Հայաստանը շահագրգիռ է օր առաջ Սիրիայում կայունության եւ խաղաղության հաստատմամբ. Հրանուշ Հակոբյան
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՀՈւՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը Սիրիայում ստեղծված իրավիճակի եւ տեղի հայկական համայնքի խնդիրների մասին հարցազրույց է տվել «Հայերն այսօր» էլեկտրոնային թերթին: «Արմենպրես»-ը հարցազրույցը ներկայացնում է ամբողջությամբ:
-Տիկին Հակոբյան, վերջին շրջանում Սիրիայում իրավիճակը սրվել է, և շատերն են փորձում խոսել սիրիահայերի մասին: Ինչպիսի՞ պատկեր է համայնքում:
-Անշուշտ, Հայաստանում, Արցախում և Սփյուռքում բոլորը խիստ մտահոգ են Սիրիայում ստեղծված իրավիճակով: Մենք շահագրգռված ենք, որ օր առաջ Սիրիայում կայունություն և խաղաղություն հաստատվի:
Մեր ունեցած տեղեկությունների համաձայն` Սիրիայում բնակվում է շուրջ 60 հազար հայ, հիմնականում Հալեպում, Կամըշլիում, Դամասկոսում, Լաթաքիայում, Քեսաբում, Տարտուսում: Հալեպի հայ համայնքը համարվում է մայր գաղութ, այնտեղ գործում են մեր ավանդական կուսակցությունները, ՀԲԸՄ-ն, ՀՕՄ-ը, ՀՄԸՄ-ն, հայ եկեղեցու թեմերը, բազմաթիվ բարեգործական, երիտասարդական, կանանց և այլ կազմակերպություններ: Մեր դպրոցները, մշակութային կենտրոնները, թերթերը, կառույցները մեծ աշխատանք են տանում հայ ինքնության, հայկական արժեքների պահպանման համար:
-Երկքաղաքացիության ինստիտուտից օգտվու՞մ են արդյոք սիրիահայերը:
-Մենք ոգևորում, խրախուսում ենք մեր հայրենակիցներին երկքաղաքացի դառնալու համար: Եթե համեմատելու լինենք 2009 և 2012 թվականները, ապա երկքաղաքացիություն ձեռք բերողների թիվը քառապատկվել է: Այդպիսի միտում նկատվում է նաև սիրիահայերի շրջանում: ՀՀ ոստիկանության անձնագրային և վիզաների վարչության տվյալները վկայում են, որ 2012թ. Սիրիայից ՀՀ քաղաքացիություն ստանալու համար դիմողների թիվը կտրուկ ավելացել է: Վերջին տվյալների համաձայն՝ 2012թ. հունվար-մայիս ամիսներն ընկած ժամանակահատվածում շուրջ 2700 սիրիահայ դիմել է ՀՀ քաղաքացիություն ստանալու համար:
ՀՀ սփյուռքի նախարարությունը, համագործակցելով ՀՀ ոստիկանության անձնագրերի և վիզաների վարչության, ՀՀ տարածքային կառավարման նախարարության միգրացիոն պետական ծառայության հետ, իրականացնում է Սիրիայից Հայաստան ժամանած մեր հայրենակիցների հաշվառում` նպատակ ունենալով ճշտել յուրաքանչյուր անձի և ընտանիքի կարիքները:
-Ինչպիսի՞ կապեր կան, և ի՞նչ ծրագրեր եք իրականացրել Սիրիայի հայ համայնքի հետ:
-Վերջին տարիներին զգալիորեն աշխուժացել են մեր կապերը Սիրիայի հայ համայնքի հետ: Սիրիահայերն ակտիվորեն մասնակցում են Հայաստանում կազմակերպված տարբեր միջոցառումներին, այդ թվում՝ ՀՀ սփյուռքի նախարարության կողմից իրականացված ձեռնարկներին: Միայն վերջին երեք տարվա ընթացքում շուրջ 1000 սիրիահայ մասնակցել է այդ միջոցառումներին:
ՀՀ սփյուռքի նախարարությունը պարբերաբար հավաքում է տեղեկություններ համայնքում տիրող իրավիճակի մասին, կապի մեջ է մեր դիվանագետների, համայնքային և հոգևոր կառույցների ներկայացուցիչների հետ: Նախարարությունում միշտ հանդիպումներ են տեղի ունենում Սիրիայից ժամանած հայերի և այն սիրիահայերի հետ, ովքեր հաստատվել են Հայաստանում, մենք նաև նրանցից օպերատիվ և ճշգրիտ տեղեկություններ ենք ստանում: Գիտենք մեր հայրենակիցների տրամադրությունները, մտահոգությունները:
Պետք է նշեմ, որ ներկայումս շարունակվում են համայնքային կառույցների հետ մեր ծրագրային աշխատանքները, և կարող եմ ասել, որ նրանք նույն ակտիվությամբ մասնակցում են այս տարվա ծրագրերին, ձեռնարկներին:
Այսպես` ԵՊՀ-ի բազայի վրա իր աշխատանքները սկսած «Սփյուռք» ամառային դպրոցի ունկնդիրների մեջ ունենք սիրիահայեր: «Արի տուն» ծրագրին արդեն մասնակցել են սիրիահայ երիտասարդներ, Երիտասարդ առաջնորդների դպրոցին մասնակցելու է 6 հոգի, «Իմ Հայաստան» համահայկական փառատոնին ժամանելու է շուրջ 100 մարդ՝ 2 պարային խումբ, հուլիսի սկզբին, որոնց համերգները կազմակերպվելու են Հայաստանում և Արցախում:
-Ստեղծված իրավիճակի հետ կապված ի՞նչ միջոցներ են ձեռնարկվում:
-Դուք հավանաբար հիշում եք, որ Հայաստանի Հանրապետության վարչապետը սիրիահայ համայնքի խնդիրների հետ կապված դեռևս ս.թ. փետրվարին Ազգային ժողովում պատասխանելով պատգամավոր պարոն Վ. Հովհաննիսյանի հարցին` ասաց. «Բնականաբար այս հարցը գտնվում է մեր ուշադրության կենտրոնում, և մենք ամենօրյա ռեժիմով մոնիթորինգի տակ ենք պահում խնդիրը՝ կապ պահպանելով մեր դիվանագիտական բոլոր խողովակներով, ինչպես նաև աշխատելով համայնքի հետ: Եվ, բնականաբար, առաջին հերթին մեզ մտահոգում է հենց հայ համայնքի անվտանգության խնդիրը: Ես ուզում եմ ձեզ հավաստիացնել, որ բոլոր հնարավոր միջոցները մենք կօգտագործենք, որպեսզի առավել օգտակար լինենք այս գործում մեր հայրենակիցներին»:
Վարչապետի այս տեսակետը ուղենիշ է և ՀՀ արտաքին գործերի, ՀՀ սփյուռքի, ՀՀ արտակարգ իրավիճակների նախարարություններին, ՀՀ տարածքային կառավարման նախարարության միգրացիոն պետական ծառայությանը և այլ կառույցներին՝ իրենց ամենօրյա գործունեության ընթացքում ուշադրության կետրոնում խնդրո առարկան պահելու համար: Հասկանալի է, որ մեր աշխատանքների մի մասը նաև հրապարակային բնույթ չի կրում, իսկ թերթերում կոչերով դիմողներին, մանավանդ այս հարցը քաղաքան նպատակներով շահարկողներին ասենք, որ մենք այդ հարցերին վաղուց անդրադարձել ենք: Պետք է հաշվի առնել, որ ստեղծված ծանր իրավիճակում մարդիկ կանգնել են երկընտրանքի առաջ: Նրանք ծնվել և տասնյակ տարիների ապրել են այդ երկրում, ունեն տուն, ունեցվածք, բարեկամներ և բիզնես, և այսօր ծանր ու թեթև են անում՝ ամեն ինչ նորից սկսելու համար:
Ինչպես հայտնի է, ՀՀ դեսպանությունը Դամասկոսում և ՀՀ գլխավոր հյուպատոսությունը Հալեպում շարունակում են իրականացնել իրենց առաքելությունը, ամեն օր զբաղվում են սիրիահայերի խնդիրներով և ձեռնարկում են բոլոր հնարավոր միջոցները՝ նրանց օգնություն տրամադրելու համար:
Սփյուռքի նախարարությունը դեռևս անցյալ տարի, հաշվի առնելով արաբական հեղափոխության շղթան, պատվիրել էր ՀՀ ԳԱԱ-ի արևելագիտության ինստիտուտին համալիր հետազոտության և վերլուծության ենթարկել Սիրիայի հիմնախնդիրը, և այսօր հրապարակի վրա է նաև «Սիրիայի հայ համայնքը. արդի հիմնախնդիրներ» գրքույկը, որն արտահայտում է նաև մեր գիտնականների տեսակետը: Մենք հաճախ ենք հանդիպում գիտնականներին, մասնագետներին և հաշվի ենք առնում նրանց կարծիքը տարածաշրջանին առնչվող աշխատանքներ կազմակերպելիս:
Այսօր ոչ մեծ թվով սիրիահայեր են, որ եկել են Հայաստան և փորձում են հաստատվել հայրենիքում, և մենք, մյուս գերատեսչությունների հետ սերտ համագործակցված, օգնում ենք նրանց ինտեգրվելու հայաստանյան իրականությանը:Մի խումբ սիրիահայեր վերջին հանդիպման ժամանակ մտահոգված էին միայն երեխաների արևելահայերենի ուսուցման խնդրով, որն էլ մենք Երևանի քաղաքապետի հետ անմիջապես լուծեցինք՝ ստեղծելով արագացված ուսուցման դասընթացեր:
Հանդիպել ենք նաև ՄԱԿ-ի Փախստականների հարցերով գերագույն հանձնակատարի ներկայացուցիչ պարոն Դամյու Դեսալեյնեի հետ և պայմանավորվածություն ձեռք բերել Սիրիայից փախստականների առկայության դեպքում ձեռնարկել միջոցներ` աջակցելու նրանց՝ համատեղ ծրագրեր իրականացնելու համար:
Սիրիահայերի կողմից Հայաստանում բնակվելու ցանկության դեպքում կառավարության համապատասխան կառույցները պատրաստ են օժանդակելու նրանց Հայստանում հաստատվելու համար:

Грануш Акопян: Армения заинтересована в скорейшей стабилизации ситуации и установлении мира в Сирии
Министр диаспоры Армении Грануш Акопян дала интервью электронной газете «Армяне сегодня» относительно создавшейся в Сирии ситуации и связанных с этим проблем местной армянской общины. Арменпресс предлагает вашему вниманию полный текст этого интервью.
Г-жа Акопян, в последний период ситуация в Сирии обострилась и многие пытаются говорить о проблемах сирийских армян. Как обстоят дела в этой общине?
Конечно, в Армении, Арцахе и диаспоре все очень озабочены сложившейся ситуацией в Сирии. Мы заинтересованы в том, чтобы стабильность и мир в Сирии установились как можно скорее.
По нашим данным, в Сирии проживает около 60 тысяч армян. В основном, в Алеппо, Камышли, Дамаске, Латакии, Кесабе, Тартусе.. Армянская община Алеппо считается основной, там действуют и наши традиционные партии, армянские благотворительные организации, армянские епархии ААЦ, женские и другие общественные организации. Наши школы, культурные центры, газеты, другие структуры проводят большую работу по сохранению армянства, армянских национальных ценностей.
Воспользовались ли сирийские армяне учрежденным Институтом двойного гражданства?
Мы призываем и стимулируем наших соотечественников в диаспоре получить двойное гражданство. Если сравнить 2009 и 2012 годы, то число лиц, получивших двойное гражданство учетверилось. Подобная тенденция наблюдается и среди армян Сирии. Как свидетельствуют данные Управления паспортов и виз Полиции Армении, в 2012 году число сирийских армян, обратившихся за получением армянского гражданства резко возросло. Согласно последним данным, в январе-мае 2012 года около 2700 армян из Сирии изъявили желание получить гражданство Армении.
Министерство диаспоры, сотрудничая с Управлением паспортов и виз Полиции, государственной миграционной службой министерства по территориальному управлению, ведет учет наших соотечественников, прибывающих из Сирии в Армению, чтобы уточнить нужды каждого и их семей.
С кем и какие Вы поддерживаете связи и какие программы реализованы с армянской общиной Сирии?
В последние годы значительно активизировались наши связи с местной армянской общиной. Сирийские армяне активно участвуют в разных мероприятиях, организуемых в Армении, в том числе проектах, реализуемых нашим ведомством. Только за последние три года около 1000 сирийских армян приняли участие в этих мероприятиях.
Министерство периодически собирает данные о ситуации в общине, поддерживает связь с нашими дипломатами, представителями общинных и духовных структур. В министерстве организуются встречи с прибывающими из Сирии армянами и теми из них, которые уже обосновались на постоянное жительство в Армении. Кстати, мы получаем от них оперативную и точную информацию о ситуации в Сирии. Мы не понаслышке знаем о настроениях сирийских армян, их озабоченностях.
Хочу отметить, что в настоящее время продолжаются и запланированные нами работы с общинными структурами и могу сказать, что они столь же активно участвуют в программах и инициативах этого года. Так, сирийские армяне есть в числе слушателей летней школы «Спюрк», работающей на базе Ереванского госуниверситета. армянская молодежь Сирии уже участвовала в нашей программе «Приезжай домой», еще 6 человек были слушателями Школы молодых лидеров, для участия во Всеармянском фестивале «Моя Армения» в начале июля прибудет около 100 человек – две танцевальные группы, которые выступят с концертами в Армении и Арцахе.
Какие меры Вы принимаете в создавшейся ситуации?
Вы, наверное, помните, что премьер-министр Армении еще в феврале этого года, отвечая в Национальном Собрании на вопрос депутата В,Ованнисяна относительно проблем армянской общины Сирии, сказал: «Конечно, этот вопрос находится в центре нашего внимания и мы в ежедневном режиме проводим мониторинг ситуации в этой стране, поддерживая связь по всем нашим дипломатическим каналам, а также работая с армянской общиной. И, безусловно, нас, в первую очередь, волнует вопрос безопасности армянской общины. Я хочу вас заверить, что все возможные средства мы задействуем, чтобы быть максимально полезными нашим соотечественникам».
Эта позиция премьера определяет деятельность МИД, министерства диаспоры, МЧС, миграционной службы и других структур, в центре внимания которых постоянно находится данный вопрос.
Понятно, что часть наших работ не носит публичного характера, а тем, кто муссирует эту тему в газетах, а тем более, в целях политических спекуляций, скажу, мы давно занимались этими вопросами. Необходимо учитывать и то, что в создавшейся тяжелой ситуации люди оказались перед страшным выбором: они родились и десятилетиями жили в этой стране, обзавелись здесь своим домом и имуществом, имеют родных и друзей, свой бизнес, а сегодня вынуждены взвешивать все «за» и «против», ведь придется начинать с нуля.
Как известно, посольство Армении в Дамаске и генеральное консульство Армении в Алеппо продолжают заниматься реализацией своей миссии, т.е. решением проблем сирийских армян и предпринимаю все возможные меры, чтобы помочь им в этой ситуации.
Наше министерство еще в прошлом году, учитывая цепь арабских революций, заказало в Институте востоковедения НАН Армении комплексное исследование с тем, чтобы проанализировать сирийскую проблему и сегодня мы имеем работу «Армянская община Сирии: актуальные проблемы», в которой нашла отражение позиция наших ученых. Мы часто встречаемся с учеными, специалистами и учитываем их мнение при организации связанных с регионом работ.
Сегодня немного сирийских армян, которые приехали в Армению и пытаются обосноваться на родине и мы, другие ведомства в тесном сотрудничестве пытаемся помочь им интегрироваться в армянскую действительность. Группа сирийских армян в время последней нашей встречи выразила озабоченность только вопросом обучения их детей восточноармянскому языку, который мы тут же вместе с мэром Еревана решили, организовав курсы ускоренного обучения языку.
Мы встречались также с представителем Верховного комиссара ООН по вопросам беженцев Дампью Дессалейне и достигли договоренности в случае появления в Армении сирийских беженцев предпринять меры для оказания им помощи посредством реализации совместных программ.
В случае, если сирийские армяне выразят желание обосноваться в Армении, соответствующие структуры правительства готовы помочь им в этом.