ՀՀ նախագահը շնորհավորական ուղերձ է հղել Վլադիմիր Պուտինին` ՌԴ նախագահ ընտրվելու կապակցությամբ
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀՆախագահ Սերժ Սարգսյանը մարտի 5-ին շնորհավորական ուղերձ է հղել Վլադիմիր Պուտինին` Ռուսաստանի Դաշնության նախագահի պաշտոնում ընտրվելու կապակցությամբ: Ինչպես «Արմենպրես»-ի տեղեկացրին ՀՀ Նախագահի մամլո գրասենյակից, ուղերձում մասնավորապես ասված է.
Հայաստանի ժողովրդի և անձամբ իմ անունից անկեղծորեն և սրտանց շնորհավորում եմ Ձեզ՝ Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ ընտրվելու կապակցությամբ:
Նախագահական ընտրություններում Ձեր տարած համոզիչ հաղթանակը վկայում է Ռուսաստանի համակողմանի զարգացմանը, երկրի բարեփոխմանն ու արդիականացմանը, համաշխարհային գլոբալ գործընթացներում նրա դերակատարության և ազդեցության էլ ավելի բարձրացմանն ուղղված Ձեր կողմից իրականացվող քաղաքականության նկատմամբ ռուսաստանցիների լայն և բազմամյա աջակցության մասին:
Հայաստանին և Ռուսաստանին միավորում են դաշնակցային հարաբերությունները, որոնք հիմնված են մեր երկրների եղբայրական ժողովուրդների ժամանակի փորձությունն անցած բարեկամության վրա:
Վերջին տարիներին հայ-ռուսական համագործակցության զարգացման մեջ ձեռք են բերվել նշանակալի արդյունքներ, ստեղծվել է էական պաշար ապագայի համար: Եվ դրանում անգնահատելի է Ձեր անձնական ներդրումը:
Վստահ եմ, որ մեր երկկողմ ռազմավարական փոխգործակցության հետագա զարգացումն այսուհետ ևս կծառայի Հարավային Կովկասում խաղաղության, անվտանգության և կայունության ամրապնդմանը, թույլ կտա ոչ միայն իրականացնել երկարաժամկետ նախագծեր տնտեսության մեջ, միջտարածաշրջանային համագործակցության ոլորտում, մշակութային-հումանիտար բնագավառում, այլև բացահայտել միջպետական համագործակցության նոր հնարավորություններ:
Հարգելի՛ Վլադիմիր Վլադիմիրի, Հայաստանի Հանրապետության և Ռուսաստանի Դաշնության միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 20-ամյակի տարում հրավիրում եմ Ձեզ այցելել Հայաստան պետական այցով: Անկասկած, Ձեր այցը նոր խթան կհաղորդի բոլոր ուղղություններով հայ-ռուսական դաշնակցային հարաբերությունների զարգացմանը՝ ի շահ մեր երկրների ժողովուրդների:
Մաղթում եմ Ձեզ, հարգելի՛ Վլադիմիր Վլադիմիրի, քաջառողջություն և նոր հաջողություններ բարձր պետական պաշտոնում, իսկ Ռուսաստանի եղբայրական ժողովրդին՝ բարգավաճում և բարեկեցություն»:

Президент Армении Серж Саргсян поздравил Владимира Путина с победой на президентских выборах в РФ
Президент Армении Серж Саргсян сегодня направил поздравительное послание Владимиру Путину в связи с избранием его на пост президента Российской Федерации. Как сообщили Арменпресс в пресс-службе президента Армении, В послании говорится:
Уважаемый Владимир Владимирович!
От имени народа Армении и от себя лично искренне и сердечно поздравляю Вас с избранием Президентом Российской Федерации!
Одержанная Вами на президентских выборах убедительная победа свидетельствует о широкой и многолетней поддержке россиянами реализуемого Вами курса на всестороннее развитие России, обновление и модернизацию страны, ещё большее повышение её роли и влияния в глобальных мировых процессах.
Армению и Россию объединяют союзнические отношения, которые основаны на проверенной временем дружбе братских народов наших стран.
За последние годы в развитии армяно-российского сотрудничества достигнуты значительные результаты, создан существенный задел на будущее. И в этом неоценим Ваш личный вклад.
Уверен, что дальнейшее наращивание нашего двустороннего стратегического взаимодействия будет и далее служить интересам упрочения мира, безопасности и стабильности на Южном Кавказе, позволит не только реализовать долгосрочные проекты в экономике, в сфере межрегионального сотрудничества, в культурно-гуманитарной области, но и раскрыть новые возможности межгосударственного сотрудничества.
Уважаемый Владимир Владимирович, в год двадцатилетия установления дипломатических отношений между Республикой Армения и Российской Федерацией приглашаю Вас посетить Армению с государственным визитом. Несомненно, Ваш визит придаст новый импульс развитию армяно-российских союзнических отношений по всем направлениям на благо народов наших стран.
Желаю Вам, уважаемый Владимир Владимирович, крепкого здоровья и новых успехов на высоком государственном посту, а братскому народу России - процветания и благополучия.