Վալերի Բուայեն շարունակելու է պայքարել
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ֆրանսիայի Սահմանադրական խորհրդի որոշումը մեծ հիասթափություն է ինչպես ֆրանսահայերի, այնպես էլ այն ֆրանսիացիների համար, ովքեր պայքարում են հանուն մարդու իրավունքների: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին նշված է Ֆրանսիայի Ազգային ժողովի պատգամավոր Վալերի Բուայեի տարածած հայտարարության մեջ:
«Ինչպես Սահմանադրական խորհրդի ցանկացած որոշում, այս մեկը ևս Սահմանադրության մեկնաբանության վրա էր հիմնված, սակայն, նույնիսկ եթե հնարավոր չէ բողոքարկել, այն պետք է համարել շատ վիճելի»,- նշել է Բուայեն` շեշտելով, որ բազմաթիվ սահմանադրագետներ այդ օրենքը համարում են սահմանադրական, սակայն, ցավոք սրտի, նրանց ձայնը չի լսվել:
Ֆրանսիացի պատգամավորը նաև ընդգծում է, որ անընդունելի է գոյություն ունեցող անհավասարությունը, որ Ֆրանսիան դրսևորում է Հոլոքոստի և Հայոց ցեղասպանության նկատմամբ: «Արտահայտման ազատությունը բացարձակ չէ, այն նույնպես հարաբերական է, ուստի այդ ազատության շուրջ կարող է ընթանալ օրենսդրական գործընաց»,- շեշտել է Բուայեն:
Նրա կարծիքով` եթե Սահմանադրության մեկնաբանությունը խտրականության տեղ է թողնում, ապա պետք է մշակել նոր օրինագիծ, ինչն արդեն հանձնարարել է նախագահ Սարկոզին: «Այս ամբողջ օրենսդրական գործընթացը շատ կարևոր էր մեր երկրի համար, և ես հպարտ եմ, որ մասնակցել եմ դրան` չնայած այն մեծ ճնշումներևի, որոնց ենթարկվել եմ»,- ընդգծել է Բուայեն:
Պատգամավորի համար Սահմանադրական խորհրդի որոշումը մի նոր խոչընդոտ է, որը պետք է ստիպի կենտրոնացնել ուժերը պայքարը շարունակելու համար: «Օտար, ժխտողական պետության կողմից գործադրվող ճնշումները վնասում են Ֆրանսիայի մեծությանը: Ինչ վերաբերում է ինձ, ապա ես շարունակելու եմ պայքարը մինչև վերջ»,- շեշտել է Վալերի Բուայեն:

MP of National Assembly of France Valerie Boyer to continue her fight
YEREVAN, FEBRUARY 29, ARMENPRESS: The decision of the Constitutional Council of France was a great disappointment not only for French Armenians but French people fighting for human rights as well, MP from the National Assembly of France Valerie Boyer wrote in her statement.
"Like any decision of the Constitutional Council, this one as well is based on the comment of the Constitution but even if it is impossible to appeal this decision, it must be considered very disputable," Boyer said, stressing that many Constitution experts consider this bill constitutional but unfortunately their voice was not heard.
The French MP also stresses that the inequality France displays toward the Holocaust and the Armenian Genocide is inadmissible.
In her opinion the Constitution is being commented with discrimination, thus a new bill should be drafted like President Sarkozy has assigned. "This legislative process is very crucial for our country and I am proud that I have participated in it in spite of pressures I have been subjected to," Boyer stressed.
The MP said the decision of the Constitutional Council is another impediment which will force to focus efforts for continuing the fight. "The pressures of a foreign state harm the greatness of France. As to me, I will continue the fight till the end," Valerie Boyer stressed.