխվարչապետեր Գիորգի Բարամիձեն և Յուրիե Լեանսան: Նիստը նախագահել է Արտաքին և անվտանգության քաղաքականության հարցերով ԵՄ բարձր ներկայացուցիչ Քեթրին Էշթոնը: Ինչպես արդեն տեղեկացրել ենք, նիստի ավարտին ընդունվել է մինչև 2013թ-ին Վիլնյուսում կայանալիք գագաթնաժողովի «ճանապարհային քարտեզը»:
Մինչդեռ նախարարական եզրակացություններում անդրադարձ է կատարվել Արևելյան գործընկերության շրջանակներում յուրաքանչյուր երկրի արձանագրած առաջընթացին: Մասնավորապես վեցերորդ կետում նշվում է, որ ԵՄ-ի հետ երկկողմ հարաբերություններում լավ արդյունքներ է արձանագրել ՈՒկրաինան, ով ավարտին է հասցրել Ասոցացման և Խորը և համապարփակ ազատ առևտրի համաձայնագրերի շուրջ բանակցությունները: «Միևնույն համաձայնագրերի շուրջ Մոլդովայի, Վրաստանի և Հայաստանի հետ բանակցություններում լավ առաջընթաց է արձանագրվել, իսկ Ադրբեջանի հետ Ասոցացման համաձայնագրի շուրջ բանակցությունները դեռ ընթացքի մեջ են»,- նշվում է եզրակացության մեջ:
Շեշտվում է նաև, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի հետ ընթանում են վիզաների դյուրացման և ռեադմիսսիայի շուրջ բանակցությունները, նմանատիպ առաջարկ արվել է նաև Բելառուսին:
Նիստի մասնակիցները ողջունել են նաև Արևելյան գործընկերության Ինտեգրման և համագործակցության շրջանակներում հավելյալ 130 մլն եվրոյի հավելյալ ֆինանսավորման տրամադրումը, որը պետք է ուղղվի Արևելյան գործընկեր երկրներում ժողովրդավարության, օրենքի գերակայության հաստատմանը, ինչպես նաև մարդու իրավունքների պաշտպանությանը:

С Арменией «хороший прогресс» , а с Азербайджаном переговоры «пока продолжаются» - оценки «Восточного партнерства»
В ходе состоявшего 23 июля заседания Совета министров иностранных дел стран «Восточного партнерства» было принято заключение из девяти пунктов.
Как сообщили Арменпресс в пресс-центре Европейской службы иностранных дел, в заседании приняли участие представители ряда европейских структур, в частности, Еврокомиссию представлял Европейский комиссар по вопросам расширения и европейской политики соседства Штефан Фюле.
Страны Восточного партнерства представляли главы МИД Армении, Украины и Беларуси Эдвард Налбандян, Константин Грищенко и Сергей Мартинов. Азербайджан представлял замминистра ИД Махмуд Маммад-Гулиев, а Грузию и Молдавию – вице-премьеры Георгий Барамидзе и Юрие Леанса. Заседание вела Верховный комиссар ЕС по внешней политике и безопасности Кэтрин Эштон.
В принятом на саммите заключении отмечен прогресс каждой страны в рамках «Восточного партнерства». В частности, в шестом пункте отмечается, что Украина зафиксировала хорошие результаты в двусторонних отношениях с ЕС, завершив переговоры вокруг соглашений об Ассоциации и Всеобъемлющей и свободной торговли.
«Вокруг этих же самых соглашений зарегистрирован хороший прогресс в переговорах с Молдовой, Грузией и Арменией, а переговоры по Ассоциации с Азербайджаном пока продолжаются», - отмечается в заключении.
Также подчеркивается, что с Арменией и Азербайджаном ведутся переговоры вокруг упрощения визового режима и реадмиссии, подобное предложение было сделано и Беларуси.
Участники заседания приветствовали предоставление дополнительного финансирования в размере 130 млн евро в рамках программы Интеграции и сотрудничества «Восточного партнерства», которое будет направлено на утверждение демократии и верховенства закона в странах партнерства, а также на защиту прав человека.
КакАрменпрессуже сообщало, в конце заседания была принята «дорожная карта» по реализации целей Пражского(2009 г.) и Варшавского (2011 г.) саммитов, в частности, более тесной политической ассоциации с ЕС, экономической интеграции и расширения человеческих контактов.
Новая «дорожная карта» станет основным указателем направления действий «Восточного партнерства» до следующего саммита, который состоится осенью 2013 года в Вильнюсе.