«Ուսանողական ամառ-2011»` Քաջարանում
ՔԱՋԱՐԱՆ, 19 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Անցյալ դարի 90-ական թվականներից Քաջարան քաղաքում ամենամյա դարձած «Ուսանողական ամառ» միջոցառումն այս տարի մեկնարկել է օգոստոսի 16-ից եւ կտեւի մինչեւ օգոստոսի 25-ը: «Ուսանողական ամառ-2011»-ին մասնակցում են մոտ 100 քաջարանցի ուսանողներ, որոնք սովորում են հանրապետության տարբեր բարձրագույն եւ միջնակարգ մասնագիտական կրթության ուսումնական հաստատություններում: «Արդեն ավանդույթ է դարձել, որ այս միջոցառմանը մեր ուսանողների հետ միասին ակտիվ մասնակցում են նաեւ կապանցի շնորհալի շատ ուսանողներ, որոնք հանդես են գալիս հետաքրքիր ու բազմաբովանդակ նախաձեռնություններով», - «Արմենպրես»-ի Սյունիքի թղթակցին ասաց քաղաքապետարանի կրթության, մշակույթի եւ սպորտի բաժնի պետ Գայանե Համազասպյանը:
Միջոցառման անցած օրերի ընթացքում ուսանողները հասցրել են քաղաքապետարանում եւ քաղաքապետարանի ենթակայության հիմնարկներում անցկացնել ինքնակառավարման օր, կազմակերպել նորաձեւության մրցույթ, այցելել քաղաքի «Եղբայրական գերեզմանատուն» եւ ծաղիկներ դնել նահատակների շիրիմներին: Իսկ առաջիկա օրերին քաջարանցի ուսանողները պատրաստվում են էքսկուրսիայի' դեպի Գանձասար:
«Ուսանողների առօրյան շատ հագեցած է անցնում, օրվա ընթացքում պարտադիր լինում են թիմային խաղեր, մրցույթներ, վիկտորինաներ, իսկ օրը եզրափակում են երգ ու պարով», - ասաց Գ.Համազասպյանը:
Քաջարանում «Ուսանողական ամառ-2011»-ի վերջին օրը նախատեսված է մեծ խնջույք, համերգ եւ հրավառություն: Այդ օրն էլ միջոցառման հովանավոր Քաջարանի քաղաքապատարանի կողմից առավել ակտիվ ուսանողները կարժանանան նվերների:

«Студенческое лето-2011» в Каджаране
«Студенческое лето», традиционно проводимое в Каджаране с 90-х годов 20 века, в этом году стартовало 16 августа и продолжится до 25.
В «Студенческом лете-2011» участвует около 100 каджаранцев, которые учатся в разных среднеспециальных и высших учебных заведениях Армении «Уже стало традицией, что в этом мероприятии принимают участие и студенты-капанцы, которые выступают со своими интересными,разнообразными инициативами», - сказала в беседе с сюникским корр.Арменпресс начальник отдела образования, культуры и спорта мэрии Каджарана Гаяне Амазаспян.
В рамках этого мероприятия студенты уже провели в мэрии и подведомственных ей учреждениях День самоуправления, конкурс моды. В эти дни они посетили и «братское кладбище», возложили цветы к могилам погибших. В ближайшие дни студенты собираются совершить экскурсию к Гандзасару.
«Программа «Студенческого лета» - очень насыщенная: это и командные игры, конкурсы, викторины, а вечером - песни и танцы», - сказала Г.Амазаспян.
Заключительным аккордом «Лета» станет концерт и фейерверк. В этот день наиболее активные участники будут награждены подарками со стороны мэрии, которая является спонсором этого мероприятия.