Հայաստանի և Իրանի միջև գյուղատնտեսության ոլորտում առկա է համագործակցության մեծ ներուժ. Գևորգ Պապոյան
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը օգոստոսի 13-ին Ղազախստանի Հանրապետության Ալմաթի քաղաքում անցկացվող Եվրասիական տնտեսական միության ագրոարդյունաբերական քաղաքականության խորհրդի յոթերորդ նիստի շրջանակում հանդիպել է Իրանի Իսլամական Հանրապետության գյուղատնտեսական ջիհադի նախարարի տեղակալ Աքբար Ֆաթհիի հետ։
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության տարածած հաղորդագրությունից, հանդիպման սկզբում Գևորգ Պապոյանը նշել է, որ Հայաստանի և Իրանի միջև գյուղատնտեսության ոլորտում առկա է համագործակցության մեծ ներուժ, հատկապես՝ բուսաբուծության, անասնաբուծության, գյուղատնտեսական արտադրանքի վերամշակման, ջերմոցային տնտեսությունների, սառնարանային և պահեստային ենթակառուցվածքների զարգացման ոլորտներում։
«Հայաստանը շահագրգռված է իրանական շուկայում մրցունակ պտուղ-բանջարեղենի, վերամշակված արտադրանքի, չրերի և այլ պարենային արտադրանքի ներկայության ընդլայնմամբ, ինչպես նաև իրանական որակյալ արտադրանքի՝ հայկական շուկա մատակարարումների զարգացմամբ»,-նշել է Գևորգ Պապոյանը։
Կլիմայական ժամանակակից մարտահրավերների համատեքստում նախարարը կարևորել է նաև ոռոգման արդյունավետ և ջրախնայող համակարգերի, գյուղատնտեսության թվայնացման և արտադրողականության բարձրացման ուղղությամբ փորձի փոխանակումը։
Նախարար Պապոյանը նաև առաջարկել է դիտարկել համատեղ ներդրումային ծրագրերի իրականացման հնարավորությունը գյուղատնտեսության ոլորտի տարբեր ուղղություններով։

Armenia, Iran discuss agricultural cooperation
Armenian Minister of Economy Gevorg Papoyan met with Akbar Fathi, Iran’s Deputy Minister of Agricultural Jihad, on the sidelines of the seventh meeting of the Eurasian Economic Union’s Council on Agro-Industrial Policy, held in Almaty, Kazakhstan.
According to the ministry’s readout, Papoyan said there is significant potential for cooperation between Armenia and Iran in the agricultural sector, particularly in crop production, livestock farming, agricultural processing, greenhouse farming, and the development of cold-storage and warehousing infrastructure.
“Armenia is interested in expanding the presence of competitive fruits and vegetables, processed products, dried fruits and other food products in the Iranian market, as well as developing supplies of high-quality Iranian products to the Armenian market,” Papoyan said.
In the context of modern climate challenges, the minister also emphasized the importance of sharing experience in efficient and water-saving irrigation systems, the digitalization of agriculture, and increasing productivity.
Minister Papoyan also proposed exploring opportunities to implement joint investment projects in various areas of agriculture.