Կապանի տարածաշրջանում վերսկսվել են ուրանի երկրաբանահետախուզական աշխատանքները
ԿԱՊԱՆ, 19 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կապանի տարածաշրջանի Լեռնաձոր, Փուխրուտ եւ Կաթնառատ գյուղերի հարակից տարածքներում արդեն մի քանի օր է' վերսկսվել են ուրանի որոնողական աշխատանքները, որոնք դադարեցվել էին անցած տարվա դեկտեմբերին: Աշխատանքներն իրականացնող «ԱԲՎԱՆ» ՍՊԸ-ի նախագահ Յուրա Գեւորգյանը լրագրողներին տեղեկացրեց, որ ընթանում են երկրաբանահետախուզական աշխատանքներ, ինչը ոչ մի տեսակի էկոլոգիական խնդիրներ չի առաջացնում:
«Սա շարունակությունն է նախորդ տարվա կիսատ մնացած նախագծի, որը կտեւի մեկ ամիս: Աշխատանքները կատարվում են հին տարածքներում, նոր տարածքներում դրանք նախատեսված չեն», - ասաց նա:
Առայժմ ամեն ինչ կատարվում է ձեռքով, սակայն ընկերության նախագահի հավաստմամբ' մոտ օրերս այստեղ կբերվի նաեւ տեխնիկա' հորատման աշխատանքների համար: Իսկ աշխատակիցների թիվը կհասցվի 10-ի' ներկայիս 3-ի փոխարեն: Նախատեսված աշխատանքների ավարտից հետո ընկերությունը հաշվետվություն կներկայացնի համապատասխան մարմիններին եւ դրանով կավարտվի այս տարվա ծրագիրը:
«Հայ-ռուսական լեռնահանքային կազմակերպություն» ՓԲԸ-ի ուրանի հետախուզման արտոնագրի ժամկետը մինչեւ 2014 թ. է: Կազմակերպության բաժնետերերը ՀՀ կառավարությունն ու «Ռոսատոմ»-ն են:

В Капане возобновились геологоразведочные работы по поиску урановых месторождений
Уже несколько дней как в окрестностях сел Лернадзор, Пухрут и Катнарат Капанского района возобновились геологоразведочные работы по поиску урановых месторождений, приостановленные в декабре прошлого года.
Как сказал журналистам председатель ООО «АБВАН» (ведущей эти работы) Юра Геворгян, эти работы не нанесут какого-либо экологического урона. «Это продолжение проекта, прерванного в прошлом году, работы продлятся в течение месяца. Поисковые работы ведутся на прежнем месте, в других местах они не планируются», - сказал он.
Пока работы ведутся вручную, но на днях сюда будет доставлена и соответствующая техника – для бурения. Число работников с нынешних 3 увеличится до 10. После окончания намеченных работ, компания представит отчет соответствующим органам: на этом программа этого года будет завершена.
Срок действия лицензии ЗАО «Армяно-российская горнорудная организация» на поиски урана – до 2014 г. Акционеры этой организации – правительство Армении и «Росатом».