Իրանը մտադիր է Հորմուզի նեղուցից դուրս սահմանափակ մուտքի գոտի հայտարարել
Իրանն առաջիկա օրերին կհայտարարի Հորմուզի նեղուցից դուրս նոր՝ սահմանափակ մուտքի գոտու մասին։ Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով իրանական պետական լրատվամիջոցները, այս մասին սեպտեմբերի 6-ին հայտարարել է Իրանի Գերագույն ազգային անվտանգության խորհրդի նորանշանակ ղեկավար Մոհսեն Ռեզային։
Ռեզայիի խոսքով՝ գոտին կսկսվի ԱՄՆ ռազմածովային ուժերի սահմանած շրջափակման գծից և կընդգրկի Պարսից ծոցի տարածքները։
Նա նախազգուշացրել է, որ նոր գոտի մուտք գործող ցանկացած նավ կներառվի պատժամիջոցների ցուցակում։
Ռեզային իր հայտարարությունն արել է Իրանի պետական հեռուստաընկերությանը՝ առանց նախաձեռնության այլ մանրամասներ ներկայացնելու։
Հայտարարությունից մեկ օր առաջ ԱՄՆ-ն հարվածներ էր հասցրել իրանական երեք նավթատարների՝ ի պատասխան Թեհրանի կողմից ամերիկյան ռազմանավերի ուղղությամբ բալիստիկ հրթիռների արձակման։ Փորձագետները հրթիռային հարվածներն անվանել էին վտանգավոր էսկալացիա, քանի որ Իրանի նախորդ հարձակումները ծովում հիմնականում ուղղված էին առևտրային նավերի դեմ։
Ռեզայիի խոսքով՝ նոր գոտու մասին նախատեսվում է հայտարարել առաջիկա օրերին։
Իրանի և Միացյալ Նահանգների միջև զինված հակամարտությունը սկսվել էր փետրվարի 28-ին՝ ԱՄՆ-ի և Իսրայելի կողմից իրանական տարածքների դեմ սկսված հարվածներից հետո։ Հորմուզի նեղուցը Թեհրանի համար դարձել է պատերազմի ընթացքում ճնշման կարևոր գործիք։
ԱՄՆ-ն հայտարարել է իրանական նավահանգիստների շրջափակման մասին, որի նկատակն է կանխել Իրանի նավթի արտահանումը։ Ամերիկյան կողմը դրա համար օգտագործում է 20 ռազմանավ։ ԱՄՆ-ի զինված ուժերի տվյալներով՝ սեպտեմբերի 6-ի դրությամբ շրջափակման արդյունքում ուղղությունը փոխել է 92 առևտրային նավ։

Иран намерен объявить о создании за пределами Ормузского пролива зоны ограниченного доступа
Иран в ближайшие дни объявит о создании за пределами Ормузского пролива новой зоны ограниченного доступа. Как сообщает Арменпресс  со ссылкой на иранские государственные СМИ, об этом 6 сентября объявил недавно назначенный глава Высшего совета национальной безопасности Ирана Мохсен Резаи.
По словам Резаи, зона будет начинаться от линии блокады, установленной ВМС США, и будет включать районы Персидского залива.
Он предупредил, что любое судно, входящее в новую зону, будет включено в санкционный список.
Резаи сделал это заявление по иранскому государственному телевидению, не представив дополнительных подробностей об инициативе.
За день до объявления США нанесли удары по трем иранским нефтяным танкерам в ответ на запуск Тегераном баллистических ракет по американским военным кораблям. Эксперты назвали ракетные удары опасной эскалацией, поскольку предыдущие морские атаки Ирана в основном были направлены на коммерческие суда.
По словам Резаи, о создании новой зоны ожидается в ближайшие дни.
Вооруженный конфликт между Ираном и Соединенными Штатами начался 28 февраля после того, как США и Израиль нанесли удары по иранской территории. Ормузский пролив стал важным инструментом давления на Тегеран во время войны.
США объявили о блокаде иранских портов, цель которой — предотвратить экспорт иранской нефти. Американская сторона использует для этого 20 военных кораблей. По данным американских военных, по состоянию на 6 сентября 92 торговых судна изменили свой курс в результате блокады.