Վալերի Բուայեն շարունակելու է պայքարել
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ֆրանսիայի Սահմանադրական խորհրդի որոշումը մեծ հիասթափություն է ինչպես ֆրանսահայերի, այնպես էլ այն ֆրանսիացիների համար, ովքեր պայքարում են հանուն մարդու իրավունքների: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին նշված է Ֆրանսիայի Ազգային ժողովի պատգամավոր Վալերի Բուայեի տարածած հայտարարության մեջ:
«Ինչպես Սահմանադրական խորհրդի ցանկացած որոշում, այս մեկը ևս Սահմանադրության մեկնաբանության վրա էր հիմնված, սակայն, նույնիսկ եթե հնարավոր չէ բողոքարկել, այն պետք է համարել շատ վիճելի»,- նշել է Բուայեն` շեշտելով, որ բազմաթիվ սահմանադրագետներ այդ օրենքը համարում են սահմանադրական, սակայն, ցավոք սրտի, նրանց ձայնը չի լսվել:
Ֆրանսիացի պատգամավորը նաև ընդգծում է, որ անընդունելի է գոյություն ունեցող անհավասարությունը, որ Ֆրանսիան դրսևորում է Հոլոքոստի և Հայոց ցեղասպանության նկատմամբ: «Արտահայտման ազատությունը բացարձակ չէ, այն նույնպես հարաբերական է, ուստի այդ ազատության շուրջ կարող է ընթանալ օրենսդրական գործընաց»,- շեշտել է Բուայեն:
Նրա կարծիքով` եթե Սահմանադրության մեկնաբանությունը խտրականության տեղ է թողնում, ապա պետք է մշակել նոր օրինագիծ, ինչն արդեն հանձնարարել է նախագահ Սարկոզին: «Այս ամբողջ օրենսդրական գործընթացը շատ կարևոր էր մեր երկրի համար, և ես հպարտ եմ, որ մասնակցել եմ դրան` չնայած այն մեծ ճնշումներևի, որոնց ենթարկվել եմ»,- ընդգծել է Բուայեն:
Պատգամավորի համար Սահմանադրական խորհրդի որոշումը մի նոր խոչընդոտ է, որը պետք է ստիպի կենտրոնացնել ուժերը պայքարը շարունակելու համար: «Օտար, ժխտողական պետության կողմից գործադրվող ճնշումները վնասում են Ֆրանսիայի մեծությանը: Ինչ վերաբերում է ինձ, ապա ես շարունակելու եմ պայքարը մինչև վերջ»,- շեշտել է Վալերի Բուայեն:

Валери Буайе «Я буду бороться до конца»
Решение Конституционного совета Франции вызвало большое разочарование как среди местных армян, так и самих французов, которые участвовали в этой борьбе за права человека. Как сообщает Арменпресс, об этом говорится в заявлении депутата Национального Собрания Франции Валери Буайе.
«Как любое решение Конституционного совета, это решение также основано на толковании Конституции, однако, если его и невозможно опротестовать, то нужно признать весьма спорным», - отмечает Буайе, подчеркивая, что многие специалисты по конституционному праву считают этот законопроект конституционным, к сожалению, их голоса не были услышаны.
Валери Буайе также подчеркивает неприемемость существующего неравенства в отношении Франции к Холокосту и Геноциду армян. «Свобода высказываний не абсолютна, а также относительна, поэтому в рамках этой свободы возможен законодательный процесс», - считает депутат.
По ее мнению, если толкование Конституции оставляет место для дискриминации, то нужно разработать новый законопроект, соответствующее поручение уже дано президентом Николя Саркози. «Весь этот законодательный процесс был очень важным для нашей страны и я горжусь тем, что участвовала в этом, несмотря на давление, которому подвергалась», - подчеркнула Валери Буайе.
Для депутатов решеиие КС стало новым препятствием, которое должно подвигнуть всех сконцентрировать свои усилия для продолжения борьбы. «Давление со стороны чужеземнго государства бросает тень на величие Франции. Что касается лично меня, то я продолжу бороться до конца», - заявляет Валери Буайе.