ԼՂՓԻՄ ՀԿ-ի նպատակներից մեկն Ադրբեջանին միջազգային իրավական պատասխանատվության ենթարկելն է
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ «Լեռնային Ղարաբաղի փախստականների իրավապաշտպան միություն» հասարակական կազմակերպության նախագահ Անդրանիկ Գրիգորյանը ներկայացրել է, թե ինչպես է առաջացել հասարակական կազմակերպություն ստեղծելու գաղափարը, որոնք են կազմակերպության հիմնական նպատակները։ Անդրանիկ Գրիգորյանն այդ մասին խոսել է «Արմենպրես»-ի հետ հարցազրույցում։
-Պարոն Գրիգորյան, Դուք հանդիսանում եք «Լեռնային Ղարաբաղի փախստականների իրավապաշտպան միություն» հասարակական կազմակերպության նախագահ։ Ինչպե՞ս առաջացավ հասարակական կազմակերպություն ստեղծելու գաղափարը։
-Իրավապաշտպան միություն ստեղծելու գաղափարն առաջացավ բռնի տեղահանման ենթարկվելուց և Հայաստանում ապաստանելուց հետո։ 2020թ․ 44-օրյա պատերազմի ժամանակ և պատերազմից հետո առ այսօր Ադրբեջանի կողմից իրականացված գործողությունների հետևանքով ուղղակի կամ անուղղակի կերպով խախտվել են Լեռնային Ղարաբաղի հայության այնպիսի հիմնարար իրավունքներ, ինչպիսիք են կյանքի, գույքի ապահովության, ազատ տեղաշարժի, կրթության և այլն։ Հենց այս խնդիրների, ինչպես նաև այժմ Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված և Հայաստանում ապաստանած փախստականության սոցիալական անորոշ դրության բարձրաձայնման անհրաժեշտությունն է ստիպել ինձ և իմ գաղափարակից ընկերներին ստեղծել այս հասարակական կազմակերպությունը։
-Որո՞նք են Ձեր ղեկավարած հասարակական կազմակերպության հիմնական նպատակները և խնդիրները։
-«Լեռնային Ղարաբաղի փախստականների իրավապաշտպան միություն» հասարակական կազմակերպության առաջնային նպատակն է աջակցել 2020-2023թթ․ Լեռնային Ղարաբաղում Ադրբեջանի կողմից իրականացրած էթնիկ զտումների հետևանքով փախստական դարձած անձանց՝ Լեռնային Ղարաբաղ վերադարձի, նրանց կրած վնասների համարժեք, արդարացի փոխհատուցման գործընթացին, ինչպես նաև նպաստել Լեռնային Ղարաբաղի փախստականների քաղաքացիական, տնտեսական, սոցիալական և մշակութային  իրավունքների ամբողջական վերականգնմանը և նրանց հանդեպ վարած էթնիկ զտման քաղաքականության հետևանքների վերացմանը։
Այսօր մենք Ադրբեջանի կողմից տարիներ շարունակ իրականացված էթնիկ զտումների ու ռազմական ագրեսիայի անպատժելիության հետևանքի ականատեսն ենք, ուստի մեր առջև դրված կարևոր խնդիրներից է Ադրբեջանի ցեղասպան քաղաքականության հանդեպ  միջազգային իրավաքաղաքական գնահատական ձևավորելը, Ադրբեջանին միջազգային քաղաքական և իրավական պատասխանատվության ենթարկելը և հատուցում պահանջելը։
Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված 2016թ․ քառօրյա, 2020թ․ 44-օրյա և 2023թ․-ի սեպտեմբերի 19-20-ի պատերազմների ժամանակ մեր աչքերով տեսանք Ադրբեջանի իրականացրած պատերազմական հանցանքները և մարդու իրավունքների խախտումները, որոնք չեն ենթարկվել իրավական պատասխանատվության։ Սա ևս այն ամենակարևոր խնդիրներից է, որին ԼՂՓԻՄ հասարակական կազմակերպությունը աջակցելու է, որպեսզի բացահայտվեն, հանրայնացվեն և միջազգային իրավական գործընթացների մաս դառնան։
Գաղտնիք չէ, որ 2020թ․ 44-օրյա լայնամասշտաբ և ագրեսիվ պատերազմից  հետո փաստացի ադրբեջանական վերահսկողության տակ անցած տարածքներում Ադրբեջանը իրականացրել է հայկական մշակութային և կրոնական ժառանգության ոչնչացում և պղծում, իսկ 2023թ․ սեպտեմբերի 19-20-ի ռազմական ագրեսիայից հետո, շարունակելով իր հայատյաց և ցեղասպան քաղաքականությունը, ամբողջությամբ հայաթափել է Լեռնային Ղարաբաղը, ապօրինի բնակեցրել, ինչպես նաև իրականացրել ինքնության կեղծում: Այս և այլ փաստերի արձանագրումը, հանրայնացումն ու այդ առնչությամբ միջազգային իրավական պատասխանատվության ենթարկումը ևս հանդիսանում է մեր առջև դրված կենսական նպատակներից մեկը։ Սրանք են հիմնական խնդիրներն ու նպատակները, որոնք դրել ենք մեր առաջ։
-Բարձրացված խնդիրների լուծումներն ումի՞ց եք ակնկալում
-Նշված խնդիրների լուծման և նպատակների իրագործման համար կատարվելու են աշխատանքներ ՄԱԿ, ԵԽ, ԵՄ, ԵԱՀԿ և համապատասխան այլ միջազգային կազմակերպությունների հետ, որոնցից էլ ակնկալվում է վերը նշված և մի շարք այլ խնդիրների լուծում։
-Կա՞ հստակ գործողությունների ծրագիր, որով Դուք պատրաստվում եք իրականացնել այդ նպատակները։
-Մեր գործողությունները ունեն երկու գլխավոր ուղղություն՝  խթանել իրավունքների պաշտպանությունը միջազգային հարթակներում և նպաստել բազմաբնույթ սոցիալական խնդիրների հաղթահարմանը։ Այս ուղղություններով մեր գործունեությունը չի սահմանափակվում, մենք բոլոր հնարավոր միջոցներով և եղանակներով ձգտելու ենք թեթևացնել արցախահայության ծանր կացությունը։
-Ինչպե՞ս կբնութագրեք Ադրբեջանի քաղաքականությունը առհասարակ Լեռնային Ղարաբաղի խնդրի նկատմամբ 2023 թ․ սեպտեմբերից հետո։
-Ադրբեջանը ինչպես 2023 թ․ սեպտեմբերից առաջ, այնպես էլ հետո վարում է կատարյալ ժխտողականության քաղաքականություն։ Մինչև 2023թ․ սեպտեմբերը Ադրբեջանի գլխավոր խնդիրը կայանում էր Լեռնային Ղարաբաղի հայության ֆիզիկական ոչնչացումը կամ հեռացումը, ինչը ապացուցվում է Լաչինի միջանցքի 10 ամսյա շրջափակմամբ և սեպտեմբերի 19-20-ի պատերազմին հաջորդած էթնիկ զտմամբ, որից հետո Ադրբեջանի գլխավոր խնդիրը մեր՝ փախստականության վերադարձի պահանջը լռեցնել է, մյուս կողմից Լեռնային Ղարաբաղի էթնոմշակութային միջավայրի այլակերպումը։ Ամեն օր ադրբեջանցիների տարածած տեսագրություններով կամ արբանյակային նկարահանումներով հստակ երևում է, թե ինչպես են վերացնում, ապամոնտաժում հայկական ազգային կրոնական կոթողները, պղծում եկեղեցիները, գերեզմանատները։ Այս ամենը ևս տարբեր ամբիոններից անընդհատ և մանրամասնորեն բարձրաձայնման կարիք ունի։
-Եթե ամփոփելու լինենք, ինչպես կարելի է կարճ և հստակ ձևակերպել Ձեր ղեկավարած հասարակական կազմակերպության մոտեցումները Լեռնային Ղարաբաղի հայության ապագայի նկատմամբ։
-Լեռնային Ղարաբաղի հայության՝ որպես սոցիո-մշակութային ամբողջական միավորի գոյությունն անհնար է պատկերացնել առանց երաշխավորված, հավաքական, անվտանգ և արժանապատիվ վերադարձի Լեռնային Ղարաբաղ։ Մինչ վերադարձի անօտարելի իրավունքի իրացման մեզ համար ընդունելի հնարավորության ստեղծումը, անհրաժեշտ է ապահովել Լեռնային Ղարաբաղի հայության միասնականությունը և միջազգային ու հայաստանյան հարթակներում հավաքական մոտեցումների ստեղծումը։

Одна из целей Союза защиты прав беженцев Нагорного Карабаха – привлечь Азербайджан к международно-правовой ответственности
Председатель неправительственной организации “Союз защиты прав беженцев из Нагорного Карабаха” (СЗПБ НК) Андраник Григорян в интервью Арменпресс представил, как возникла идея создания НПО и каковы основные цели организации.
- Господин Григорян, Вы являетесь президентом неправительственной организации “Союз защиты прав беженцев Нагорного Карабаха”. Как возникла идея ее создания?
- Идея создания правозащитного союза возникла после насильственной депортации и обретения пристанища в Армении в 2020 году. Во время 44-дневной войны и после нее, до сегодняшнего дня, в результате действий Азербайджана прямо или косвенно были нарушены основные права армян Нагорного Карабаха: право на жизнь и безопасность, сохранность собственности, свободное передвижение, образование и т.д. Именно необходимость поднимать эти вопросы, а также неопределенное социальное положение беженцев, насильственно перемещенных из Нагорного Карабаха и укрывшихся в Армении, побудили меня и моих друзей-единомышленников создать эту общественную организацию.
- Каковы основные цели и задачи возглавляемой Вами общественной организации?
- Основной целью неправительственной организации “Союз защиты прав беженцев Нагорного Карабаха” является поддержка людей, ставших беженцами в результате этнической чистки, проведенной Азербайджаном в Нагорном Карабахе в 2020-2023 годах, процесса их возвращения в Нагорный Карабах, достижение адекватной и справедливой компенсации причиненного им ущерба, а также полного восстановления гражданских, экономических, социальных и культурных прав беженцев Нагорного Карабаха и ликвидация последствий политики этнической чистки в их отношении.
Сегодня мы являемся свидетелями последствий безнаказанности проводимой Азербайджаном на протяжении многих лет политики этнической чистки и военной агрессии. Поэтому одной из важных задач, стоящих перед нами, является формирование международной юридической и политической оценки геноцидальной политики Азербайджана, привлечение Азербайджана к международной, политической и юридической ответственности и требование компенсации.
В ходе развязанных Азербайджаном в 2016 году четырехдневной, в 2020 году - 44-дневной войн и войны 19-20 сентября 2023 года мы своими глазами увидели военные преступления и нарушения прав человека, совершенные Азербайджаном, за которые он не был привлечен к юридической ответственности. Это также один из важнейших вопросов, который НПО СЗПБ НК будет поддерживать, чтобы раскрыть, обнародовать проблему и сделать ее частью международно-правовых процессов.
Ни для кого не секрет, что после 44-дневной широкомасштабной и агрессивной войны 2020 года Азербайджан осуществил уничтожение и осквернение армянского культурного и религиозного наследия на территориях, которые оказались под его фактическим контролем. А после военной агрессии 19-20 сентября 2023 года, продолжая свою армяноненавистническую и геноцидную политику, он провел полную деармянизацию Нагорного Карабаха, незаконно заселил его (азербайджанцами – ред.), а также осуществил фальсификацию идентичности. Фиксация этих и других фактов, предание их гласности и привлечение к международно-правовой ответственности также является одной из наших важнейших задач. Это основные проблемы и цели, которые мы перед собой ставим.
- От кого Вы ждете решения поднятых проблем?
- Для решения упомянутых проблем и достижения поставленных целей будет проводиться работа с ООН, СЕ, ЕС, ОБСЕ и другими соответствующими международными организациями, от которых ожидается решение вышеуказанных и ряда других проблем.
- Есть ли четкий план действий для достижения этих целей?
- Наши действия имеют два основных направления: стимулировать защиту прав на международных площадках и способствовать преодолению различных социальных проблем. Наша деятельность не ограничивается этими направлениями, мы постараемся всеми возможными средствами и методами облегчить тяжелое положение арцахских армян.
- Как бы Вы охарактеризовали политику Азербайджана в отношении проблемы Нагорного Карабаха после сентября 2023 года?
- Азербайджан как до сентября 2023 года, так и после проводит политику полного отрицания.
До сентября 2023 года главной проблемой Азербайджана было физическое уничтожение или изгнание армян Нагорного Карабаха, о чем свидетельствуют 10-месячная блокада Лачинского коридора и этнические чистки, последовавшие за войной 19-20 сентября. После этого главной проблемой Азербайджана было заглушить наше требование о возвращении беженцев, с другой стороны, - трансформация этнокультурной среды Нагорного Карабаха.
Каждый день видео или спутниковые снимки, которыми делятся азербайджанцы, ясно показывают, как сносятся, демонтируются армянские национальные религиозные памятники, оскверняются церкви и кладбища. Все эти вопросы нужно также постоянно и подробно поднимать на разных трибунах.
- Обобщая, как можно кратко и ясно сформулировать подходы возглавляемой вами неправительственной организации к будущему армян Нагорного Карабаха?
- Существование армян Нагорного Карабаха как целостной социокультурной единицы невозможно представить без гарантированного, коллективного, безопасного и достойного возвращения в Нагорный Карабах. До создания приемлемых для нас возможностей на реализацию неотъемлемого права на возвращение необходимо обеспечить единство армян Нагорного Карабаха и создание общих подходов на международной и армянской площадках.