Մ.Սարյանի «Կովկասյան քաղաքի փողոց»-ը` Լոնդոնի աճուրդի ամենաթանկ վաճառված կտավների տասնյակում
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՀՈւՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Լոնդոնի «MacDougall»-ի արվեստի աճուրդի կենտրոնում հունիսի 8-ին կայացած աճուրդում վաճառվել է աշխարհահռչակ նկարիչ Մարտիրոս Սարյանի «Կովկասյան քաղաքի փողոց» կտավը: Այն նախնական գնահատվել էր 200-300 հազար անգլիական ֆունտ ստեռլինգ, աճուրդին վաճառվել է 324 հազար ֆունտ ստեռլինգով (361 հազար 697 եվրո): Վարպետը նկարն ստեղծել է 1927 թվականին Փարիզում: 1928 թվականին այն ներկայացվել է փարիզյան ցուցահանդեսում' Մ.Սարյանի մոտ քառասուն այլ ստեղծագործությունների հետ, որոնց մեծ մասը վառվել են նույն տարում Ստամբուլի նավահանգստում, Մարսելից Բաթումի ուղեւորվող «Ֆրիջի» նավի նավամբարում: Իսկ «Կովկասյան քաղաքի փողոց»-ը կորած էր համարվում մինչեւ վերջերս, երբ Երեւանում Սարյանի թանգարանի տնօրեն Ռուզան Սարյանը նամակ էր ստացել հեռավոր Նոր Զելանդիայից: Նամակի հեղինակ Նիկ Մարինովիչը գրել էր. «Մեր ընտանիքում պահվում է Մարտիրոս Սարյանի կտավը: Արդյոք այն ձեզ հետաքրքրո՞ւմ է: Եվ ի՞նչ գին կարող եք առաջարկել դրա դիմաց»: Թանգարանը եւ ՀՀ մշակույթի նախարարությունը, ցավոք, չէին կարող հայթայթել բավականաչափ գումար' կտավը ձեռք բերելու համար:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը' վկայակոչելով «MacDougall»-ի արվեստի աճուրդի կենտրոնի պաշտոնական կայքէջը, «Կովկասյան քաղաքի փողոց»-ը օրվա ամենաթանկ վաճառված կտավների տասնյակում է: Աճուրդին ներկայացված էին նաեւ Սարյանի' 1909թ. ստեղծված «Բակ» եւ 1914թ. «Երեւանյան էտյուդ» գործերը, որոնք չեն վաճառվել:
Աճուրդին ամենաթանկը վաճառվել են Բորիս Կուստոդիեւի «Իրինա Կուստոդիեւայի դիմանկարը» 1 միլիոն 840 հազար 500 ֆունտ ստեռլինգով եւ Իվան Շիշկինի «Սոճիի անտառը» 1 միլիոն 136 հազար 300 ֆունտ ստեռլինգով: Աշխարհահռչակ հայազգի ծովանկարիչ Հովհաննես Այվազովսկու «Այրվող նավը» վաճառվել է 162 հազար 700 (181հազար 630 եվրո), «Առափնյա լանդշաֆտը»' 56 հազար 060 (62 հազար 583 եվրո) ֆունտ ստեռլինգով:

Картина Мартироса Сарьяна «Улица кавказского города» оказалась в десятке самых дорогих на аукционе в Лондоне
На состоявшихся 8 июня торгах в арт-аукционе §MacDougall¦ в Лондоне была продана картина Мартироса Сарьяна «Улица кавказского города». Это живописное полотно было первоначально оценено в 200-300 тысяч фунтов стерлингов, а было продано за 324 тыс.фунтов (361 697 евро). Картина была создана Мастером в Париже в 1927 г.
В 1928 г. она была представлена на парижской выставке наряду с другими (около 40) полотнами М.Сарьяна, большая часть которых в тот же год сгорела в трюме корабля «Фриджи» (направлявшегося из Марселя в Батум) во время стоянки в Стамбульском порту. «Улица кавказского города» до последних лет считалась утерянной, пока директор Дома-музея М.Сарьяна Рузан Сарьян не получила письмо из далекой Новой Зеландии. Автор письма Ник Маринович писал: «В нашей семье хранится картина Мартироса Сарьяна. Интересует ли она Вас и какую цену Вы могли бы нам за нее предложить?».
К сожалению, музей М.Сарьяна и министерство культуры РА не смогли изыскать необходимую сумму для приобретения этой картины.
Как сообщает Арменпресс со ссылкой на официальный сайт §MacDougall¦, картина «Улица кавказского города» вошла в десятку самых дорогих картин, проданных за этот день на лондонском аукционе. На аукционе были представлены еще 2 картины М.Сарьяна – «Двор» (1909 г.) и «Ереванский этюд» (1914 г.), которые, однако, не нашли покупателей.