Իրանը բացատրել է ԱԷՄԳ-ի տեսուչների՝ միջուկային օբյեկտներ մուտքի սահմանափակումը
Իրանը սահմանափակել է Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալության (ԱԷՄԳ) տեսուչների մուտքի հնարավորությունն իր միջուկային օբյեկտներ՝ երկրի դեմ ԱՄՆ-ի և Իսրայելի ագրեսիայի պատճառով: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին լրագրողների հետ ճեպազրույցում հայտարարել է արտաքին գործերի նախարարության խոսնակ Էսմայիլ Բաղային։
«Արևմտյան երկրների պահանջները բացարձակապես անհիմն են, քանի որ ԱԷՄԳ-ի՝ Իրանի միջուկային օբյեկտներ մուտք գործելու սահմանափակումներն ԱՄՆ-ի և սիոնիստական ռեժիմի կողմից Իրանի միջուկային կենտրոնների դեմ իրականացված հանցավոր և ագրեսիվ գործողությունների ուղղակի հետևանքն են», - ասել է Բաղային։
Նրա կարծիքով՝ եվրոպական երկրների՝ Իրանի միջուկային հարցը կրկին ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի քննարկմանը ներկայացնելու փորձերը հակասում են անցած աշնանը ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի պատժամիջոցները վերականգնելու վերաբերյալ նրանց իսկ հայտարարություններին։
«Սա ապացուցում է Իրանի, Չինաստանի և Ռուսաստանի այն դիրքորոշման իրավացիությունը, որ այդ մեխանիզմն անօրինական է և կիրառելի չէ», — հավելել է դիվանագետը՝ նկատի ունենալով ՄԱԿ-ի ԱԽ պատժամիջոցների վերականգնման «snapback» մեխանիզմը։

Иран объяснил причину ограничения доступа инспекторов МАГАТЭ к ядерным объектам
Иран ограничил доступ инспекторов Международного агентства по атомной энергии (МАГАТЭ) к своим ядерным объектам в связи с агрессией США и Израиля против страны. Как сообщает Арменпресс, об этом заявил представитель МИД Эсмаил Багаи на брифинге для журналистов.
«Требования западных стран абсолютно безосновательны, поскольку ограничения доступа МАГАТЭ к ядерным объектам Ирана являются прямым следствием преступных и агрессивных действий, совершаемых США и сионистским режимом против ядерных центров Ирана», — сказал Багаи.
По его мнению, попытки европейских стран вернуть иранскую ядерную проблему на обсуждение в Совет Безопасности ООН противоречат их собственным заявлениям прошлой осенью о восстановлении санкций Совета Безопасности ООН.
«Это доказывает правильность позиции Ирана, Китая и России о том, что этот механизм является незаконным и неприменимым», — добавил дипломат, имея в виду механизм «возврата» (snapback ) санкций Совета Безопасности ООН.