Բուլղարացի դիվանագետը Հայաստանի հետ երկկողմ հարաբերությունների ակտիվացում է կանխատեսում
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Օսմանական լծից ազատման եւ Բուլղարիայի պետության վերականգման» տոնը` մարտի 3-ը, անմասն չէ նաեւ հայկական տոնացույցից: 1878 թվականի մարտի 3-ին Բուլղարիան, ազատագրվելով թուրքական 500-ամյա լծից, վերածնվեց Եվրոպայի քարտեզի վրա: Հայկական մշակութային կապերի ընկերությունում (ԱՕԿՍ) Բուլղարիայի դեսպանատան հետ համատեղ ամեն տարի գարնան առաջին օրերին նշվում է Բուլղարիայի ազգային տոնը:Տոնի առիթվ` հայ-բուլղարական հարաբերությունների մասին «Արմենպրես»-ի թղթակիցը զրուցեց ՀՀ-ում Բուլղարիայի գործերի ժամանակավոր հավատարմատար Գեորգի Աթանասով Կարաստամատովի հետ:
- Ինչպե՞ս կգնահատեք հայ-բուլղարակաան դիվանագիտական հարաբերություններն անցած 20 տարիների կտրվածքով:
- Բուլղարիան առաջին երկրներից էր, որ ճանաչեց Հայաստանի անկախությունը եւ դիվանագիտական կապեր հաստատեց նրա հետ: Մեր համագործակցությունը բավականին ակտիվ կերպով է ընթացել: Երկու երկրների միջև կնքվել են բազմաթիվ համաձայնագրեր: Հայաստանի անկախացումից հետո վերանայվել եւ թարմացվել է ողջ իրավապայմանագրային բազան:
- Հայաստանը ձգտում է սերտացնել հարաբերությունները ԵՄ-ի հետ: Այս համատեքստում Բուլղարիան, որպես միության անդամ պետություն, ինչպե՞ս կարող է օժանդակել մեր երկրին:
- 2007 թվականից Բուլղարիան Եվրոպական միության անդամ է: Մեր երկիրը նույնպես անցել է մի ժամանակահատված, երբ տարիներ շարունակ ուսումնասիրվում էր Եվրամիության օրենսդրությունը և այդ համատեքստում բարեփոխվում մեր սեփականը:
Եվրամիության եւ Հայաստանի միջեւ բանակցություններն ընթանում են Միության բոլոր պատվիրակությունների մասնակցությամբ: Դա նշանակում է, որ մենք հնարավորություն ունենք ազդելու տարբեր որոշումներ կայացելու գործընթացներում:
-Հատկապես ո՞ր ոլորտներում է երկու երկրների համագործակցությունը առավել սերտ:
- Ամենաակտիվ համագործակցությունն ընթանքում է մշակույթի եւ կրթության ոլորտներում: Համատեղ իրակացանցնում ենք ուսանողների փոխանակման բազմաթիվ ծրագեր: Ամեն տարի 4-5 հայ ուսանող կրթություն է ստանում Բուլղարիայում: Պետք է նշեմ, որ մեր քաղաքական համագործակցությունն այնքան ակտիվ չէ, որքան նախկինում: Սակայն արդեն իսկ առկա են դրական ազդանշանները: Հուսով եմ, որ այս տարվանից քաղաքական համագործակցությունը եւս նոր թափ կստանա:
-Ըստ Ձեզ, ի՞նչով էր պայմանավորված «ոչ ակտիվ» քաղաքական համագործակցությունը:
- Հստակ պատճառներ չեմ կարող նշել, սակայն հնարավոր է, որ դա պայմանավորված է զբաղվածությամբ, քանի որ այլ պատճառներ չկան: Հայաստանի եւ Բուլղարիայի դիվանագիտական հարաբերությունները երբեւէ անկում չեն ապրել: Նման բան չի լինի նաև ապագայում:
- Բացի պատմական հայտնի իրադարձություններից, ի՞նչն է կապում հայ եւ բուլղարացի ժողովուրդներին:
- Մենք ունենք շատ նման պատմություն: Բուլղարիան եւ Հայաստանը այն եզակի երկրներից են, որոնք ունեն սեփական գիր, ինչը վկայում է, որ մեր երկրներն ունեցել են իրենց ներդրումը համաշխարհային մշակույթի գանձարանում: Դա հպարտանալու առիթ է երկու երկրների ժողովուրդների համար:
- Ի՞նչն է Ձեզ ամենից շատ գրավում Հայաստանում:
- Իմ ողջ գիտակցական կյանքում, երբ սկսեցի աշխատել արտասահմանում, սերտ կապեր ձեւավորվեցին Բուլղարիայի հայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ: Դժվար է թվարկել, քանի որ շատ բան է ինձ կապում Հայաստանի հետ: Ես աշխատում եմ հինավուրց պատմություն ունեցող մի այնպիսի երկրում, որին դեռ մինչեւ վերջ չեմ ծանոթացել: Հայաստանում շատ տեսարժան բաներ կան, այդ թվում Մատենադարանը, եւ այլ գեղատեսիլ վայրեր: Եթե հորիզոնականներով դասակարգեմ ապա առաջին տեղում բնականաբար հայ ժողովրդի ջերմությունն է, հոգեւոր արժեքները, որոնք շատ նման է բուլղարացի ժողովրդին:

Болгарский дипломат прогнозирует активизацию двусторонних отношений с Арменией
3 марта отмечается День освобождения от османского ига и восстановления государства Болгария, и этот день не обойден вниманием и в календаре памятных дат Армении. Сбросившая 500-летнее турецкое иго, 3 марта 1878г. Болгария была восстановлена на карте Европы. Армянское общество культурных связей (АОКС) совместно с посольством Болгарии ежегодно в первые дни весны отмечает национальный праздник Болгарии. В связи с праздником корреспондент «Арменпресс» взяла интервью у временного поверенного в делах Болгарии в РА Георгия Атанасова Карастаматова.
- Как Вы оцениваете армяно-болгарские дипломатические отношения за прошедшие 20 лет?
- Болгария в числе первых признала независимость Армении и установила с ней дипломатические отношения. Наше сотрудничество развивалось довольно активно. Подписано множество соглашений между двумя нашими странами. После установления независимости была пересмотрена и обновлена вся договорно-правовая база.
- Армения стремится укрепить связи с ЕС. В этом контексте – как может помочь нашей стране Болгария в качестве члена этого союза?
- Болгария является членом Европейского союза с 2007г. Наша страна также прошла период, когда в течение нескольких лет изучался Устав Евросоюза, и в этом контексте проводила преобразования в своем законодательстве.
Переговоры между Евросоюзом и Арменией проходят при участии всех делегаций Союза. Это значит, что у нас есть возможность влиять на принятие решений в разных вопросах.
- В каких сферах особенно крепки отношения между нашими странами?
- Наиболее активно развивается сотрудничество в сферах культуры и образования. Совместно осуществляется множество программ по обмену студентов. Ежегодно 4-5 армянских студентов получают образование в Болгарии. Хочу отметить, что наше политическое сотрудничество не столь активно, как прежде. Однако уже налицо позитивные сдвиги. Надеюсь, что с этого года политическое сотрудничество также получит новый импульс.
- Как Вы думаете, чем обусловлено «не столь активное» политическое сотрудничество?
- Конкретных причин назвать не могу, но возможно, что это связано с занятостью, поскольку иных причин нет. В дипломатических отношениях между Арменией и Болгарией никогда не было спадов. Подобного не будет и в будущем.
- Помимо известных исторических событий, что еще связывает армянский и болгарский народы?
- В наших историях много сходства. Болгария и Армения относятся к числу тех редких стран, у которых есть собственная письменность, и это свидетельствует о том, что наши страны внесли свой вклад в сокровищницу мировой культуры. Это есть причина гордости для наших народов.
- Что Вас больше всего привлекает в Армении?
- В течение всей моей сознательной жизни, с тех пор, как я начал работать за границей, у меня складывались тесные отношения с представителями армянской общины Болгарии. Трудно перечислить, ибо с Арменией меня связывает очень многое. Я работаю в стране со столь древней историей, что еще не успел до конца изучить ее. В Армении много достопримечательностей, в числе которых – Матенадаран, много живописных мест. Если перечислять по порядку, то на первом месте – естественно, тепло души армянского народа, его духовные ценности, и в этом смысле много общего с болгарским народом.