«Հայկական ակնաբուժության նախագիծ»-ը Շիրակի մարզում է
ԳՅՈՒՄՐԻ, 17 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Orange» հիմնադրամի աջակցությամբ, «Հայկական ակնաբուժության նախագիծ»-ը «Լույս հայի աչքերին» բարեգործական ակցիայի շրջանակներում օգոստոսի 16-ից սեպտեմբերի 30-ն աչքի անվճար հետազոտություններ կանցկացնի Շիրակի մարզում: Անհրաժեշտության դեպքում ժամանակակից սարքավորումներով հագեցած աչքի շարժական հիվանդանոցը կլինի մարզի բոլոր տարածաշրջաններում' կատարելով անվճար վիրահատություններ: Ծրագրի շրջանակներում կտրամադրվեն նաեւ ակնոցներ:
Նշենք, որ «Հայկական ակնաբուժության նախագիծ»-ը բարեգործական կազմակերպություն է, որը հիմնադրվել է 1992 թվականին, ակնաբույժ Ռոջեր Օհաննեսյանի ջանքերով: Կազմակերպությունն ի սկզբանե նպատակ է հետապնդում կանխարգելել աչքի տարբեր խնդիրների հետեւանքով հնարավոր կուրությունը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ի Շիրակի մարզի թղթակցին տեղեկացրեց մարզպետարանի առողջապահության վարչության պետ Հովհաննես Հովհաննիսյանը, սա Շիրակի մարզի սոցիալապես խոցելի խմբերի համար լավ հնարավորություն է տեղում, առանց մայրաքաղաք մեկնելու, անցնելու ակնաբուժական զննում, իսկ անհրաժեշտության դեպքում' նաեւ վիրահատվելու:

«Армянский офтальмологический проект» в Ширакской области
«Армянский офтальмологический проект» (АОП) при содействии фонда §Orange¦ в рамках благотворительной акции «Свет глазам армян» с 16 августа по 30 сентября проводит бесплатные обследования в Ширакской области. При необходимости, передвижная больница АОП, оснащенная самой современной аппаратурой, побывает во всех районах Ширака и проведет бесплатные хирургические операции. В рамках программы будут предоставляться и очки.
Отметим, что АОП – благотворительная организация - основана в 1992 г.усилиями офтальмолога Роджера Оганнесяна. Цель этой организации – предупредить возможную слепоту путем ранней диагностики и необходимого курса лечения во избежание разных проблем, связанных с ухудшением зрения.
Как сказал ширакскому корр.Арменпресс начальник Управления здравоохранения областной администрации Ованнес Ованнисян, акции АОП – прекрасная возможность для местных жителей на месте, без поездок в Ереван, пройти обследование, а при необходимости и курс лечения или прооперироваться.