Ընտրությունների անցկացման մասնագիտական դասընթացներ` Սյունիքում
ԿԱՊԱՆ, 3 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հանրապետությունում առաջինը Սյունիքի մարզից մեկնարկել են ՀՀ կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի կողմից կազմակերպվող' ընտրությունների անցկացման մասնագիտական դասընթացները: Դրանք հոկտեմբերի 1-5-ը կազմակերպվում են մարզի Կապան, Մեղրի, Ագարակ, Քաջարան, Գորիս եւ Սիսիան քաղաքներում: Ինչպես «Արմենպրես»-ի' Սյունիքի թղթակցին տեղեկացրեց ԿԸՀ քարտուղար Արմեն Սմբատյանը, դասընթացներին անցկացման համար մարզում կազմվել է 80 խումբ, որոնցում ընդգրկված են նախօրոք դիմում ներկայացրած ավելի քան 3 հազար քաղաքացիներ:
«Նախորդ տարիների համեմատ դասընթացներին մասնակցել ցանկացողների թիվն աննախադեպ աճել է մարզում: Դա բացատրվում է նաեւ ընդունված նոր ընտրական օրենսգրքով: Իսկ դասընթացների անցկացման համար մարզում ստեղծված են բոլոր պայմանները, որեւէ արգելքներ չկան, դրանք ընթանում են նախատեսված գրաֆիկով», - ասաց Ա.Սմբատյանը: Ընտրությունների անցկացման մաuնագիտական դաuընթացների նպատակն է տեղամասային ընտրական հանձնաժողովներում ընդգրկվելու իրավունք ունեցող անձանց, նաեւ ընտրական հանձնաժողովների նիստերին, իսկ քվեարկության ընթացքում' նաեւ քվեարկության սենյակում ներկա լինելու ցանկություն ունեցող հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչներին ընտրական իրավունքը կարգավորող իրավական ակտերի ուսուցումը եւ ստուգարքի միջոցով նրանց գիտելիքների ստուգումն ու որակավորում շնորհելը:
Դասընթացի մասնակցիների ուսուցումը հեշտացնելու նպատակով նրանց անվճար տրվում են ուղեցույցներ, իսկ ստուգարքի հարցարշարը տեղադրված է ԿԸՀ-ի կայքում:

Спецкурсы по проведению выборов в Сюнике
Организуемые ЦИК РА спецкурсы по проведению выборов начались с Сюникской области. 1-5 октября они проводятся в гг.Капан, Мегри, Агарак, Каджаран, Горис и Сисиан.
Как сообщил сюникскому корр.Арменпресс секретарь ЦИК Армен Смбатян, для проведения спецкурсов в области сформировано 80 групп, в которые включено более 3 000 граждан, заранее представивших соответствующие заявления.
«По сравнению с предыдущими годами, число желающих принять участие в этих курсах значительно больше. Это обусловлено и принятием нового Избирательного кодекса РА. Для проведения курсов созданы все условия и они состоятся в соответствии с графиком», - сказал А.Смбатян.
Цель этих спецкурсов – ознакомление лиц, имеющих право быть включенными в состав участковых избирательных комиссий, а также представителей общественных организаций, желающих присутствовать на заседаниях этих комиссий, а также при голосовании, с правовыми актами, регулирующими избирательное право, проверка их знаний и аттестация с помощью зачета.
Для упрощения курса обучения слушателям этих курсов предоставляются путеводители, а также тесты зачета, которые размещены на сайте ЦИК.