Գերագույն ռադան Խմարային հաստատել է պաշտպանության նախարարի պաշտոնում
Ուկրաինայի Գերագույն ռադան 312 ձայնով հաստատել է Եվգենի Խմարայի նշանակումը պաշտպանության նախարարի պաշտոնում։ Նա մինչ այս Պաշտպանության նախարարությունը ղեկավարում էր ժամանակավոր պաշտոնակատարի կարգավիճակով՝ հուլիսին կառավարությունում վերադասավորումներից հետո։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է «ՌԲԿ-Ուկրաինա» պարբերականը։
Խմարայի թեկնածությունը խորհրդարանին էր ներկայացրել Ուկրաինայի նախագահ Վոլոդիմիր Զելենսկին օգոստոսի 18-ին։
Ռադայում քվեարկությունից առաջ Խմարան դիմել է խորհրդարանի անդամներին և հայտարարել, որ զորացրվել է զինվորական ծառայությունից և այժմ քաղաքացիական անձ է։ Նախարարի պաշտոնում իր գերակա խնդիրների շարքում նա նշել է ռազմաճակատի ամրապնդումը և զինվորականներին զենքով արագ ապահովումը, մեծ և միջին հեռահարության հարվածները ռուսական ռազմական և ռազմավարական օբյեկտներին, ուկրաինական պաշտպանական արդյունաբերության զարգացումը և զենքի արտադրության ավելացումը, զինվորականների պաշտպանությունն ու աջակցությունը, նրանց մարզումը և ծառայության արդար կանոնները, նախագահի, խորհրդարանի, կառավարության, Գլխավոր շտաբի, Պաշտպանության նախարարության, զորքերի, արտադրողների և գործընկերների միջև համագործակցության ամրապնդումը։
Խմարան ընդգծել է, որ Ուկրաինան պետք է ստանձնի ռազմավարական նախաձեռնությունը պատերազմում, իսկ այս գործում գլխավոր դեր պետք է խաղան ուկրաինական զենքը և հեռահար հարվածները։
Պաշտպանության նախարարությունում կադրային փոփոխություններն Ուկրաինայի նախագահի կողմից այս տարվա հուլիսին հայտարարված կառավարության լայնածավալ վերագործարկման հետևանք էին։ Նախորդ կառավարության հրաժարականից հետո պաշտպանության նախարար Միխայլո Ֆեդորովը նույնպես զրկվեց պաշտոնից, ինչը երկրում ցույցերի առիթ դարձավ։
Ֆեդորովի պաշտոնանկությունից հետո Զելենսկին գեներալ-մայոր Խմարային նշանակեց պաշտպանության նախարարի պաշտոնակատար։
Գերագույն ռադան քվեարկությամբ նաև արտաքին գործերի նախարարի պաշտոնում վերանշանակել է Անդրեյ Սիբիհային։

Верховная Рада утвердила Хмару на посту министра обороны
Верховная Рада Украины утвердила назначение Евгения Хмары на пост министра обороны 312 голосами. После перестановок в правительстве в июле он исполнял обязанности министра обороны.
Как передает Арменпресс со ссылкой на РБК-Украина, кандидатура Хмары была представлена ​​парламенту президентом Украины Владимиром Зеленским 18 августа.
Перед голосованием в Раде Хмара обратился к депутатам и объявил, что демобилизован и теперь является гражданским лицом. Среди своих главных приоритетов на посту министра он назвал укрепление фронта и оперативное снабжение армии оружием, нанесение ударов большой и средней дальности по российским военным и стратегическим объектам, развитие украинской оборонной промышленности и увеличение производства вооружений, защиту и поддержку армии, ее подготовку и справедливые правила службы, укрепление сотрудничества между президентом, парламентом, правительством, Генеральным штабом, Министерством обороны, войсками, производителями и партнерами.
Хмара подчеркнул, что Украина должна взять на себя стратегическую инициативу в войне, и в этом ключевую роль должны сыграть украинское оружие и удары на дальние дистанции.
Кадровые перестановки в Министерстве обороны стали следствием масштабной правительственной перестановки, объявленной президентом Украины в июле этого года. После отставки предыдущего правительства министр обороны Михаил Федоров также был отстранен от должности, что стало поводом для протестов в стране.
После отставки Федорова Зеленский назначил генерал-майора Хмару исполняющим обязанности министра обороны.
Верховная Рада также проголосовала за повторное назначение Андрея Сибиги на пост министра иностранных дел.