Գերմանիայի ԱԳ նախարարը լավատեսորեն է նայում հայ-թուրքական կառուցողական երկխոսության ծավալմանը
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Գերմանիայի արտաքին գործերի նախարար Գիդո Վեսթերվելեն մարտի 14-16-ը տարածաշրջանային այց է կատարում Հարավային Կովկասի երկրներ: Տարածաշրջանային խնդիրների, Հայոց ցեղասպանության ճանաչման և հայ-գերմանական հարաբերությունների մասին «Արմենպրես»-ը զրուցել է նախարար Վեսթերվելեի հետ:
- Պարո’ն նախարար, տարածաշրջանային անվտանգության խնդիրները ժամանակակից աշխարհում էական նշանակություն ունեն: Ինչպե՞ս եք գնահատում Հարավային Կովկասում առկա իրավիճակը և անվտանգության երաշխիքների ապահովմանն ուղղված ջանքերը:
-Հարավային Կովկասի չլուծված հակամարտությունները խոչընդոտում են ողջ տարածաշրջանի բարգավաճող և խաղաղ զարգացումը: Ստատուս քվոն չի կարող տևական իրավիճակ դառնալ: Խաղաղ լուծման դիվիդենտները հսկայական կլինեին Հարավային Կովկասի բոլոր պետությունների համար: Մենք այժմ կարիք ունենք փոխզիջումների, այլ ոչ առճակատման: Պահանջվում են խիզախ քայլեր և փոխվստահության ձևավորում: Հարավային Կովկաս կատարելիք իմ այցի ընթացքում կցանկանայի հենց սա գովազդել:
-Հարավային Կովկասի կարևորագույն հիմնախնդիրներից է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունը: Ինչպե՟ս եք տեսնում դրա լուծման հնարավորությունը և, ըստ Ձեզ, ինչ քայլեր պետք է ձեռնարկվեն այդ ուղղությամբ:
Ամենավերին տեղում հակամարտության խաղաղ կարգավորումն է: Այդ պատճառով Գերմանիան` որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի անդամ, աջակցում է Ֆրանսիայի, ԱՄՆ-ի և Ռուսաստանի համանախագահներին իրենց միջնորդական ջանքերում: Միաժամանակ մենք հաջողությամբ աշխատել ենք ի նպաստ Եվրամիության առավել ակտիվ դերակատարության: ԵՄ արտաքին քաղաքականության խորհրդի` փետրվարի վերջին արած եզրակացությունները և Եվրամիության` Հարավային Կովկասի նորանշանակ հատուկ հանձնակատարի մանդատը լավ հիմք կարող են ծառայել այդ հարցում: ԵՄ առավել ակտիվ դերակատարությունը պետք է ընդգրկվի Մինսկի խմբի ջանքերի շրջանակում: Ես ամենից առաջ մտածում եմ փոխվստահություն ձևավորող քայլերի կարևորության մասին:
-Վերջին շրջանում իրենց ինքնորոշումն իրացնող նոր պետություններ են ի հայտ եկել, և այդ քայլերին կողմ է արտահայտվել նաև Գերմանիան` օրինակ ճանաչելով Հարավային Սուդանն ու Կոսովոն: Արդյոք սրանք կարող են նախադեպ հանդիսանալ Լեռնային Ղարաբաղի դե յուրե ինքնորոշման ճանաչման համար:
-Յուրաքանչյուր առանձին դեպք այլ է: Ուստի Գերմանիայի կողմից Կոսովոյի և Հարավային Սուդանի ճանաչումը չի կարող նախադեպ հանդիսանալ միջազգային այլ ճանաչումների համար: Ինչ վերաբերում է Լեռնային Ղարաբաղին, ապա Դաշնային Կառավարությունն աջակցում է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի վարած բանակցությունների հետապնդած նպատակներին, այն է` հավասարակշռություն հաստատել տարածքային ամբողջականության և ժողովուրդների ինքնորոշման իրավունքի միջազգային սկզբունքների միջև:
-Բունդեսթագը ճանաչել է Հայոց ցեղասպանության փաստը, իսկ Ֆրանսիայում Ցեղասպանությունների ժխտումը քրեականացնող օրինագծի ընդունումից հետո, գերմանացի որոշ պատգամավորներ չբացառեցին նման օրինագծի ընդունումը նաև Գերմանիայի օրենսդիր մարմնի կողից: Հավանական համարում եք արդյոք նման օրինագծի ընդունումը և Թուրքիայի` Գերմանիայի օրինակին հետևելը` պատմական իրողությունը ճանաչելու առումով:
-Ես չէ, որ պետք է մեկնաբանեմ ֆրանսիական դատարանների կայացրած վճիռները կամ ֆրանսիական օրենսդրական որոշումները: Ինձ հետաքրքրում է հայ-թուրքական հաշտեցումը: Ես հույս ունեմ հետագա կառուցողական երկխոսության: Պատմության քննությունը, որը պետք է հանգեցնի տևական հաշտեցման, պետք է առաջին հերթին բխի ներսից և տեղի ունենա խնդրո կողմերի միջև, անգամ եթե դա ցավոտ լինի կամ ժամանակ պահանջի:
-Ինչպե՞ս եք գնահատում հայ-գերմանական հարաբերությունների ներկայիս մակարդակը: Ո՞ր ուղղություններնենառավել հեռանկարային համագործակցության խորացման առումով:
-Ես ուրախ եմ մեր հարաբերությունների սերտության համար: Գերմանիան` որպես ԱՄՆ-ից հետո Հայաստանի երկրորդ խոշոր դոնոր երկիր, սերտ գործակցության մեջ աջակցել է Հայաստանին իր անկախությունից ի վեր: Մեր համագործակցությունը շատ սերտ է, օրինակ, իրավական պետության աջակցության ոլորտում: Մենք համարում ենք, որ սա կարող է բանալի հանդիսանալ Հայաստանի` Եվրամիությանը մերձեցման ճանապարհին: Հունվարի վերջին արդարադատության նախարար Թովմասյանը` Գերմանիա կատարած այցով, հիմք դրեց այս ոլորտում հետագա ավելի խորացված համագործակցության համար: Ուստի Երևան կատարելիք իմ այցով ես ոչ միայն ցանկանում եմ պատվել մեր դիվանագիտական հարաբերությունների 20-ամյակը, այլև ընդգծել մեր հարաբերությունների խորացման հանդեպ ԳԴՀ Կառավարության ունեցած շահագրգռվածությունը:

YEREVAN, MARCH 15, ARMENPRESS: German Foreign Minister Guido Westerwelle is in South Caucasus on a regional visit March 14-16. Armenpress interviewed Minister Guido Westerwelle about regional issues, recognition of the Armenian Genocide and Armenian-German relations.
-Mr. Minister, regional security issues are of great significance in the modern world. How do you assess the current situation in the South Caucasus and the efforts directed toward ensuring security guarantees?
-The unsolved conflicts of the South Caucasus impede prosperous and peaceful development of the entire region. The status quo cannot become a long-term situation. The dividends of peaceful settlement would be huge for all states of the South Caucasus. Now we need mutual concessions, and not confrontation. Courageous steps and formation of mutual trust are required. During my visit to South Caucasus I would like to advertise this.
-Nagorno Karabakh conflict is among the main issues of South Caucasus. How do you see the possibility of its settlement and what kind of steps must be undertaken in that direction in your opinion?
-The peaceful settlement of the conflict is in the first place. That is why Germany, as member of OSCE Minsk Group, supports the co-chairs of France, the USA and Russia in their mediatory efforts. Simultaneously, we have successfully worked in favor of the more active role of the European Union. The conclusions of the European Council on Foreign Relationsat the end of February, and the EU’s mandate of special commissioner for South Caucasus can serve as a good basis in that issue. EU’s more active role should be involved in the frame of the efforts of the Minsk Group. First of all I think of importance of the steps shaping mutual trust.
-In the recent period new states realizing their self-determination have emerged, and Germany has stood up for those steps, recognizing South Sudan and Kosovo as examples. Can these states be precedents for de jure recognition of Nagorno Karabakh?
-Every single case has its peculiarities. So, recognition of Kosovo and South Sudan by Germany cannot be precedent for other international recognitions. As for Nagorno Karabakh, the German government supports the goals the OSCE Minsk group pursues through negotiations, which is to establish balance between the international principles of territorial integrity and self-determination right of peoples.
-The Bundestag has recognized the fact of the Armenian Genocide, and after the adoption of the Bill Criminalizing Denial of Genocides in France some German MPs did not rule out adoption of an analogical bill by the German legislative body. Is it possible that such a bill will be adopted in Germany as well and Turkey will follow Germany’s example in regard to recognition of the historical fact?
-It is not me that should comment the decisions adopted by French courts or the French legislative decisions. I am interested in Armenia-Turkish reconciliation. I hope for a further constructive dialogue. Examination of history, which should bring to long-lasting reconciliation, must first spring from inside and take place between the parties of the issue, even if it is painful or requires time.
-How do you asses the current level of Armenian-German relations? Which directions are more prospective for expansion of cooperation?
-I am happy for our close relations. Germany, as Armenia’s second large donor country after the USA, has supported Armenia since its independence. Our cooperation is very close, specifically in the sphere of support of legal state. We consider this can appear a key on the way of Armenia’s integration to the European Union. With his visit to Germany at the end of January Justice Minister Tovmasyan laid a basis for better enhanced cooperation in this sphere. So, with my visit to Yerevan I want not only to mark the 20th anniversary of our diplomatic relations, but also to stress the interest of theFederalRepublic ofGermanyin strengthening of our relations.