Դատախազությունը պահանջում է անվավեր ճանաչել Գագիկ Ծառուկյանի հետ փոխկապակցված մի շարք անշարժ գույքերի գործարքները
Կոտայքի մարզի դատախազությունը 2026 թվականի օգոստոսի 7-ին հայցադիմումներ էր ներկայացրել Հակակոռուպցիոն դատարան՝ «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության նախագահ, գործարար Գագիկ Ծառուկյանին և նրան փոխկապակցված անձանց պատկանող մի շարք անշարժ գույքերի վերաբերյալ գործարքներն ու աճուրդներն անվավեր ճանաչելու և անվավերության հետևանքներ կիրառելու պահանջներով։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այդ մասին հաղորդագրություն է տարածել ՀՀ դատախազությունը։
Առաջին հայցով Դատախազությունը պահանջել էր անվավեր ճանաչել «Ֆիրմա Նյու» ՍՊԸ-ին պատկանող՝ Առինջ մոլի հողատարածքի վերաբերյալ 2015 թվականի հոկտեմբերի 4-ի՝ Հողային օրենսգրքի 60-րդ հոդվածի սահմանափակումների ցանկում գտնվող և օտարման ոչ ենթակա 3,5 հա մակերեսով հողամասի աճուրդը: Պահանջվել էր նաև անվավեր ճանաչել Գագիկ Ծառուկյանի և «Ֆիրմա Նյու» ՍՊԸ-ի միջև 2025 թվականի հոկտեմբերի 2-ին կնքված՝ ընկերության կանոնադրական կապիտալում որպես ոչ դրամային ավանդ անշարժ գույք ներդնելու մասին պայմանագիրը։
Հակակոռուպցիոն դատարանի՝ 2026 թվականի օգոստոսի 19-ի որոշմամբ, հայցադիմումն ընդունվել է վարույթ:
Նույն օրը դատարանը բավարարել է հայցի ապահովման միջոց կիրառելու վերաբերյալ Դատախազության միջնորդությունը. «Ֆիրմա Նյու» ՍՊԸ-ին արգելվել է Կոտայքի մարզի Աբովյան համայնքի Առինջ գյուղում գտնվող 3,5 հա հողամասի նկատմամբ կատարել որևէ գործողություն։
Երկրորդ հայցով Դատախազությունը պահանջել էր անվավեր ճանաչել Գագիկ և Ջավահիր Ծառուկյանների՝ Կոտայքի մարզի Առինջ գյուղում գտնվող առանձնատան հողատարածքի վերաբերյալ 2003 թվականի հունվարի 26-ի՝ 14,176 հա մակերեսով հողամասի աճուրդը, ինչպես նաև Արամիկ Սեդրակյանի, Գայանե Սեդրակյանի և Գագիկ Ծառուկյանի միջև 2003 թվականի փետրվարի 15-ին կնքված՝ 12,566 հա մակերեսով անշարժ գույքի առուվաճառքի պայմանագիրը և Արամիկ Սեդրակյանի ու Գագիկ Ծառուկյանի միջև 2013 թվականի մարտի 14-ին կնքված՝ 1,61 հա մակերեսով անշարժ գույքի առուվաճառքի պայմանագիրը՝ կիրառելով անվավերության հետևանքներ։
Հակակոռուպցիոն դատարանի՝ 2026 թվականի օգոստոսի 19-ի որոշմամբ, այս հայցադիմումը ևս ընդունվել է վարույթ:
Նույն օրը դատարանը բավարարել է հայցի ապահովման միջոց կիրառելու վերաբերյալ Դատախազության միջնորդությունը. Գագիկ Ծառուկյանին և Ջավահիր Ծառուկյանին արգելվել է որևէ գործողություն կատարել վերոնշյալ հասցեներում գտնվող՝ 12,566 հա և 1,61 հա մակերեսով անշարժ գույքերի նկատմամբ։
Հիշեցնենք, որ Գագիկ Ծառուկյանը հուլիսի 7-ից կալանավորված է առանձնապես խոշոր չափերի խարդախության և փողերի լվացման մեղադրանքներով։ Գագիկ Ծառուկյանն իրեն առաջադրված մեղադրանքները չի ընդունում։

The Prosecutor’s Office has filed two lawsuits seeking to invalidate several land auctions and real estate transactions involving Prosperous Armenia Party leader and businessman Gagik Tsarukyan and people linked to him, the Prosecutor’s Office said.
In the first lawsuit, the Prosecutor’s Office sought to invalidate the auction held on October 4, 2015, for a 3.5-hectare plot of land belonging to Firma New LLC in Arinj village, Abovyan community, Kotayk Province. The land was included in the list of restrictions under Article 60 of the Land Code and was not subject to alienation. The Prosecutor’s Office also sought to invalidate the October 2, 2025 agreement between Gagik Tsarukyan and Firma New LLC on contributing the real estate to the company’s charter capital as a non-monetary contribution.
By an August 19, 2026 decision, the Anti-Corruption Court accepted the lawsuit for proceedings.
On the same day, the court granted the Prosecutor’s Office’s motion for an interim measure, prohibiting Firma New LLC from taking any action concerning the 3.5-hectare plot of land located in Arinj village, Abovyan community, Kotayk Province.
In the second lawsuit, the Prosecutor’s Office sought to invalidate the January 26, 2003 auction of a 14.176-hectare plot of land in Arinj village, Kotayk Province, concerning the land on which Gagik and Javahir Tsarukyan’s private residence is located. It also sought to invalidate the February 15, 2003 real estate sale agreement between Aramik Sedrakyan, Gayane Sedrakyan and Gagik Tsarukyan concerning a 12.566-hectare property, as well as the March 14, 2013 real estate sale agreement between Aramik Sedrakyan and Gagik Tsarukyan concerning a 1.61-hectare property, with the legal consequences of invalidity applied.
By an August 19, 2026 decision, the Anti-Corruption Court also accepted this lawsuit for proceedings.
On the same day, the court granted the Prosecutor’s Office’s motion for an interim measure, prohibiting Gagik Tsarukyan and his wife, Javahir Tsarukyan, from taking any action concerning the 12.566-hectare and 1.61-hectare properties located at the aforementioned addresses.
Business magnate Gagik Tsarukyan has been held in pre-trial detention since early July this year on charges of fraud and money laundering. He denies wrongdoing.