Շիրակի որոշ համայնքներ չունեն դպրոցի տնօրենի հավակնորդ
ԳՅՈւՄՐԻ, 3 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Շիրակի մարզում ընթացքի մեջ են դպրոցների տնօրենների մրցույթները: Դրանք կազմակերպվում են' համաձայն ժամանակացույցի եւ սահմանված կարգի:
Ինչպես «Արմենպրես»-ի թղթակցին տեղեկացրեց մարզպետարանի կրթության վարչության առաջատար մասնագետ Ջեմմա Ավետիսյանը, մարզի երեսուներեք դպրոցներում արդեն հայտարաված են տնօրենների թափուր աշխատատեղի համար մրցույթներ: Մյուս դպրոցներն առաջիկայում կհայտարարեն մրցույթի մասին:
«Արդեն մի քանի դպրոցներում ընտրությունները կայացել են. ունենք ընտրված տնօրեններ: Կա դպրոց, որտեղ մրցույթը չի կայացել հավակնորդի բացակայության պատճառով: Դպրոցի տնօրենների հավակնորդներ չկան մարզի որոշ գյուղական համայնքներում: Եթե մրցույթը չի կայանում, կամ մրցույթի արդյունքում տնօրեն չի ընտրվում, սահմանված կարգով, հայտարարվում է նոր մրցույթ, որին կարող են մասնակցել, ինչպես նոր, այնպես էլ այն հավակնորդները, ովքեր դիմել, բայց չեն անցել անցած մրցույթներում»,- նշեց Ջ. Ավետիսյանը:
Մարզում հիմա նաեւ ընթանում է հավաստագրման համար վերապատրաստման երկրորդ փուլը, որին կհետեւի հավաստագրման քննությունների գործընթացը:

В некоторых ширакских общинах нет претендентов на пост директора школы
В Ширакской области проходят конкурсы на пост директора школы. Они объявляются в соответствии с установленным графиком и порядком.
Как сообщила Арменпресс ведущий специалист Управления обраования областной администрации Джемма Аветисян, в 33-х местных школах уже объявлены конкурсы на вакантные директорские должности, в ближайшее время конкурсы будут объявлены и в других школах.
«В ряде школ уже есть избранные директора. Есть школа, в которой конкурс не состоялся из-за отсутствия претендентов на этот пост. Та же ситуация еще в нескольких сельских общинах. Если конкурс не состоялся или в результате его не избран директор, то, согласно установленному порядку, объявляется новый конкурс, в котором могут принять участие как новые кандидаты, так и не прошедшие предыдущий конкурс», - сообщила Д.Аветисян.