Գերմանիայի ԱԳ նախարարը լավատեսորեն է նայում հայ-թուրքական կառուցողական երկխոսության ծավալմանը
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Գերմանիայի արտաքին գործերի նախարար Գիդո Վեսթերվելեն մարտի 14-16-ը տարածաշրջանային այց է կատարում Հարավային Կովկասի երկրներ: Տարածաշրջանային խնդիրների, Հայոց ցեղասպանության ճանաչման և հայ-գերմանական հարաբերությունների մասին «Արմենպրես»-ը զրուցել է նախարար Վեսթերվելեի հետ:
- Պարո’ն նախարար, տարածաշրջանային անվտանգության խնդիրները ժամանակակից աշխարհում էական նշանակություն ունեն: Ինչպե՞ս եք գնահատում Հարավային Կովկասում առկա իրավիճակը և անվտանգության երաշխիքների ապահովմանն ուղղված ջանքերը:
-Հարավային Կովկասի չլուծված հակամարտությունները խոչընդոտում են ողջ տարածաշրջանի բարգավաճող և խաղաղ զարգացումը: Ստատուս քվոն չի կարող տևական իրավիճակ դառնալ: Խաղաղ լուծման դիվիդենտները հսկայական կլինեին Հարավային Կովկասի բոլոր պետությունների համար: Մենք այժմ կարիք ունենք փոխզիջումների, այլ ոչ առճակատման: Պահանջվում են խիզախ քայլեր և փոխվստահության ձևավորում: Հարավային Կովկաս կատարելիք իմ այցի ընթացքում կցանկանայի հենց սա գովազդել:
-Հարավային Կովկասի կարևորագույն հիմնախնդիրներից է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունը: Ինչպե՟ս եք տեսնում դրա լուծման հնարավորությունը և, ըստ Ձեզ, ինչ քայլեր պետք է ձեռնարկվեն այդ ուղղությամբ:
Ամենավերին տեղում հակամարտության խաղաղ կարգավորումն է: Այդ պատճառով Գերմանիան` որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի անդամ, աջակցում է Ֆրանսիայի, ԱՄՆ-ի և Ռուսաստանի համանախագահներին իրենց միջնորդական ջանքերում: Միաժամանակ մենք հաջողությամբ աշխատել ենք ի նպաստ Եվրամիության առավել ակտիվ դերակատարության: ԵՄ արտաքին քաղաքականության խորհրդի` փետրվարի վերջին արած եզրակացությունները և Եվրամիության` Հարավային Կովկասի նորանշանակ հատուկ հանձնակատարի մանդատը լավ հիմք կարող են ծառայել այդ հարցում: ԵՄ առավել ակտիվ դերակատարությունը պետք է ընդգրկվի Մինսկի խմբի ջանքերի շրջանակում: Ես ամենից առաջ մտածում եմ փոխվստահություն ձևավորող քայլերի կարևորության մասին:
-Վերջին շրջանում իրենց ինքնորոշումն իրացնող նոր պետություններ են ի հայտ եկել, և այդ քայլերին կողմ է արտահայտվել նաև Գերմանիան` օրինակ ճանաչելով Հարավային Սուդանն ու Կոսովոն: Արդյոք սրանք կարող են նախադեպ հանդիսանալ Լեռնային Ղարաբաղի դե յուրե ինքնորոշման ճանաչման համար:
-Յուրաքանչյուր առանձին դեպք այլ է: Ուստի Գերմանիայի կողմից Կոսովոյի և Հարավային Սուդանի ճանաչումը չի կարող նախադեպ հանդիսանալ միջազգային այլ ճանաչումների համար: Ինչ վերաբերում է Լեռնային Ղարաբաղին, ապա Դաշնային Կառավարությունն աջակցում է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի վարած բանակցությունների հետապնդած նպատակներին, այն է` հավասարակշռություն հաստատել տարածքային ամբողջականության և ժողովուրդների ինքնորոշման իրավունքի միջազգային սկզբունքների միջև:
-Բունդեսթագը ճանաչել է Հայոց ցեղասպանության փաստը, իսկ Ֆրանսիայում Ցեղասպանությունների ժխտումը քրեականացնող օրինագծի ընդունումից հետո, գերմանացի որոշ պատգամավորներ չբացառեցին նման օրինագծի ընդունումը նաև Գերմանիայի օրենսդիր մարմնի կողից: Հավանական համարում եք արդյոք նման օրինագծի ընդունումը և Թուրքիայի` Գերմանիայի օրինակին հետևելը` պատմական իրողությունը ճանաչելու առումով:
-Ես չէ, որ պետք է մեկնաբանեմ ֆրանսիական դատարանների կայացրած վճիռները կամ ֆրանսիական օրենսդրական որոշումները: Ինձ հետաքրքրում է հայ-թուրքական հաշտեցումը: Ես հույս ունեմ հետագա կառուցողական երկխոսության: Պատմության քննությունը, որը պետք է հանգեցնի տևական հաշտեցման, պետք է առաջին հերթին բխի ներսից և տեղի ունենա խնդրո կողմերի միջև, անգամ եթե դա ցավոտ լինի կամ ժամանակ պահանջի:
-Ինչպե՞ս եք գնահատում հայ-գերմանական հարաբերությունների ներկայիս մակարդակը: Ո՞ր ուղղություններնենառավել հեռանկարային համագործակցության խորացման առումով:
-Ես ուրախ եմ մեր հարաբերությունների սերտության համար: Գերմանիան` որպես ԱՄՆ-ից հետո Հայաստանի երկրորդ խոշոր դոնոր երկիր, սերտ գործակցության մեջ աջակցել է Հայաստանին իր անկախությունից ի վեր: Մեր համագործակցությունը շատ սերտ է, օրինակ, իրավական պետության աջակցության ոլորտում: Մենք համարում ենք, որ սա կարող է բանալի հանդիսանալ Հայաստանի` Եվրամիությանը մերձեցման ճանապարհին: Հունվարի վերջին արդարադատության նախարար Թովմասյանը` Գերմանիա կատարած այցով, հիմք դրեց այս ոլորտում հետագա ավելի խորացված համագործակցության համար: Ուստի Երևան կատարելիք իմ այցով ես ոչ միայն ցանկանում եմ պատվել մեր դիվանագիտական հարաբերությունների 20-ամյակը, այլև ընդգծել մեր հարաբերությունների խորացման հանդեպ ԳԴՀ Կառավարության ունեցած շահագրգռվածությունը:

Министр иностранных дел Германии оптимистично смотрит на возможность армяно-турецкого конструктивного диалога
Министр иностранных дел Германии Гидо Вестервелле 14-16 марта совершает региональный визит в страны Южного Кавказа. О региональных проблемах, признании Геноцида армян и армяно-германских отношениях Арменпресс побеседовал с министром Вестервелле.
- Г-ин министр, проблемы региональной безопасности имеют существенное значение в современном мире. Как Вы оцениваете наличествующую на Южном Кавказе ситуацию и усилия по обеспечению гарантий безопасности?
- Нерешенные конфликты Южного Кавказа препятствуют процветающему и мирному развитию всего региона. Статус-кво не может стать длительной ситуацией. Дивиденты их мирного решения стали бы огромными для всех стран региона. Сейчас мы нуждаемся в компромиссах, а не конфронтации. В ходе моего визита на Южный Кавказ я бы хотел пропагандировать именно это.
- Одним из важнейших проблем Южного Кавказа является нагорно-карабахский конфликт. Какие возможности его решения Вы видите, и по Вашему мнению, какие шаги должны быть предприняты по данному направлению?
- Самая верхняя точка – это мирное урегулирование конфликта. По этой причине Германия, как член Минской группы ОБСЕ, содействует сопредседателям – Франции, США и России, в их посреднических усилиях. Одновременно мы успешно работали в направлении активной роли Евросоюза. Сделанные в конце февраля заключения Совета внешней политики ЕС и мандат нового спецпредставителя на Южном Кавказе могут послужить хорошей основой в этом вопросе. Более активная роль ЕС должна быть включена в рамки усилий Минской группы. Прежде всего я думаю о важности шагов по образованию взаимного доверия.
- В последнее время появились новые государства, которые реализовали свое право на самоопределение, и Германия выразилась в поддержку этих шагов, например, признав независимость Южного Судана и Косово. Могут ли эти события стать прецедентом для юридического признания самоопределения Нагорного Карабаха?
- Каждый отдельный случай является особенным. Поэтому признание Германией Косово и Южного Судана не может стать прецедентом для других международных признаний. Что касается Нагорного Карабаха, то Федеративное правительство содействует целям переговоров, которые ведет Минская группа ОБСЕ – создать равновесие между принципами международных прав на территориальную целостность и самоопределение народов.
- Бундестаг признал факт Геноцида армян, а после принятия Францией законопроекта о криминализации отрицания геноцидов некоторые немецкие депутаты не исключили принятие подобного законопроекта также и законодательным органом Германии. Считаете ли возможным принятие подобного законопроекта, и последует ли Турция примеру Германии в смысле признание исторической действительности?
- Не я должен комментировать заключения французских судов и французские законодательные решения. Меня интересует армяно-турецкое примирение. Я надеюсь на дальнейший конструктивный диалог. Экзамен истории, который должен привести к длительному примирению, должен в первую очередь исходить изнутри и совершиться между сторонами вопроса, если даже это будет болезненным или потребует времени.
- Как Вы оцениваете текущий уровеь армяно-германских отношений? Какие направления являются более перспективными в плане углубления сотрудничества?
- Я рад, что наши отношения сближаются. Германия, как вторая донорская страна Армении после США, в тесном партнерстве содействовала Армения с приобретения ее независимости. Наше сотрудничество является очень тесным, например, в сфере содействия правовому государству. Мы считаем, что это может стать ключом на пути сближения Армении к Евросоюзу. В конце января министр юстиции Армении Товмасян своим визитом в Германию создал основу для углубления сотрудничества в этой сфере и в дальнейшем. Поэтому своим визитом в Ереван я не только желаю почтить 20-летие наших дипломатических отношений, но и подчеркнуть заинтересованность правительства Германии в углублении наших отношений.