Լեւոն Իշտոյանը հավատում է Հայաստանի ազգային հավաքականի հաղթական օրվան
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Արարատ 73»-ի լեգենդար ֆուտբոլիստ Լեւոն Իշտոյանը սպասում է Հայաստանի ազգային հավաքականի հաղթական օրվան: Նա հավատում է` տղաները մեծ հաջողություններ են գրանցելու հայկական ֆուտբոլում: Վերջինիս ներկա մակարդակի եւ հեռանկարների մասին «Արմենպրես»-ը զրուցեց լեգենդար ֆուտբոլիստի հետ:
-Այսօր` «Արարատ 73»-ից մոտ քառասուն տարի անց, ափսոսու՞մ եք ինչ-որ բանի համար:
-Ափսոսում եմ, որ այսօր մեր տղաներից շատերը չեն աշխատում: Հեռացած ընկերներ էլ կան (Աստված հոգիները լուսավորի): Մենք միասին մեր ժողովրդին ուրախացրինք: Հիմա էլ առանձնացած ու ցրված ենք: Ժամանակին ուզում էինք «Արարատ» ակումբ հիմնել, սակայն չստացվեց:
Այսօր, երբ նայում եմ եվրոպական ֆուտբոլը ու տեսնում եմ վետերաններին իրենց թիմերի կողքին, ափսոսում եմ, որ մենք մեր տղաների կողքին չենք: Ամեն ինչ խառնվեց, եւ մեզ չպահեցին իրենց կողքին: Ցավոք, մենք չունենք հանդիպման օր: Եղել եմ Հայրենիքում միայն «Արարատ 73»-ի մեծարման ժամանակ եւ Նիկիտա Սիմոնյանի հոբելյանը նշելիս: Տարիներ առաջ ներկա եղա նաեւ Հայաստանի անկախության տոնին` Վազգեն Սարգսյանի հրավերով: Վազգենը մեծ պլաններ ուներ ֆուտբոլի զարգացման համար. հուսով եմ, որ մեր տղաները կիրականացնեն դրանք:
-«Արարատ 73»-ը Խորհրդային Հայաստանի «ոսկետառ» էջն է: Ինչպե՞ս եք «ընթերցում» այդ էջը, ո՞ր պահը երբեք չեք մոռանում:
-Ես, իհարկե, երբեւէ չեմ մոռանում ամենագեղեցիկ պահը, երբ հաղթեցինք Կիեւի «Դինամո»-ին: Հիմա էլ, երբ ապրում եմ այդ պահը, անկեղծ ասած, մոռանում եմ, թե որտեղ եմ եւ քանի տարեկան եմ: Այդ օրը քառասուն հազար հայ էր եկել Մոսկվա: Մենք, կարծես, բեմի վրա էինք: Ֆուտբոլի դաշտը մեր բեմն էր: Մենք ներկայացում խաղացինք:
-Ի՞նչն է պակասում այսօրվա հայկական ֆուտբոլին:
-Քսան տարի է` անկախ ենք: Մեզանից, ով քսան տարի առաջ կմտածեր, որ Ֆուտբոլի ազգային հավաքական կունենանք: Դժվարությունները հիմա շատ են: «Արարատ 73»-ն էր ազգային հավաքականը, խաղացողներն էլ բոլորը հայաստանցիներ էին:
Հիմա ֆուտբոլիստներին վաճառում ու գնում են: Նույնիսկ հաղթանակներն ու պարտություններն են գնում: Չեմ կարող մեղադրել, որովհետեւ ամեն ինչ դրված է փողի վրա: Մի պարզ օրինակ բերեմ. տարիներ առաջ մենք խաղացինք անգլիական «Վեստերն Յունայթեդ»-ի հետ: Պարտվեցինք, հիմա չկա այդ ակումբը, որովհետեւ դրամ չունեն, չեն կարողանում թիմը պահել: Դրամ ունեցող ակումբներն ավելի կայուն թիմեր ունեն:
Խորհրդային Միության ժամանակ ուկրաինական եւ ռուսական հնգական ակումբներ կային: Մենք մեկն էինք եւ հավասարը հավասարին խաղում էինք:
Այսօր մեր ֆուտբոլիստների համար լավ պայմաններ կան, եւ տղաներն էլ պատվախնդրությամբ խաղում են: Փորձառության պակաս կա: Աշխատասիրություն նրանք ունեն: Հավատում եմ, որ իրենց հաղթական օրն էլ կգա:
-Օվկիանոսից այն կողմ ինչպե՞ս եք երկրպագում մեր տղաներին: Բացականչությունները հայերե՞ն են լինում:
-Բացականչությունները միայն հայերեն են լինում: Կարծում եմ` բոլոր ազգերն էլ ուրախության ու տխրության բացականչությունները մայրենի լեզվով են ասում:
-Ձեր ժամանակի եւ այսօրվա ֆուտբոլի մեջ որո՞նք են նմանություններն ու տարբերությունները:
-Տարբերությունները շատ են. տղաները հասկացել են, որ շատ պետք է աշխատեն: Եվ դա արդեն փորձում են անել: Գիտեք` ամեն չորս տարին մեկ նորություններ են լինում (խոսքը ֆուտբոլի աշխարհի առաջնությունների մասին է –Հ.Վ.): Մարզիչները մշակում են թեորիան, իսկ դա պետք է հասկանալի լինի ֆուտբոլիստիներին, որպեսզի կարողանան դրանք դաշտում կիրառել: Առանց դրա գրագետ ֆուտբոլ չի լինում:
-Հայաստանյան թիմերից որի՞ն եք երկրպագում:
-Ճիշտն ասած, բոլորին լավ չեմ տեսել: Խաղում են նրանք, ովքեր ծնվել են իմ բացակայության ժամանակ: Ուզում եմ կարեւոր մի բան ասել` ֆուտբոլիստի լավ խաղալը նաեւ մարզասերներից է գալիս: Երբ խաղի ժամանակ ոգեւորում են ֆուտբոլիստին, նա ցանկանում է առավելագույնն անել: «Փյունիկ»-ին եմ ծանոթ, լավ տղաներ կան: Բայց այսօր նրանք ավելի մեծ փորձ ձեռք կբերեն, եթե դրսում շատ խաղեր անցկացնեն: Դաշտում էլ են սովորում: Հաջողություն եմ մաղթում եւ որպես երկրպագու, եւ որպես արհեստավարժ ֆուտբոլիստ: Ուզում եմ իրենք էլ ինձ ուրախացնեն:
-Լեւոն Իշտոյանն ու՞նի իր սիրելի ֆուտբոլիստն աշխարհում եւ հայկական ֆուտբոլում:
-Աշխարհում Պելեն է: Բայց ես Գարինչայից խաբսեր եմ սովորել: Երկուսս էլ աջ եզրային խաղացող էինք: 1971 թվականին ԽՍՀՄ հավաքականի հետ Չիլիում էինք: Մեզ տարան նաեւ Բրազիլիա: «Մարականա»-ում ներկա եղանք, թե ինչպես էին բրազիլացիները ճանապարհում Գարինչային: 200 հազարանոց մարզադաշտը ոտքի էր կանգնել եւ ծափահարում էր նրան: Մեզ մոտ նստած էին նրա կինը եւ յոթ աղջիկները: Ընտանիքը հուզվել էր այդ մեծարումից:
-Կարոտում ե՞ք Հայաստանը եւ, հատկապես, ի՞նչը:
-23 տարի է, որ Հայաստանում չեմ: Իմ կենսագրության պայծառ օրերը մնացել են Հայաստանում: Ես դրանք չեմ կարող մոռանալ: Դեռ լսում եմ մեր երկրպագուների ձայները, նույնիսկ այն ոստիկանի ձայնը, որ կանգնեցնում էր մեքենան եւ ասում «ընկեր Իշտոյան ինչով օգնեմ»: Երբ մենակ եմ լինում, մտքով Հայաստանում եմ:
-Միացյալ Նահանգներում դուք ստեղծել եք Ձեր դպրոցը, Ձեր թոռնիկները պարապու՞մ են Ձեզ մոտ: Նրանցից նոր Լեւոն Իշտոյան կծնվի՞:
-Մեր ակադեմիայում մարզվում են մոտ հարյուր երեխաներ` տարբեր ազգերի ներկայացուցիչներ: Ընդունում ենք հինգ տարեկանից մինչեւ 14 տարեկանը: Այստեղ ավելի շատ զբաղմունքի համար են գալիս: Ծնողները բերում են նրանց` ավելի շատ հսկողությամբ սպորտով մարզվելու համար: Այստեղ չկան բակային մարզադաշտեր, որտեղ երեխաները կարողանան խաղալ, զբաղվել: Այդպիսի տեղեր միայն ծնողների հետ պետք է գնան, իսկ ծնողներն էլ ամեն օր ժամանակ չունեն դրա համար:
Ունեմ երկու աղջիկ եւ վեց թոռնիկ: Փոքր թոռնիկս, ճիշտ է անունը Լեւոն չէ (Քրիստափոր է), բայց համոզված եմ, որ ֆուտբոլիստ կդառնա:

Legendary football player Levon Ishtoyan believes in victorious day of the Armenian National Team
YEREVAN, MARCH 12, ARMENPRESS. Legendary football player of “Ararat 73” Levon Ishtoyan is waiting for the victorious day of the National team of Armenia. He believes that the boys will register great success in the Armenian football. Armenpress news agency spoke about the current level of the Armenian football and its prospects with Levon Ishtoyan.
- Do you regret of anything today, after about forty years of “Ararat 73”?
- I regret that many of our boys do not work today. Some of our friends passed away. Together we made our people happy. Now we are separated. There was a time we wished to establish “Ararat” club but could not do it.
Today when I am watching European football and see the veterans by the side of their teams, I regret that we are not standing by the side of our team. Everything mixed up and we were not kept by their side. Unfortunately, we do not have a day of meeting. I was in the Motherland only during the event dedicated to the “Ararat 73” and celebration of Nikita Simonyan’s anniversary. Years ago I was present on the Independence Holiday of Armenia at the invitation of Vazgen Sargsyan. Vazgen had great plans connected with the development of football: I hope our boys will make them come true.
- “Ararat 73” is the “golden page” in the history of Soviet Armenia. How do you “recite” this page, which moment you will never forget?
- Of course I never forget the most beautiful moment when we won Kiev’s “Dinamo”. Now when I am reviving this moment, I forget where I am and how old I am.
- What is Armenian football missing today?
- We are independent for more than twenty years. None of us would have thought that we will have national football team. There are a lot of difficulties. “Ararat 73” was also national team and all the football players were Armenians.
Now football players are being sold and bought, even victories and defeats are being bought. I do not blame it as currently everything is based on money.
Today good conditions are being created for our football players and the boys are playing with dignity. We just lack experience. There is readiness to work hard. I believe their victorious day will come.
- Do you have your beloved football player in the world and Armenian football?
- I love Pele. But I have learnt tricks from Garrincha. In 1971 I was in Chile with the USSR team. We were taken to Brazil as well and saw how Brazilians were seeing off Garrincha. The audience, 200 thousand people, stood and applauded him. His spouse and seven daughters were sitting by our side. His family was excited from such honor.
- Do you miss Armenia? What exactly?
-I am not in Armenia for already 23 years. The brightest days of my biography remained in Armenia. I will never forget them. I still hear the voices of my fans, even the voice of the policeman who stopped my car saying “Mr Ishtoyan, how can I help you?” When I am alone I am thinking about Armenia.
- You have created your school in the United States. Are your grandchildren training with you? Will one of them become new Levon Ishtoyan?
- About 100 children are training in our academy. We accept children from 5-14 years old. Parents bring their children here for sports training. There are no court stadiums here where children may play. Only parents may take the children to such places but they do not have time to do it everyday.
I have two daughters and six grandchildren. The small one, though his name is Christopher, not Levon, will become a football player, I am sure.