Պաղեստինին աջակցելը ողջ մարդկության ընդհանուր պատասխանատվությունն է. Էրդողան
Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը հայտարարել է, որ Անկարան շարունակելու է բոլոր հարթակներում վճռականորեն պաշտպանել Պաղեստինի հարցը և աջակցել 1967 թվականի սահմանների հիման վրա՝ Արևելյան Երուսաղեմ մայրաքաղաքով անկախ և ինքնիշխան պաղեստինյան պետության ստեղծմանը։
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին Էրդողանը հայտարարել է Անկարայում Պաղեստինի նախագահ Մահմուդ Աբասի հետ հանդիպումից հետո կայացած համատեղ մամուլի ասուլիսում։
«Պաղեստինին աջակցելը ողջ մարդկության, առաջին հերթին՝ իսլամական աշխարհի ընդհանուր պատասխանատվությունն է»,- հայտարարել է Թուրքիայի նախագահը։
Էրդողանի խոսքով՝ Թուրքիան պաղեստինյան կողմի հետ խորհրդակցությունների միջոցով շարունակում է առաջ մղել երկու պետությունների սկզբունքի վրա հիմնված կարգավորումը։
Նա անդրադարձել է նաև Հորդանան գետի Արևմտյան ափին և Երուսաղեմում տիրող իրավիճակին՝ Իսրայելի կառավարությանը մեղադրելով օկուպացիայի, բռնի տեղահանման և տարածքների զավթման քաղաքականություն վարելու մեջ։
Թուրքիայի նախագահը ներկայացրել է ՄԱԿ-ի տվյալները, որի համաձայն՝ միայն 2026 թվականին վերաբնակիչների գործողությունների, տների քանդման և տեղահանությունների հետևանքով շուրջ 3800 պաղեստինցի ստիպված է եղել լքել իր բնակավայրը, իսկ մոտ 100 պաղեստինցի զոհվել է։
Էրդողանը հայտնել է, որ Աբասի հետ քննարկել են ստեղծված իրավիճակում հնարավոր քայլերը, երկկողմ հարաբերությունները և պաղեստինյան տարածքներում վերջին զարգացումները։
Թուրքիայի նախագահը ողջունել է Պաղեստինում խորհրդարանական և նախագահական ընտրություններ անցկացնելու որոշումը՝ հույս հայտնելով, որ դրանք կնպաստեն ներպաղեստինյան հաշտեցման գործընթացին և պաղեստինյան ժողովրդի միասնականության ամրապնդմանը։
Նա նաև ընդգծել է, որ Թուրքիան դեմ է Ալ-Աքսա մզկիթի և պաղեստինյան տարածքներում գտնվող այլ սրբավայրերի ներկայիս կարգավիճակը փոխելուն ուղղված քայլերին։
«Ինչ էլ անեն, նրանց չի հաջողվի պաղեստինյան հարցը դուրս մղել մարդկության օրակարգից։ Մենք՝ որպես Թուրքիա, շարունակելու ենք ամենավճռական կերպով պաշտպանել Պաղեստինի հարցը բոլոր հարթակներում»,- ասել է Էրդողանը։
Անդրադառնալով Գազայի հատվածում իրավիճակին՝ Թուրքիայի նախագահը հայտարարել է, որ անհրաժեշտ է հնարավորինս արագ պայմաններ ստեղծել տարածքի վերականգնման և անվտանգության ապահովման գործընթացն սկսելու համար։
Նրա խոսքով՝ չնայած պաղեստինյան կողմի «կառուցողական դիրքորոշմանը», Իսրայելի ներկայիս ղեկավարությունը շարունակում է վարել անզիջում և ագրեսիվ քաղաքականություն։

Supporting Palestine is shared responsibility of all humanity: Turkish president
Turkish President Recep Tayyip Erdogan has said that supporting Palestine is a shared responsibility of all humanity, particularly the Muslim world.
“I want to once again emphasize that supporting Palestine is a shared responsibility of all humanity, particularly the Muslim world,” Erdogan said at a joint news conference with Palestinian President Mahmoud Abbas at the presidential palace in Ankara, according to Anadolu news agency.
“We, as Türkiye, will continue to strongly defend the Palestinian cause on every platform,” he added.
Erdogan also said the “genocidal Netanyahu government” continues its illegal actions in the occupied West Bank and occupied East Jerusalem “before the eyes of the entire world.”
“The existence of a sovereign Palestinian state is being undermined. It is impossible to ignore this or remain indifferent to it,” he said.
Erdogan said Türkiye continues to advance the Palestinian cause on the basis of a two-state solution, in consultation with its Palestinian counterparts.
He said policies of occupation, forced displacement and seizure of land continue to intensify across the region.
Citing UN data, Erdogan said around 3,800 Palestinians have been displaced in 2026 alone due to occupier violence, demolitions and evictions, while nearly 100 Palestinians have been killed.
He described the situation as the result of a “systematic occupation” and a strategy of attrition aimed at making it increasingly difficult for the Palestinian administration to function on its own territory.
The Netanyahu government seeks to remove Palestine from the global agenda by exploiting chaos and new conflicts, but it will not succeed, he added.
Erdogan called for the necessary conditions to be established as soon as possible to launch the reconstruction and rebuilding process in Gaza and ensure security in the enclave.
Erdogan added that despite Palestinians’ constructive stance, Israel’s current government continues its uncompromising and aggressive approach.
“We are particularly strongly opposed to provocations aimed at changing the status quo at Al-Aqsa Mosque, our first qibla, and other holy sites,” Erdogan said.
Reiterating Ankara’s support for Palestinian statehood, Erdogan said that Türkiye would resolutely work for the establishment of an independent, geographically contiguous Palestinian state based on the 1967 borders, with occupied East Jerusalem as its capital.
He welcomed the decision to hold legislative and presidential elections in Palestine, expressing hope they will advance reconciliation and strengthen Palestinian unity.
"I thank the president and his esteemed delegation for their visit and extend my heartfelt greetings and affection to the entire Palestinian people," the president added.