Գյումրու բոլոր եկեղեցիներում մատուցվեց հոգեհանգստի պատարագ
ԳՅՈՒՄՐԻ, 7 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Գյումրու բոլոր եկեղեցիներում մատուցվեց հոգեհանգստի պատարագ' հարգելու 1988 թվականի դեկտեմբերի 7-ի ավերիչ երկրաշարժի անմեղ զոհերի հիշատակը: Պատարագներին մասնակցում էին քաղաքական գործիչներ, մարզի բնակիչներ:
Մարդաշատ են ինչպես Գյումրիում գործող եկեղեցիները, այնպես էլ գերզմատաները: Շատ գյումրեցիներ այցելում են աղետին զոհ գնացած հարազատների շիրիմներին՝ սգալու եւ խնկարկելու կորուստը: Մարդկանց հոսքը չի դադարում նաեւ անմեղ զոհերի եղբայրական գերեզմանին: Քաղաքացիների տեղափոխության խնդիրը, ինչպես անցած տարիներին, այս տարի եւս հոգացել էր քաղաքապետարանը՝ տրամադրելով անվճար ավտոբուսներ:
Պսակադրության արարողություն տեղի ունեցավ սբ Ամենափրկիչ եկեղեցու մոտ տեղադրված անմեղ զոհերի հուշարձանին, որին մասնակցեց նաեւ Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը:

Заупокойная служба по жертвам землетрясения 1988 г. во всех церквах Гюмри
Состоялись заупокойные службы во всех церквах Гюмри в память жертв разрушительного землетрясения 7 декабря 1988 г. На панихиде присуствовали политические деятели, местные жители.
Множество людей собрались в церквах и на кладбищах: ведь каждый в эти дни посещает могилы родных и близких ему людей, ставших жертвами этого стихийного бедствия, а также братскую могилу. Содействие в этих печальных поездках, как и в предудущие годы, оказывает мэрия, выделившая с этой целью бесплатные автобусы.
Церемония возложения венков в дань памяти погибших состоялась и у памятника около церкви Сурб Анапркич, в которой принял участие и премьер-министр РА Тигран Саргсян.