Կարդինալ Լեոնարդո Սանդրին այցելել է Աշոցք
ԳՅՈՒՄՐԻ, 18 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արեւելյան եկեղեցիների միաբանության ղեկավար եւ Արեւելյան Պապական ինստիտուտի նախագահ, կարդինալ Լեոնարդո Սանդրին հուլիսի 18-ին այցելեց Աշոցք:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրեսե-ը` կարդինալը մասնակցել է Աշոցքի «Տիրամայր Նարեկիե հիվանդանոցի հիմնադրման քսան ամյակին եւ Սուրբ Կամիլլո Դե Լելլսիի տոնին նվիրված միջոցառմանը: Կարդինալին ուղեկցում էին ինչպես հայ առաքելական, այնպես էլ կաթողիկ եկեղեցու եւ Կամիլլիանների միաբանության ներկայացուցիչները:
«Տիրամայր Նարեկիե հիվանդանոցը, որը Սպիտակի ավերիչ երկրաշարժից հետո հայ ժողովրդի համար կառուցվել է Հռոմի Պապի առաջարկով, հայ-իտալական բարեկամության լավագույն օրինակներից է: Անցած տարիների ընթացքում բարեգործական հիվանդանոցը գործել է իտալական մի շարք կազմակերպությունների, իսկ 2003 թվականից սկսած` Կամիլլիանների միաբանության աջակցությամբ:
Լինելով տարածաշրջանային նշանակության բժշկական կենտրոն եւ սպասարկելով ինչպես Հայաստանի տարբեր մարզերի, այնպես էլ Ջավախքի բնակիչներին՝ այն աշխատում է բավականին ծանրաբեռնված:
«Այս բուժհաստատության գործունեության հաջողությունը ճիշտ եւ գրագետ ղեկավարումն էե, այսօր լրագրողների հետ ունեցած հարցազրույցի ժամանակ նշեց ՀՀ առողջապահության նորանշանակ նախարար Դերենիկ Դումանյանը: Նրա դիտարկմամբ` այս հաստատության պայմաններն այսօր էլ շարունակում են այնքան բարվոք լինել, որքան քսան տարի առաջ: «Լավ ղեկավար ունեցող հաստատությունները կարող են իրենց մշտական բարվոք վիճակը պահպանել, ինչը լավ կառավարման եւ լավ աշխատանքի արդյունք է, եւ ինչից միայն օգտվում է ժողովուրդըե-նշեց նախարարը:
Խոսելով Շիրակի մարզի առողջապահական ոլորտի մասին` Դերենիկ Դումանյանն ավելացրեց, որ մարզը բուժհաստատությունների առումով բավական ապահովված է, իսկ շատ մոտ ապագայում շահագործման կհանձնվի նաեւ երկու հարյուր մահճակալ ունեցող խոշոր եւ ժամանակակից առողջապահական համալիր:

Cardinal Leonardo Sandri visited Ashotsk
Yerevan, July 18, ARMENPRESS: The Prefect of the Eastern Church Congregation and the president of the Pontifical Oriental Institute, Cardinal Leonardo Sandri visited Ashotsk on July 18.
As “Armenpress” reports Cardinal participated in the 20th anniversary of the foundation of the hospital “Our Lady Narekie” and the event devoted to Saint Camillus de Lellis. Cardinal was accompanied by the Armenian Apostolic, as well as Catholic Church and Camillian Unity’s representatives.
“Our Lady Narekie” hospital founded after the devastating earthquake in Spitak by Pope’s suggestion is the best example of the Armenian-Italian friendship. During past years the charity hospital acted with the support of Italian companies, and since 2003 Camillian Unity.
Being a regional medical center and serving different regions of Armenia and Javakheti residents, its activities are quite saturated.
“The success of this medical center’s activity is its correct and good management”, noted the newly appointed Minister of Health Derenik Dumanyan in the interview with the journalists. In his view the facility conditions continue to be in such a good state as they were 20 years ago. “Institutions having a good manager can always maintain their good state, which is the result of good management and good work, and this is only for people”, noted the minister.