Արագածոտնի երեխաները կհանգստանան Ծաղկաձորում
ԱՇՏԱՐԱԿ, 30 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արագածոտնի մարզի 200 երեխա ամռանը կհանգստանա Ծաղկաձորի «Աղբյուր» մանկական ճամբարում: Այդ հնարավորությունը նրանց ընձեռվել է ՀՀ կառավարության ծրագրով, որի իրականացումն արդեն ավանդական է դարձել:
Առաջին խումբը'100 երեխայից բաղկացած, հանգստի կմեկնի հուլիսի 1-ին: Նրանք այնտեղ կմնան մինչեւ հուլիսի 20-ը: Այնուհետեւ նրանց կփոխարինի երեխաների երկրորդ խումբը' դարձյալ 100 հոգի: Նրանց համար հանգստի օրեր են նախատեսված հուլիսի 20-ից մինչեւ օգոստոսի 8-ը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ի Արագածոտնի մարզի թղթակցին տեղեկացրին մարզպետարանի առողջապահության եւ սոցիալական ապահովության վարչությունից, մանուկների հանգստի այս ճամբարը նախատեսված է որոշակի կարգավիճակ ունեցող ընտանիքների դպրոցահասակ երեխաների համար: Դրանց թվում են' զոհված եւ վիրավոր ազատամարտիկների, սոցիալապես անապահով, նպաստառու, միակողմանի եւ երկկողմանի ծնողազուրկ, բազմացավակ ընտանիքներին: Ըստ այդմ' մարզի ղեկավարության հանձնարարությամբ' նախապես ուսումնասիրվել է համայնքներում առկա համանման կարգավիճակ ունեցող երեխաների ցանկը, որպեսզի հանգստացողների մեջ ընդգրկվեն առավել կարիքավորները:

Children of Aragatsotn to have rest in Tsakhkadzor
About 200 children of the Armenian province of Aragatsotn will have rest at the "Aghbyur" ("Spring") children's camp of Tsakhkadzor. This opportunity the children have gained thanks to the program of the Armenian government the implementation of which has become a tradition.
The first group consisting from 100 children will depart for site July 1 and will stay there till July 20. Afterward the second group consisting of 100 children will leave for the camp. They will stay there from July 20 till August 8.
Official from the governor's office of Aragatsotn told Armenpress that this camp is intended for school age children from socially insecure families, one-sidedly and two-sidedly parentless children, the ones from the families of killed freedom fighters.