Իրանը հայտնել է երկրի էներգետիկ ենթակառուցվածքները վերականգնելու մասին
Իրանի արտաքին գործերի նախարարությունը հաղորդել է, որ երկրում նորոգվել են Իսրայելի և ԱՄՆ-ի հետ հակամարտության ժամանակ վնասված էներգետիկ ենթակառուցվածքները: Ինչպես հայտնում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով Tasnim լրատվական գործակալությունը, այդ մասին օգոստոսի 24-ին հայտարարել է ԱԳՆ խոսնակ Էսմայիլ Բաղային։
«Մեզ պարտադրված այս պատերազմը զգալի վնաս է հասցրել նավթի, գազի և էներգետիկ ենթակառուցվածքներին, բայց մեր մասնագետները վերանորոգել են դրանք», - հայտարարել է Իրանի ԱԳ նախարարության ներկայացուցիչը։
Բաղային հայտնել է նաև, որ Իրանը չի ընդունի այն պայմանները, որոնք ԱՄՆ-ն առաջադրում է Մերձավոր Արևելքում հակամարտությունն ավարտելու պատրվակով: «Իրանի Իսլամական Հանրապետության իշխանությունները բոլոր մակարդակներում, առանց որևէ կասկածի հաստատակամ են պետության պաշտպանության հարցում և տեղի չեն գտա ագրեսորի պահանջներին»,- հայտարարել է նա։
Դիվանագետի գնահատմամբ՝ հենց այն երկիրը, որն սկսել է զինված հակամարտությունը, պետք է «պատասխանատվություն կրի իր գործողությունների համար»։
ԱՄՆ-ն և Իսրայելը Իրանի դեմ պատերազմ են սկսել փետրվարի 28-ին։ Հունիսին Վաշինգտոնը և Թեհրանը ստորագրել էին փոխըմբռնման հուշագիր, որը նախատեսում էր բոլոր ճակատներում, այդ թվում՝ Լիբանանում, ռազմական գործողությունների անհապաղ դադարեցում։ Սակայն հուլիսի 8-ի գիշերը ԱՄՆ-ը վերսկսել է լայնածավալ հարվածները Իրանի ուղղությամբ՝ մեղադրելով Թեհրանին ձեռք բերված պայմանավորվածությունների խախտման մեջ։

Иран сообщил о восстановлении энергетической инфраструктуры страны
Министерство иностранных дел Ирана сообщило о восстановлении энергетической инфраструктуры страны, поврежденной во время конфликта с Израилем и США. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на информационное агентство Tasnim, об этом 24 августа заявил пресс-секретарь МИД Эсмаил Багаи.
«Эта навязанная нам война нанесла значительный ущерб нефтегазовой и энергетической инфраструктуре, но наши специалисты ее восстановили», — заявил представитель иранского МИД.
Багаи также заявил, что Иран не примет условия, которые выдвигают США под предлогом прекращения конфликта на Ближнем Востоке. «Власти Исламской Республики Иран на всех уровнях, без сомнения, твердо стоят на защите государства и не уступили требованиям агрессора», — заявил он.
По словам дипломата, страна, начавшая вооруженный конфликт, должна «нести ответственность за свои действия».
28 февраля США и Израиль начали войну против Ирана. В июне Вашингтон и Тегеран подписали меморандум о взаимопонимании, предусматривающий немедленное прекращение боевых действий на всех фронтах, включая Ливан. Однако в ночь на 8 июля США возобновили крупномасштабные удары по Ирану, обвинив Тегеран в нарушении достигнутых договоренностей.