Կոնգոյում էբոլայով հիվանդացածների թիվը գերազանցել է 5500-ը
Կոնգոյի Դեմոկրատական ​​Հանրապետությունում (ԿԴՀ) էբոլա տենդով հիվանդացության լաբորատոր հաստատված դեպքերի թիվը հասել է 5515-ի։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է ՏԱՍՍ գործակալությունը՝ հղում անելով աֆրիկյան երկրի Առողջապահության նախարարությանը։
Գերատեսչությունը հայտնել է, որ վերջին մեկ օրվա ընթացքում հայտնաբերվել է հիվանդության 51 նոր դեպք։
Մահացածների թիվը 2642 է։ Մահացությունը կազմում է 47,9%։
Հիվանդանոցներում և բժշկական մեկուսարաններում է գտնվում ավելի քան 700 մարդ էբոլայի կասկածանքով։ Էբոլայով հիվանդացածների շփումների հսկման մակարդակը կազմում է 85,5%։
Բռկումը, որը մայիսի 15-ին սկսվել է ԿԴՀ-ում և Ուգանդայում, արդեն դարձել է մահաբերությամբ երկրորդն Աֆրիկայում այդ հիվանդության դիտարկումների ամբողջ պատմության ընթացքում։ Այժմ տենդն արձանագրված է ԿԴՀ-ի վեց նահանգում, դրա էպիկենտրոնը Իտուրիի նահանգն է։ Ուգանդայի իշխանությունները հուլիսի 28-ին հայտարարել են, որ իրենց երկրում էբոլայի բռնկումն ավարտվել է։
Բռնկման հարուցիչը Բունդիբուգյո հազվագյուտ վիրուսն է, որի դեմ պատվաստանյութը ներկայում դեռ նոր է կլինիկական փորձարկումներ անցնում: Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպությունը Կոնգոյի Դեմոկրատական ​​Հանրապետությունում էբոլայի բռնկմանը տվել է հանրային առողջապահության բնագավառում արտակարգ դրության կարգավիճակ, որն ունի միջազգային նշանակություն:

Число случаев заболевания лихорадкой Эбола в Конго превысило 5500
Число лабораторно подтвержденных случаев лихорадки Эбола в Демократической Республике Конго (ДРК) достигло 5515. Как передает “Арменпресс”, об этом сообщает ТАСС со ссылкой на Министерство здравоохранения этой африканской страны.
В ведомстве сообщили о выявлении 51 нового случая заболевания за прошедшие сутки.
Число умерших составляет 2642 человека. Показатель смертности — 47,9%.
Более 700 человек находятся в больницах и медицинских изоляционных центрах с подозрением на лихорадку Эбола. Уровень отслеживания контактов больных Эболой составляет 85,5%.
Вспышка, начавшаяся 15 мая в ДРК и Уганде, уже стала второй по смертности в Африке за всю историю наблюдений этого заболевания. В настоящее время болезнь распространилась на шесть провинций Демократической Республики Конго, эпицентр находится в провинции Итури. Власти Уганды 28 июля объявили о завершении вспышки лихорадки Эбола в своей стране.
Вспышка вызвана редким вирусом Бундибугио, против которого в настоящее время проводятся клинические испытания вакцины. Всемирная организация здравоохранения объявила вспышку лихорадки Эбола в Демократической Республике Конго чрезвычайной ситуацией международного масштаба в области общественного здравоохранения.