Իսրայելական ուժերը ներխուժել են սիրիական Կունեյտրա և ձերբակալություններ կատարել
Իսրայելական ուժերը ներխուժել են սիրիական Կունեյտրայի շրջանի Ջուբաթա ալ-Խաշաբ գյուղաքաղաք՝ խուզարկություններ անցկացնելով մի քանի տանը և ձերբակալելով երկու երիտասարդի։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Syria TV հեռուստաալիքը։
Հեռուստաալիքի թղթակիցը հայտնել է, որ մոտ 100 զինվորից և 15 ռազմական տրանսպորտային միջոցից բաղկացած իսրայելական պարեկախումբը մտել է բնակավայր՝ հավելելով, որ այդ ընթացքում անօդաչու թռչող սարքեր են նկատվել տարածքում։
Բացի այդ, տեղեկություններ են հաղորդվում, որ իսրայելական ուժերը շարունակում են անտառահատումներ իրականացնել Ջուբաթա ալ-Խաշաբ բնակավայրի մոտակայքում։
«Ջուսուր» հետազոտությունների կենտրոնի հրապարակած զեկույցի համաձայն՝ Սիրիայում իշխանափոխությունից ի վեր Իսրայելն ամրապնդել է իր ռազմական ներկայությունը Սիրիայի հարավում՝ բուֆերային գոտու ներսում և դրա շուրջը ստեղծելով 11 բազաներից և ռազմական կետերից բաղկացած ցանց։
Իսրայելը դիմել է նաև սահմանային շրջաններում ռմբակոծությունների, ինչը սիրիական կողմը որակել է որպես միջազգային իրավունքի կանոնների, ՄԱԿ-ի՝ պետական ​​ինքնիշխանության վերաբերյալ բանաձևերի և 1974 թվականին կնքված անջատման մասին համաձայնագրի խախտում։

Израильские войска вторглись в сирийскую Кунейтру и произвели аресты
Израильские войска вторглись в деревню Джубата аль-Хашаб в сирийском районе Кунейтра, проведя обыски в нескольких домах и арестовав двух молодых людей. Как передает Арменпресс, об этом сообщило Syria TV.
Корреспондент канала сообщил, что израильский патруль, состоящий примерно из 100 солдат и 15 военных машин, вошел в поселение, добавив, что в это время в районе были замечены беспилотники.
Кроме того, сообщается, что израильские войска продолжают вырубку лесов вблизи поселения Джубата аль-Хашаб.
После свержения президента Сирии Башара Асада в декабре 2024 года Израиль начал наземные вторжения в сирийские провинции Кунейтра и Дараа, установив контроль над буферной зоной.
Согласно отчету, опубликованному исследовательским центром «Джусур», после смены власти в Сирии Израиль усилил свое военное присутствие на юге страны, создав сеть из 11 баз и военных постов в буферной зоне и вокруг нее.
Израиль также прибегает к бомбардировкам приграничных районов, что сирийская сторона назвала нарушением международного права, резолюций ООН о государственном суверенитете и соглашения 1974 года о размежевании.