ՆԳ նախարարը քրեական ենթամշակույթի դեմ պայքարն ակտիվացնելու անհրաժեշտություն է տեսնում
Հայաստանի ներքին գործերի նախարար Արփինե Սարգսյանի գլխավորությամբ ամփոփվել է ՆԳՆ քրեական ոստիկանության Երևան քաղաքի վարչության, համայնքային ոստիկանության մայրաքաղաքի բաժինների, ՊԾ Երևան քաղաքի գնդի և Ոստիկանության գվարդիայի Երևանի պահպանության բաժինների 2026 թվականի առաջին կիսամյակի աշխատանքը։
Ներկա էին Ոստիկանության պետ-ՆԳ նախարարի տեղակալի ժամանակավոր պաշտոնակատար Կամո Ցուցուլյանը, նախարարության և Ոստիկանության ղեկավար կազմի ներկայացուցիչներ։
Քրեական ոստիկանության Երևան քաղաքի վարչության պետը ներկայացրել է, որ հաշվետու ժամանակահատվածում վարչության կողմից գրանցվել է հանցագործության 1833 դեպք՝ շուրջ 20,9 տոկոսով պակաս նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ։ Նվազել են ծանր և առանձնապես ծանր հանցագործությունները։ Մարդու դեմ ուղղված հանցագործությունները նվազել են 39,3, սեփականության դեմ ուղղվածները՝ 23,5, տնտեսական գործունեության դեմ ուղղվածները՝ 41,3 տոկոսով։ Միաժամանակ 81,5 տոկոսով աճել են պետական իշխանության, ծառայության և կառավարման կարգի դեմ ուղղված հանցագործությունները։ Սպանության փորձերը նվազել են 7,7, իսկ հրազենի գործադրմամբ կատարված հանցագործությունները՝ 18,2 տոկոսով։ Նվազել են նաև բնակարանային գողության և խարդախության դեպքերը։ Աճել են հասարակական անվտանգության, հասարակական կարգի և բնակչության առողջության դեմ ուղղված հանցագործությունները, ինչը հիմնականում պայմանավորված է Պարեկային ծառայողների կողմից առանց վարորդական իրավունքի տրանսպորտային միջոց վարելու դեպքերի հայտնաբերմամբ։
Համայնքային ոստիկանության Շենգավիթի բաժնում արձանագրվել է հանցագործության 1184 դեպք՝ 3,2 տոկոսով ավելի նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ։ Սեփականության դեմ ուղղված հանցագործությունները նվազել են 15,3, պետական իշխանության, ծառայության և կառավարման կարգի դեմ ուղղվածները՝ 22,3 տոկոսով։ Աճել են ընտանեկան բռնության դեպքերն ու անչափահասների կողմից կատարված հանցագործությունները։
Նուբարաշենի բաժնում գրանցվել է հանցագործության 128 դեպք՝ նախորդ տարվա 50-ի դիմաց։ Նվազել են մարդու և սեփականության դեմ ուղղված հանցագործությունները։ Բացահայտման ցուցանիշն կազմել է 81,3 տոկոս։
Համայնքային ոստիկանության Էրեբունու բաժնում արձանագրվել է հանցագործության 817 դեպք՝ 21 տոկոսով ավելի նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ։ Հասարակական անվտանգության, կարգի և բնակչության առողջության դեմ ուղղված հանցագործություններն աճել են 88,5 տոկոսով, մինչդեռ մարդու դեմ ուղղվածները նվազել են 22,6, սեփականության դեմ ուղղվածները՝ 17,8 տոկոսով։
1553 հանցագործության դեպք է գրանցվել Համայնքային ոստիկանության Կենտրոնականի բաժնում՝ 44,4 տոկոսով պակաս նախորդ տարվա համեմատ։ Մարդու դեմ ուղղված հանցագործությունները նվազել են 78,7 սեփականության դեմ ուղղվածները՝ 50,6, տնտեսական գործունեության դեմ ուղղվածները՝ 49,2 տոկոսով։
Մարաշի բաժնում գրանցվել է հանցագործության 357 դեպք՝ 38,9 տոկոսով ավելի նախորդ տարվա համեմատ։ Պետական իշխանության, ծառայության և կառավարման կարգի դեմ ուղղված հանցագործություններն աճել են 81,5 տոկոսով։ Աճել են նաև ընտանեկան բռնության դեպքերը, անչափահասների կողմից և նրանց նկատմամբ կատարված հանցագործությունները։
Համայնքային ոստիկանության Արաբկիրի բաժնի սպասարկման տարածքում աճել են ընտանեկան բռնության դեպքերը։ Գրանցվել է հանցագործության 968 դեպք, բացահայտվել՝ 605-ը կամ 62,5 տոկոսը։ Նվազել են սեփականության, պետական իշխանության, ծառայության և կառավարման կարգի դեմ ուղղված հանցագործությունները, աճել՝ ընտանեկան բռնության դեպքերը։
Մալաթիայի բաժնում արձանագրվել է հանցագործության 501 դեպք՝ 21,9 տոկոսով ավելի նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ։ Աճել են սեփականության, նվազել՝ մարդու դեմ ուղղված հանցագործությունները։ Բացահայտման ցուցանիշը կազմել է 80,4 տոկոս՝ նախորդ տարվա 70,3-ի դիմաց։
Նոր Նորքի բաժնում գրանցվել է հանցագործության 610 դեպք, բացահայտվել՝ 493-ը կամ 80,8 տոկոսը։ Նվազել են տնտեսական գործունեության և սեփականության դեմ ուղղված հանցագործությունները, աճել՝ ընտանեկան բռնության դեպքերը։ Համայնքային ոստիկանության Ավանի բաժնում արձանագրվել է հանցագործության 263 դեպք, բացահայտվել՝ 78,3 տոկոսը։ Մարդու դեմ ուղղված հանցագործությունները նվազել են 49, սեփականության դեմ ուղղվածները՝ 37, պետական իշխանության, ծառայության և կառավարման կարգի դեմ ուղղվածները՝ 74,2 տոկոսով։ Մաշտոցի բաժնում արձանագրված հանցագործության 467 դեպքից բացահայտվել է 326-ը՝ 69,8 տոկոսը։ Աճել են սեփականության, նվազել՝ մարդու դեմ ուղղված հանցագործությունները։ Ընտանեկան բռնության դեպքերը նույնպես աճել են։
Դավթաշենի բաժնում արձանագրված հանցագործությունները նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ աճել են 48,8 տոկոսով։ 302 դեպքից բացահայտվել է 227-ը կամ 75,2 տոկոսը։ Ընտանեկան բռնության դեպքերը նվազել են։
Քանաքեռ-Զեյթունի բաժնում 80,9 տոկոսով նվազել են պետական իշխանության, ծառայության և կառավարման կարգի դեմ ուղղված հանցագործությունները։ Արձանագրվել է 446 դեպք, բացահայտվել՝ 296-ը։ Աճել են մարդու դեմ ուղղված հանցագործությունները։ Անչափահասների կողմից կատարված հանցագործություն չի արձանագրվել։
Համայնքային ոստիկանության Մետրոպոլիտենի բաժնում արձանագրվել է հանցագործության 22 դեպք՝ 29 տոկոսով պակաս նախորդ տարվա համեմատ։ Նվազել են սեփականության դեմ ուղղված հանցագործությունները։ Զվարթնոց օդանավակայանի բաժնում մարդու դեմ ուղղված հանցագործության դեպք չի արձանագրվել։ 92 դեպքից բացահայտվել է 78-ը կամ 84,8 տոկոսը։ Աճել են սեփականության, նվազել՝ տնտեսական գործունեության դեմ ուղղված հանցագործությունները։
Պարեկային ծառայության Երևան քաղաքի գնդի ծառայողները 1336 հանցագործության դեպք են բացահայտել՝ նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ 55-ով ավելի։ Տարբեր վարչական իրավախախտումներով կազմվել է 129 174 արձանագրություն։ Մայրաքաղաքում թեև աճել են ճանապարհատրանսպորտային պատահարները, սակայն դրանց հետևանք զոհերի և վիրավորների թիվը նվազել է։ Ոստիկանության գվարդիայի Երևանի ստորաբաժանումներն առաջին կիսամյակի ընթացքում օբեկտների պահպանության, հասարակական կարգի պահպանմանն ու հասարակական անվտանգության ապահովմանը զուգահեռ նաև բացահայտել են մի շարք հանցագործություններ։ ՆԳ նախարար Արփինե Սարգսյանը շնորհակալություն է հայտնել կատարված աշխատանքի համար, ընդգծել, որ չնայած մի շարք հանցատեսակներով արձանագրված դրական միտումներին՝ առանձին ուղղություններով աշխատանքի արդյունքները գոհացուցիչ չեն։
Նախարարը խիստ հանձնարարական է տվել ակտիվացնել թշնամական հարաբերությունների մեջ գտնվող անձանց հետ տարվող աշխատանքները՝ հետագա հանցավոր դրսևորումները բացառելու նպատակով։
Ընդգծելով, որ մայրաքաղաքում ծանր և առանձնապես ծանր հանցագործությունների թիվը նվազել է՝ նախարար Սարգսյանը, այդուհանդերձ, մտահոգիչ է համարել հրազենի գործադրմամբ կատարված հանցագործությունները։ Նախարարը հանձնարարել է բացահայտման աշխատանքներին զուգահեռ վերլուծել դրանց առաջացման պատճառները և կանխարգելման ուղղությամբ իրականացնել թիրախային ու հետևողական աշխատանք։
Արփինե Սարգսյանն ընդգծել է ապօրինի զենք-զինամթերքի հայտնաբերման և առգրավման ուղղությամբ օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների ակտիվացման, նպատակային աշխատանքների և խուզարկությունների անհրաժեշտությունը։
ՆԳ նախարարն ընդգծել է, որ անհրաժեշտ է ակտիվացնել քրեական ենթամշակույթի դեմ պայքարը և հնարավոր հետևանքների կանխման նպատակով սերտացնել ստորաբաժանումների միջև համագործակցությունը։
Անդրադառնալով սեփականության դեմ ուղղված հանցագործություններին՝ նախարարը կարևորվել է բնակարանային գողությունների նվազման միտումը և ընդգծվել, որ անհրաժեշտ է ապահովել կանխարգելիչ աշխատանքի շարունակականությունը։ Միաժամանակ շեշտվել է, որ անհրաժեշտ է առանձնակի ուշադրություն դարձնել տրանսպորտային միջոցներից կատարվող գողություններին։
Հանձնարարականներ են տրվել նաև ակտիվացնել խարդախությունների, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների օգտագործմամբ կատարվող և տնտեսական գործունեության դեմ ուղղված հանցագործությունների, թմրամիջոցների ապօրինի շրջանառության, անձի դեմ ուղղված առանձին հանցատեսակների կանխման և բացահայտման աշխատանքները։
Առանձնակի ուշադրություն է հրավիրվել նաև ստորաբաժանումներում բարոյահոգեբանական վիճակին, ծառայողական կարգապահությանը և քաղաքացիների հետ պատշաճ հաղորդակցությանը, ղեկավարներին հանձնարարվել է նշված ուղղությունները պահել մշտական հսկողության ներքո։
Դրական է գնահատվել 2026 թվականի առաջին կիսամյակում Երևանում ճանապարհատրանսպորտային պատահարների հետևանքով զոհերի և վիրավորների թվի նվազումը․ դրական դինամիկայի պահպանման ուղղությամբ տրվել են հանձնարարականներ են տրվել։
Նախարար Արփինե Սարգսյանն ընդգծել է, որ հանցագործությունների կանխման ու բացահայտման աշխատանքներում անհրաժեշտ է ապահովել Ոստիկանության գվարդիայի ակտիվ ներգրավվածությունը։

Министр внутренних дел Армении видит необходимость активизации борьбы с криминальной субкультурой
Под руководством министра внутренних дел Армении Арпине Саргсян был подведен итог работы Ереванского городского управления уголовной полиции, столичных отделений общественной полиции, Ереванского городского полка Службы государственной безопасности и Ереванских отделений охраны полиции за первое полугодие 2026 года.
По сообщению Арменпресс со ссылкой на МВД РА, на встрече присутствовали начальник полиции – исполняющий обязанности заместителя министра внутренних дел Камо Цуцулян, представители министерства и руководства полиции.
Начальник Ереванского городского управления уголовной полиции сообщил, что за отчетный период в управлении было зарегистрировано 1833 случая преступлений, что примерно на 20,9% меньше, чем за аналогичный период прошлого года. Количество тяжких и особо тяжких преступлений сократилось. Количество преступлений против личности снизилось на 39,3%, против собственности — на 23,5%, а против экономической деятельности — на 41,3%. В то же время количество преступлений против государственной власти, службы и управления увеличилось на 81,5%. Количество покушений на убийство снизилось на 7,7%, а преступлений, совершенных с применением огнестрельного оружия, — на 18,2%. Количество краж со взломом и мошенничества также уменьшилось. Количество преступлений против общественной безопасности, общественного порядка и здоровья населения увеличилось, что в основном связано с выявлением сотрудниками патрульной службы случаев управления транспортным средством без водительского удостоверения.
В отделе общественной полиции Шенгавита было зарегистрировано 1184 случая преступлений, что на 3,2% больше, чем за аналогичный период прошлого года. Количество преступлений против собственности снизилось на 15,3%, а против государственной власти, службы и управления — на 22,3%. Количество случаев домашнего насилия и преступлений, совершенных несовершеннолетними, увеличилось.
В департаменте Нубарашен зарегистрировано 128 дел о преступлениях, по сравнению с 50 в предыдущем году. Количество преступлений против личности и имущества снизилось. Раскрываемость составила 81,3 процента.
В департаменте общинной полиции Эребуни зарегистрировано 817 дел о преступлениях, что на 21 процент больше, чем за аналогичный период предыдущего года. Количество преступлений против общественной безопасности, порядка и здоровья населения увеличилось на 88,5 процента, в то время как количество преступлений против личности снизилось на 22,6 процента, а количество преступлений против имущества снизилось на 17,8 процента.
В центральном департаменте общинной полиции зарегистрировано 1553 дела о преступлениях, что на 44,4 процента меньше, чем в предыдущем году. Количество преступлений против личности снизилось на 78,7 процента, преступлений против имущества — на 50,6 процента, а преступлений против хозяйственной деятельности — на 49,2 процента.
В департаменте Мараш зарегистрировано 357 дел о преступлениях, что на 38,9 процента больше, чем в предыдущем году. Преступления против государственной власти, службы и управления увеличились на 81,5 процента. Также увеличилось число случаев домашнего насилия, преступлений, совершенных несовершеннолетними и против них.
В зоне ответственности отдела полиции общины Арабкир увеличилось число случаев домашнего насилия. Было зарегистрировано 968 дел, из которых 605, или 62,5 процента, были раскрыты. Преступления против собственности, государственной власти, службы и управления уменьшились, а число случаев домашнего насилия увеличилось.
В департаменте Малатия было зарегистрировано 501 дело, что на 21,9 процента больше, чем за аналогичный период прошлого года. Преступления против собственности увеличились, но преступления против личности уменьшились. Раскрытие составило 80,4 процента по сравнению с 70,3 процента в прошлом году.
В департаменте Нор-Норк было зарегистрировано 610 дел, из которых 493, или 80,8 процента, были раскрыты. Преступления против экономической деятельности и собственности уменьшились, а число случаев домашнего насилия увеличилось. В отделе общественной полиции Авана зарегистрировано 263 дела о преступлениях, из которых раскрыто 78,3 процента. Количество преступлений против личности уменьшилось на 49, против собственности — на 37, а против государственной власти, услуг и управления — на 74,2 процента. Из 467 дел о преступлениях, зарегистрированных в отделе Маштоца, раскрыто 326, или 69,8 процента. Количество преступлений против собственности увеличилось, а количество преступлений против личности уменьшилось. Количество случаев домашнего насилия также увеличилось.
В Давташенском отделении количество зарегистрированных преступлений увеличилось на 48,8% по сравнению с аналогичным периодом прошлого года. Из 302 дел было раскрыто 227, или 75,2%. Количество случаев домашнего насилия уменьшилось.
В Канакер-Зейтунском отделении количество преступлений против государственной власти, службы и управления уменьшилось на 80,9%. Было зарегистрировано 446 дел, из которых 296 были раскрыты. Количество преступлений против личности увеличилось. Преступлений, совершенных несовершеннолетними, зарегистрировано не было.
В столичном отделении Общественной полиции было зарегистрировано 22 случая преступлений, что на 29% меньше по сравнению с предыдущим годом. Количество преступлений против собственности уменьшилось. В отделении аэропорта Звартноц случаев преступлений против личности не зарегистрировано. Из 92 дел было раскрыто 78, или 84,8%. Количество преступлений против собственности увеличилось, но количество преступлений против экономической деятельности уменьшилось.
Сотрудники Ереванской городской патрульной службы раскрыли 1336 уголовных дел, что на 55 больше, чем за аналогичный период прошлого года. Было составлено 129 174 протокола по различным административным правонарушениям. Хотя количество дорожно-транспортных происшествий в столице увеличилось, число пострадавших и раненых в результате них уменьшилось. В первом полугодии ереванские подразделения охраны полиции, помимо охраны объектов, поддержания общественного порядка и обеспечения общественной безопасности, также выявили ряд преступлений.
Министр внутренних дел Арпине Саргсян выразила благодарность за проделанную работу, подчеркнув, что, несмотря на позитивные тенденции, зафиксированные в ряде видов преступлений, результаты работы в отдельных областях неудовлетворительны.
Министр дала строгое указание активизировать работу с лицами, находящимися во враждебных отношениях, с целью исключения дальнейших криминальных проявлений.
Подчеркнув, что количество тяжких и особенно тяжких преступлений в столице уменьшилось, министр Саргсян, тем не менее, выразила обеспокоенность по поводу преступлений, совершенных с применением огнестрельного оружия. Министр поручила анализировать причины их возникновения параллельно с работой по раскрытию преступлений и проводить целенаправленную и последовательную работу по профилактике.
Арпине Саргсян подчеркнула необходимость активизации оперативно-следственных мероприятий, проведения целенаправленной работы и обысков для выявления и изъятия незаконного оружия и боеприпасов.
Министр внутренних дел подчеркнула необходимость активизации борьбы с криминальной субкультурой и укрепления сотрудничества между ведомствами для предотвращения возможных последствий.
Касаясь преступлений против собственности, министр подчеркнула важность тенденции к снижению числа краж со взломом квартир и необходимость обеспечения непрерывности профилактической работы. При этом было подчеркнуто, что особое внимание следует уделять кражам из транспортных средств.
Также были даны указания активизировать профилактику и выявление мошенничества, преступлений, совершаемых с использованием информационных технологий и направленных против экономической деятельности, незаконного оборота наркотиков и отдельных видов преступлений против личности.
Особое внимание было уделено также морально-психологическому состоянию в подразделениях, служебной дисциплине и надлежащему общению с гражданами, а руководителям было поручено постоянно контролировать указанные направления.
Положительно оценено снижение числа погибших и раненых в результате дорожно-транспортных происшествий в Ереване в первом полугодии 2026 года; даны указания поддерживать позитивную динамику.
Министр Арпине Саргсян подчеркнула необходимость обеспечения активного участия полиции в профилактике и раскрытии преступлений.