ՀՀ ՇՄ նախարարը մասնակցել է ՄԱԿ-ի «Կենսաբանական բազմազանության մասին» կոնվենցիայի «Կունմինգի երկխոսությունը»
Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության Կունմին քաղաքում պաշտոնական միջոցառմամբ մեկնարկել է ՄԱԿ-ի «Կենսաբանական բազմազանության մասին» կոնվենցիայի «Կունմինգի երկխոսությունը»։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնել են ՀՀ շրջակա միջավայրի նախարարությունից՝ նշելով, որ ՀՀ շրջակա միջավայրի նախարար Համբարձում Մաթևոսյանը որպես COP17-ի նախագահող՝ մասնակցել է երկխոսության բացման լիագումար նիստին և հանդես է եկել ելույթով՝ ներկայացնելով Հայաստանի նախագահության տեսլականն ու մոտեցումները Կունմինգ-Մոնրեալի «Կենսաբազմազանության գլոբալ շրջանակի» իրականացման հավաքական առաջընթացի առաջին գլոբալ վերանայման վերաբերյալ։
Գերատեսչությունից նշել են, որ միջոցառումը նվիրված է Գլոբալ կենսաբազմազանության շրջանակի իրականացման հավաքական առաջընթացի առաջին գլոբալ վերանայման նախապատրաստմանը։
Երկխոսությունը համախմբել է Կոնվենցիայի Կողմերի, բնիկ ժողովուրդների և տեղական համայնքների, երիտասարդության, ակադեմիական, մասնավոր և ֆինանսական հատվածների ու այլ շահագրգիռ կողմերի ներկայացուցիչներին։
Քննարկումների առանցքում են լինելու Գլոբալ կենսաբազմազանության շրջանակի իրականացման ուղղությամբ արձանագրված առաջընթացն ու առկա բացերը, մինչև 2030 թվականը նպատակների և թիրախների իրականացման ուղղված լրացուցիչ քայլերը, ինչպես նաև միջազգային համագործակցության հնարավորությունները։
Երկխոսության արդյունքները կներկայացվեն Երևանում կայանալիք COP17-ին և կարևոր հիմք կծառայեն Գլոբալ կենսաբազմազանության շրջանակի իրականացման առաջին գլոբալ վերանայման շուրջ հետագա քննարկումների և որոշումների համար։

Министр окружающей среды Армении принял участие в «Куньминском диалоге» Конвенции ООН о биологическом разнообразии
В китайском городе Куньмин официальным мероприятием стартовал «Куньминский диалог» Конвенции ООН «О биологическом разнообразии».
Министр окружающей среды Республики Армения Амбарцум Матевосян в качестве председателя COP17 принял участие в пленарном заседании открытия диалога и выступил с речью, представив видение и подходы председательства Армении касательно первого глобального обзора коллективного прогресса по реализации Куньмин-Монреальской «Глобальной рамочной программы в области биоразнообразия».
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе министерства окружающей среды, мероприятие посвящено подготовке к первому глобальному обзору коллективного прогресса по реализации Глобальной рамочной программы в области биоразнообразия.
Диалог объединил представителей Сторон Конвенции, коренных народов и местных общин, молодежи, академического, частного и финансового секторов и других заинтересованных сторон.
В центре обсуждений будут прогресс и существующие пробелы в направлении реализации Глобальной рамочной программы в области биоразнообразия, дополнительные шаги, направленные на реализацию целей и задач до 2030 года, а также возможности международного сотрудничества.
Результаты диалога будут представлены на предстоящей в Ереване COP17 и послужат важной основой для дальнейших обсуждений и решений вокруг первого глобального обзора реализации Глобальной рамочной программы в области биоразнообразия.