Սեւանին պլաստիկ թափոնների հավաքման նոր աղբատար մեքենա տրամադրվեց
ԳԱՎԱՌ, 13 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ (թղթ. Խոսրով Խլղաթյան): Սեւանցիների համար արդեն սովորական է քաղաքի տարբեր հատվածներում և թաղամասերում պլաստիկ շշերի համար նախատեսված աղբամանների առկայությունը: Մեկ տարի առաջ, ի թիվս այլ քաղաքների, Սեւանում եւս ներդրվեց «Պլաստիկ շշերի առանձնացումը կենցաղային աղբից» ծրագիրը, որը ֆինանսավորում է ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագիրը և ԱՄՆ ՄԶԳ-ն: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրեց Սեւանի քաղաքապետարանի մամուլի քարտուղար Արմինե Ղուկասյանը, աղբամանների տեղադրմանը զուգահեռ «Ուրբան» կայուն զարգացման հիմնադրամն իրականացրել է եռամսյա իրազեկման ծրագիր` «Սեւան երիտասարդական ակումբ»-ի և տեղական իշխանությունների աջակցությամբ: Այդ ընթացքում իրականացվել են հանրային իրազեկման բազմաբնույթ միջոցառումներ:
Ծրագրի իրականացումից մեկ տարի անց` ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագրի կողմից Սեւանի քաղաքապետարանին, մեկ տարի ժամկետով, անհատույց օգտագործման համար տրամադրվեց աղբատար մեքենա` պլաստիկ թափոնների հավաքման և փոխադրման նպատակով: Աղբահավաք բեռնատար մեքենան քաղաքապետարանին փոխանցելու, ինչպես նաև պլաստիկ թափոնների հավաքման գործողությունների ընթացքին հետևելու համար Սեւան էին այցելել Հայաստանում ՄԱԿ-ի մշտական համակարգող, ՄԱԶԾ մշտական ներկայացուցիչ Դաֆինա Գեռչեւան, ԱՄՆ ՄԶԳ Հայաստանյան գրասենյակի աշխատակիցները:
Հանրային լողափ այցից հետո հյուրերը եղան քաղաքապետարանում, որտեղ նրանց համար ընդունելություն էր կազմակերպվել: Փոխքաղաքապետ Պապ Պետրոսյանը ողջունեց հյուրերին եւ կարեւորեց համայնքում իրականացվող այս ծրագիրը: «Հաշվի առնելով պլաստիկ շշերի վտանգավորությունը բնության և մարդու առողջության համար` գործընթացը պետք է իրականացվի յուրաքանչյուրի ակտիվ մասնակցության եւ քաղաքացիական պատասխանատվության միջոցով: Ճիշտ է, սկզբում կար թերահավատություն, սակայն մեկ տարի անց արձանագրում ենք, որ տեղաշարժն էական է: Նոր աղբատարի գործարկմամբ էլ ավելի համակարգված կլինի աշխատանքը»-նշեց փոխքաղաքապետը:
2012թ. հունիսի 1-ի դրությամբ շուրջ 1000 հատուկ աղբամաններ են տեղադրվել հանրապետության 13 քաղաքներում, որոնցից 140-ը` Սևանում:
ՄԱԿ-ի մշտական համակարգող Գեռչեւան առաջնահերթություն համարելով բնապահպանական խնդիրների լուծումը` նշեց, որ համախմբել են իրենց կարողությունները, համագործակցում են այնպիսի քաղաքապետարանների հետ, որոնք պատրաստակամ են պլաստիկ թափոնների հավաքման և վերամշակման գործում:
ԱՄՆ ՄԶԳ-ի Հայաստանյան գրասենյակի տնտեսական աճի հարցերով մասնագետ Ջեյսոն Մքնաբը գոհունակություն հայտնեց ծրագրի ընթացքից:
Փոխքաղաքապետ Պետրոսյանը և ՄԱԿ-ի մշտական համակարգող Գեռչևան ստորագրեցին Գույքի անհատույց օգտագործման պայմանագիրը:

Gavar,July 13, Armenpress: The Sevan citizens are already used to the existence of the garbage cans for plastic bottles in different parts and districts of the city. A year ago Sevan was also introduced with the program “Plastic bottles separation from everyday garbage”, which is funded by the UNO development program and USAID.
As “Armenpress” was briefed by the Sevan municipality press secretary Armine Ghukasyan, the “Urban” stable development fund implemented a three-month outreach program with the support of “Sevan youth club” and local authorities. Various public awareness events were held during that time.
After the program implementation the UN Development Program provided the Sevan municipality with a garbage truck for the plastic waste collection and transportation. On this occasion the UN Resident Coordinator in Armenia, the UNDP Resident Representative Dafina Gercheva, USAID Armenian workers visited Sevan.
After visiting the public beach, the guests were hosted in the municipality where a reception was organized for them. Petrosyan greeted the guests and attached importance to the program being implemented in the community. “Taking into ground the environmental and health dangers of plastic bottles, the process should be carried out through everybody’s active participation and civic responsibility. The new garbage truck will make our work more coordinated”, concluded the Mayor.
Till June 1, 2012, more than 1000 special garbage cans were posted in the republic 13 cities, 140 of which are in Sevan.
The UN Resident Coordinator Gercheva attached importance to the environmental problems solution and noted that they joint their capacities and cooperate with such municipalities which are willing to the waste collection and recycling function.
The USAID Armenian specialist on Economic Growth Jason Mcnabe was satisfied with the process.
The Deputy Mayor Petrosyan and the UNResident Coordinator Gercheva signed the agreement on using the property gratuitously.